Za miesiąc strajk nauczycieli. Trzaskowski: Warszawa powoła sztab kryzysowy. Musimy być gotowi

Strajk nauczycieli odbędzie się za nieco ponad miesiąc, a samorządy próbują się przygotować. W Warszawie, w środę powołany zostanie sztab kryzysowy. Rafał Trzaskowski mówi, że miasto musi zapewnić dzieciom opiekę. - Musimy być gotowi - dodaje prezydent.
Zobacz wideo

Strajk nauczycieli w Polsce rozpocznie się 8 kwietnia - informuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Będzie trwał do odwołania. 

Zdajemy sobie sprawę, że protest może wiązać się z pewnymi trudnościami dla was i waszych dzieci. Prosimy jednak o wyrozumiałość. Mamy wspólny cel: jest nim dobra edukacja

- informuje ZNP.

Strajk nauczycieli. W Warszawie powołano sztab kryzysowy

W związku z zaplanowaną akcją protestacyjną Urząd Miasta Stołecznego Warszawy zdecydował się w środę powołać sztab kryzysowy.

W stolicy strajk może dotknąć 80 proc. szkół i przedszkoli. 8.04 bez opieki może zostać ponad 200 tys. uczniów i przedszkolaków

- wyliczył dziennikarz TOK FM.

Rafał Trzaskowski skomentował w "Faktach po Faktach" TVN24, dlaczego warszawski ratusz podjął decyzję, że powołanie sztabu kryzysowego jest konieczne.

Wszyscy jesteśmy zdenerwowani tym, czy kwietniowe egzaminy się odbędą bez problemów i właśnie dlatego konieczne było powołanie sztabu kryzysowego

- tłumaczył Rafał Trzaskowski. 

Dodał, że trzeba podjąć decyzje, dzięki którym dzieci nie zostaną podczas strajków nauczycieli zostawione same sobie. - Trzeba się nimi zająć, trzeba dać im jeść. Musimy być na to gotowi - mówił. 

Dodał, że nadal "jest porażony głupotą i chaosem tej reformy edukacji". - Pani minister Zalewska z uśmiechem mówi, że nic się nie dzieje i wszystko jest pod kontrolą, ale ja widzę rosnące koszty dla samorządów, które idą już w miliony, widzę moją córkę, która siedzi do 1 w nocy i kuje i widzę wszechogarniający chaos - mówił Rafał Trzaskowski. 

Dodał, że Warszawa jest przygotowana na podwójny rocznik, który w przyszłym roku trafi do szkół ponadpodstawowych, bo miasto i szkoły przygotowywały się do tego od kilku miesięcy - włożono w to wiele wysiłku i mnóstwo pieniędzy. - Trzeba jednak pamiętać, że Warszawa jest jednym z najbogatszych samorządów, więc miała na to środki - powiedział Trzaskowski. Inne samorządy mogą nie mieć aż tak dużych możliwości.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (89)
Strajk nauczycieli już za miesiąc. Warszawa powoła sztab kryzysowy. Trzaskowski: Musimy być gotowi
Zaloguj się
 • damtek

  Oceniono 16 razy 10

  Skoro nauczyciele muszą sobie na podwyżki zapracować dziećmi, to zastanawiam się co trzeba było zrobić za 65 tysięcy?
  Jack Tizer/twitter

 • damtek

  Oceniono 16 razy 10

  Za co społeczeństwo płaciło Beacie Szydło przez ostatni rok i jak ma zamiar rozwiązać spór z nauczycielami.
  Czy przypadkiem nie jest odpowiedzialna za sprawy społeczne? A nie za kampanię PIS do PE.
  To był rok hibernacji w rządzie?
  Katarzyna Lubnauer/twitter

 • damtek

  Oceniono 18 razy 8

  Nie rozumiem dlaczego PiS proponuje nauczycielom rodzenie dzieci w ramach doposażenia rodziny, a nie zatrudnienie w spółce Skarbu Państwa?
  Dorota Brejza/twitter

 • xynat

  Oceniono 7 razy 7

  Mam ciotkę która regularnie głosuje na pis. Podczas ostatniego spotkania próbowałem z nią rozmawiać o szkolnictwie. Jakoś tak rozmowa zjechała na ten temat. Mówię, że w szkołach jest bałagan a dzieciaki przeciążone nadmiarem bezużytecznej wiedzy. Ciotka (już emerytka) oburzona, że to nieprawda bo zalewska mówiła, że wszystko w szkołach się poprawia. Spytałem z iloma rodzicami ostatnio rozmawiała, bo ja mam wielu znajomych z dziećmi i wszyscy narzekają. Ona na to, że nie musi rozmawiać z rodzicami bo w tv mówili, że szkolnictwo z dnia na dzień się poprawia a kaczyński obiecał, że będzie jeszcze lepiej. Problem polega na tym że ok 1/3 Polaków łyka tą propagandę z TV zamiast się rozejrzeć i porozmawiać z ludźmi, którzy "siedzą" w danym temacie. Ja prowadzę biuro rachunkowe i z pierwszej ręki znam stale rosnące problemy przedsiębiorców ale mimo to ciotka przekonuje mnie, że nie mam racji bo w tv mówili, że przedsiębiorcy w Polsce mają się coraz lepiej. Stwierdziłem "wiesz co ciociu, porozmawiajmy o pogodzie, bo ty już całkowicie odpłynęłaś w swoim uwielbieniu do kaczyńskiego i tak naprawdę odizolowałaś się od rzeczywistego świata". Obraziła się.

 • damtek

  Oceniono 15 razy 7

  #MZF Gdyby rząd dał każdemu nauczycielowi – a to ok. 700 tys. etatów – po 1000 zł brutto podwyżki, to wraz z pochodnymi pensji zasadniczej kosztowałoby to rocznie budżet ok. 14 mld zł. Program 500+ na pierwsze dziecko, który właśnie ogłosił PiS, to rocznie od 17 do 19 mld zł.
  Justyna Suchecka/twitter

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 8 razy 6

  Diabli wezmą efekt wyborczy 500+. Jak ludzie nagle nie będą mieli z kim dzieci zostawić aż do odwołania to odechce im się głosowania na PiS.

 • student_zebrak

  Oceniono 8 razy 6

  Rodzice powinni postarac sie o L4 na chore dziecko i zostac w domu.
  Tego... nego towarzystwa mozna sie pozbyc poprzez strajk generalny.

 • damtek

  Oceniono 14 razy 6

  Przymusowe repetowanie siódmej klasy - rodzice załatwiają dzieciom możliwość powtarzania klasy tylko po to, żeby nie trafiły na kumulację roczników przy zdawaniu m.in do liceów.Pomysł szalony, ale świadczący o bezsilności wobec systemu.
  Klara Klinger/twitter

 • damtek

  Oceniono 6 razy 4

  Drodzy protestujący nauczyciele, nie dajcie się nabrać pisowskim neobolszewikom na ich uwznioślone bzdury, odwoływania do waszej misji, to jest tylko próba uświęcenia absurdu. Wszyscy mamy te same potrzeby, nie włożycie swojej misji do talerzy.
  Dorian Grey/twitter

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX