Prokuratura: Bieńkowska nie stawia się na przesłuchania ws. ks. Sowy. Jej biuro odpowiedziało

Prokuratura nie może przesłuchać Elżbiety Bieńkowskiej w charakterze świadka, bo ta unika stawiania się na przesłuchaniach, choć zaproponowano jej dowolny termin przyjazdu do Warszawy - podało RMF FM. Unijna komisarz miała zeznawać w śledztwie dotyczącym księdza Kazimierza Sowy.

Elżbieta Bieńkowska od 2014 roku jest komisarzem Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego i usług. Została wezwana na przesłuchanie w charakterze świadka w śledztwie dotyczącym podejrzeń powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych przez księdza Kazimierza Sowę. Wszczęto je po ujawnieniu nagrań z podsłuchów w restauracji Sowa i Przyjaciele. 

Bieńkowska nalega na przesłuchanie w Brukseli

Jak ustalił reporter RMF FM, śledczy nie są w stanie przesłuchać Elżbiety Bieńkowskiej w charakterze świadka, bo ta unika stawiania się na przesłuchaniach. Bieńkowska miała otrzymać pierwsze wezwanie w sierpniu ubiegłego roku. Przesłuchanie miało się odbyć we wrześniu, ale wówczas pełnomocnik Bieńkowskiej podnosił, że nie musi się ona na nim stawiać, bo chroni ją immunitet.

Ostatecznie ustalono, że nie ma podstaw prawnych, by unijna komisarz nie zeznawała w charakterze świadka. Wówczas zaproponowano jej wybór dowolnego terminu przyjazdu na przesłuchanie do Warszawy. Nie doszło do niego, bo Bieńkowska miała zasłaniać się obowiązkami służbowymi i nalegać na przesłuchanie jej w Brukseli, gdzie na co dzień mieszka i pracuje.

RMF FM poinformowało, że śledztwo w sprawie ks.Kazimierza Sowy dobiegało końca, ale w związku z nieprzesłuchaniem Bieńkowskiej zostało przedłużone.

"Gotowa zeznawać, ale na swoich warunkach"

Biuro Elżbiety Bieńkowskiej w odpowiedzi przesłanej korespondentce RMF FM zaprzeczyło, jakoby unijna komisarz unikała stawiania się na wezwania prokuratury i poinformowało, że w przeszłości "uczestniczyła w czynnościach w Konsulacie RP w ramach różnych postępowań".

Zapewniono też, że Bieńkowska jest gotowa do zeznawania w konsulacie RP w Brukseli. 

Więcej o: