Orbanowi grozi wykluczenie z Europejskiej Partii Ludowej. Co na to PO? "Będziemy się naradzać"

Fidesz Viktora Orbana może zostać wyrzucony z Europejskiej Partii Ludowej. Domaga się tego już 12 członków EPP. Platforma Obywatelska, która należy do tej samej frakcji w Parlamencie Europejskim, wciąż się waha czy poprzeć wniosek.
Zobacz wideo

12 partii z dziewięciu krajów domaga się, by Europejska Partia Ludowa wszczęła kroki w kierunku wykluczenia Fideszu Viktora Orbana. Partia rządząca Węgier jest jednym z 80 członków EPP. 

Od dawna działania Orbana wywoływały krytykę, jednak teraz dla niektórych przekroczył granicę. Chodzi o jego atak na szefa Komisji Europejskiej i jednego z liderów EPP, Jean-Claude'a Junckera. Rząd Orbana zorganizował kolejną kampanię przeciwko migracji, a na plakatach umieszczono właśnie Junckera i miliardera George'a Sorosa (który już wcześniej był celem ataków węgierskiej prawicy).

Manfred Weber, szef frakcji EPP w Parlamencie Europejskim i kandydat partii na przewodniczącego KE, postawił Orbanowi warunki. Ma zaprzestać ataków na Junckera i "antyunijnej kampanii", jasno za to przeprosić, a także zapewnić, by Uniwersytet Środkowoeuropejski (którego wyrzucenie jest jednym z powodów sporu) pozostał w Budapeszcie - mówił Weber w rozmowie z "Bildem".

Trzaskowski: Będziemy się naradzać w gronie Koalicji Europejskiej

Jak podaje Politico.eu, europejska partia zajmie się sprawą 20 marca. Do tego czasu partie członkowskie EPP mają wypracować swoje stanowiska. Na razie nie ma go Platforma Obywatelska. Może wypracować je w najbliższych dniach. - Całe prezydium Europejskiej Partii Ludowej przyjeżdża do Warszawy dziś wieczorem. Między innymi to będzie jednym z tematów rozmów - powiedział w rozmowie z Magdaleną Paciorek z Radia TOK FM. Obecny prezydent Warszawy został w 2017 roku wybrany na wiceprzewodniczącego EPP.

Trzaskowski stwierdził, że nie chce przesądzać, jakie będzie stanowisko Platformy. - Będziemy się naradzać w gronie Koalicji Europejskiej i z naszymi przyjaciółmi, którzy mają różnego rodzaju argumenty. W EPP są i zwolennicy wykluczenia Fideszu, i ci, którzy uważają, że trzeba z nim rozmawiać, bo Orban w przeciwieństwie do Jarosława Kaczyńskiego jest gotów na rozmowy i wycofanie się z kontrowersyjnych decyzji - powiedział polityk.

Wiadomo, że niektórzy politycy PO są za wyrzuceniem partii Orbana z EPP. Otwarcie mówił o tym członek Parlamentu Europejskiego Michał Boni. 

- Moje stanowisko jest jednoznaczne. Orbana nie powinno być (w EPP - red.), bo on mentalnie (...) jest w innym kalejdoskopie. Jemu jest bliżej do Salviniego, niż do nas - mówił w poniedziałek Boni na antenie Radia TOK FM i zarzucił, że premier Węgier zmierza w stronę faszyzmu. Podkreślał jednak, że pierwszym krokiem jest zaproszenie Orbana do rozmów z resztą EPP i przypomniał, że Manfred Weber wezwał premiera Węgier do przeprosin za wypowiedzi o UE. Mówił, ze Orban "kroczy zła polityczną ścieżką". 

Już mniej otwarcie uderzał w Orbana Donald Tusk, jeden z liderów EPP. - Jeśli tolerujesz homofobię i nacjonalizm; jeśli wspierasz Putina; jeśli nie podoba ci się wolna prasa, to nie jesteś chrześcijańskim demokratą - mówił Tusk na konwencji europejskiej partii w listopadzie. Nie wymienił wtedy Fideszu i lidera partii z nazwiska, ale było jasne, ze chodzi o premiera Węgier. 

HRW: Problemem nie słowa Orbana, a rozmontowanie systemu

Michał Boni w TOK FM wymieniał najczęściej podnoszone teraz zarzuty wobec Orbana: ostry atak na Junckera oraz doprowadzenie do wyrzucenia z Węgier Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego. 

Jednak Andrew Stroehlein z Human Rights Watch zwrócił uwagę, że głównym powodem, dla którego Fidesz powinien zostać wykluczony jest nie kampania wymierzona w Junckera, a "nieustająca kampania rozmontowywania demokratycznych instytucji kontrolnych". Broniąca praw człowieka organizacja pisze, że Fidesz "nie szczędzi wysiłków, by w ksenofobicznych kampaniach oczernić media i organizacje pozarządowe". HRW zarzuca, że partia Orbana wielokrotnie łamie zasady i wartości EPP i całej Unii, a także zwraca uwagę, ze działania Fideszu "ośmieliły politykę nadużyć w Polsce i innych miejscach".      

Więcej o:
Komentarze (62)
Orbanowi grozi wykluczenie z EPP. Platforma: Będziemy się naradzać
Zaloguj się
 • robson15

  Oceniono 21 razy 17

  Moim zdaniem powinni wykluczyć Orbana i jego partię z EPP. Przecież oni są bardzo podobni w poglądach do PIS-u, tyle tylko ze Orban jest na swój sposób inteligentniejszy od Kaczyńskiego.
  Obaj mają ciągoty dyktatorskie, antydemokratyczne. Niech sobie założą swoje koło reżimowców i gniją we własnym sosie.

 • junk92508

  Oceniono 23 razy 15

  Już dawno powinni go wyrzucić - to co robi zupełnie się nie zgadza z EPP.

  To tak jakby Korwin-Mikke był działaczem Wiosny Biedronia.

 • polakadam

  Oceniono 23 razy 15

  Orban najchętniej stworzył by koalicję z putinem. Wyrzucić węgierskiego kieszonkowego dyktatorka.

 • kemor234

  Oceniono 19 razy 15

  Zarazki, bakterie i wirusy trzeba tępić. Zdecydowanie tępić.

 • blechtrommel

  Oceniono 29 razy 13

  PO takimi zagraniami kopie sobie grób. Nad czym oni chcą się naradzać? Dla Orbana i Kaczyńskiego nie ma miejsca w cywilizowanej Europie. Niech idą do Putina, może w obaj Dumie dostaną po stołku.

 • sunzi15

  Oceniono 19 razy 11

  Ani faszystowski Fidesz nie ma nic do szukania w Europarlamencie
  ani faszystowskie Wegry w UNII.
  Wegry Orbana i Fideszu juz sa faszystowska dyktatura.
  Demokratyczna fasada sluzy jedynie maskowaniu
  dla dalszego dojenia UNII i skutecznego rozwalania
  UNII od srodka w sluzbie Putina.
  Pobyt w UNII moze byc tez dla rezymu Orbana
  karta przetargowa oraz zabezpieczeniem przed bezposrednim
  narzuceniem przez Putina ekipy sprawujacej wladze i egzekucja dlugow.
  Faszystowska dykatura na Wegrzech juz jest zabetonowana,
  spoleczenstwo w znacznym stopniu zindoktrynowane,
  z postepujaca faszyzacja i przejmowaniem WSZYSTKIEGO na Wegrzech,
  wraz ze srodkami od UNII, przez oligarchie Fideszu.
  Bez ingerencji zewnetrznej i defaszyzacji
  na Wegrzech nie da sie przywrocic demokracji.

  Nalezy Wegrom postawic ULTIMATUM,
  a jak sie nie podoba, wypie*dolic z UNII.

 • lizabet

  Oceniono 18 razy 10

  Platformo! Nie idź ramię w ramię z Orbanem, bo stracisz na każdym polu, dla takich, jak Orban nie ma miejsca w liberalnej Europie!

 • kawa79

  Oceniono 17 razy 9

  W odpowiedzi Orban wyśle na Unię całą węgierską marynarkę wojenną!

 • sh32wlodzimierz

  Oceniono 14 razy 8

  gonić pieska Putina, przy okazji jeszcze może naszego karakana

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX