Broniarz o strajku nauczycieli: Mam apel dla moich koleżanek i kolegów - nie lękajcie się!

- Problem płacowy to jest czubek góry lodowej - przekonywał szef ZNP w rozmowie z Gazeta.pl. Sławomir Broniarz mówił, że strajk jest konieczny dla reformy polskiej szkoły i wzywał nauczycieli do nie ulegania presji przeciwników strajku.
Zobacz wideo

- Problem płacowy to jest czubek góry lodowej. Jeśli chcemy zmienić szkołę, a chcemy, jeśli chcemy zmienić podstawę programową, a musimy ją zmienić, jeżeli chcemy wprowadzić więcej autonomii do szkoły, więcej autonomii dla ucznia, dyrektora, nauczyciela, to trzeba zacząć od nauczyciela - przekonywał w porannej rozmowie Gazeta.pl był Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNP.

- Wszystko zaczyna się od dobrego nauczyciela. Podwyżki spowodują, że do szkoły przyjdą ci, którzy chcą do tej szkoły przyjść, a nie ci, którzy nie maja wyjścia - dodał gość Piotra Maślaka.

Szef ZNP do nauczycieli: nie lękajcie się!

Broniarz zadeklarował, że około 25 marca dowiemy się w ilu szkołach odbędzie się strajk. On sam oczekuje, że będzie to między 75 proc a 80 proc placówek.

Piotr Maślak przytoczył wypowiedź minister Zalewskiej o tym, że termin strajku tuż przed egzaminami gimnazjalnymi jest ze strony ZNP "złośliwy". Dziennikarz pytał Broniarza czy nie obawia się reakcji rodziców.

- Wierzę, że rodzice to rozumieją - odpowiedział szef ZNP i dodał: - Owszem dla rodziców jest to problem, ale zdają sobie sprawę z tego, że rzeczywiście to jest krok, który zmierza do przebudowania polskiej szkoły. 

- Mam apel dla moich koleżanek i kolegów - nie lękajcie się! - powiedział szef ZNP.

- A gdzie jest tu kompromis? - zapytał Maślak.

Broniarz powiedział, że kompromis jest możliwy jeśli pojawi się "poważna oferta".

- My mówimy wyraźnie: 1000 zł to jest kwota, o której rozmawiamy. Mówimy o pewnym czasie dochodzenia do tej wielkości, ale szkoła naprawdę potrzebuje zmian, a my potrzebujemy najlepszych nauczycieli - stwierdził Broniarz.

"Złoty spadochron" Zalewskiej

Na koniec rozmowy Broniarz odniósł się do decyzji Anny Zalewskiej o kandydowaniu do Parlamentu Europejskiego. Według szefa ZNP Zalewska zerwała "porozumienie z nauczycielami i uczniami" i "nie zasłużyła na złoty spadochron do Brukseli".

- Mam wrażenie, że wyborcy będą mieli swój punkt widzenia nt. kandydowania Zalewskiej do europarlamentu - skonkludował szef ZNP.

Więcej o:
Komentarze (179)
Broniarz o strajku nauczycieli: Mam apel dla moich koleżanek i kolegów - nie lękajcie się!
Zaloguj się
 • damtek

  Oceniono 16 razy 8

  W czasie mojej 6-letniej pracy w MEN (od 2007 do 2013) płace nauczycieli wzrosły o 50%. Teraz liczby: za rządów PO-PSL średnia płaca nauczyciela dyplomowanego wzrosła z 3.479 zł do 5.065 zł, a płaca zasadnicza o ponad 1.000 zł.
  Krystyna Szumilas/twitter

 • damtek

  Oceniono 18 razy 8

  Ważna informacja dla nauczycieli planujących podwyżki metodą Szczerskiego. Prawdopodobieństwo urodzenia:
  - bliźniaków 1:85
  - trojaczków 1:7225
  - czworaczków 1:614125
  - pięcioraczków 1:52200625
  - sześcioraczków 1:4437053125
  - siedmioraczków 1: 377149515625

  Powodzenia ;)
  Robert Pisarzowski/twitter

 • kemor234

  Oceniono 18 razy 8

  Nie lękajcie się. Już JP II tak kiedyś mówił.
  Pieniądze będą. Przecież wystarczy nie kraść ...
  Rydzyk odda kasiorę. TVPis zacznie zarabiać. Panie "asystentki" ruszy sumienie i też oddadzą kasiorę (ich jedna "pensja" to pewnie dla 20 nauczycieli by wystarczyła).

 • damtek

  Oceniono 20 razy 8

  Wyliczyłem, że jeżeli prezes by spłodził 37 800 dzieci, to by mógł sfinansować Wieże Srebrna z programu 500+
  Hellvis/twitter

 • damtek

  Oceniono 11 razy 7

  Na wieść o planowanym strajku nauczycieli Morawiecki i Zalewska ujawnili objawy trwogi. Nie protestujcie, prosimy, rozmawiajmy, dogadajmy się itp. Ktoś chętny? Nie ma? Przed przystąpieniem do negocjacji z pisowcami warto pamiętać, jak potraktowali rezydentów i niepełnosprawnych.
  P.Szubartowicz/twitter

 • chi-neng

  Oceniono 15 razy 7

  - "Zalewska zerwała "porozumienie z nauczycielami i uczniami" i "nie zasłużyła na złoty spadochron do Brukseli".

  - "Nie lękajcie się!"
  -----
  Slusznie.

 • jxl82

  Oceniono 18 razy 6

  Każdy rusycysta powinien złożyć podanie o prace w NBP. I wtedy Natychmiast Będzie Podwyżka.

 • manren

  Oceniono 5 razy 5

  Najpierw sugerują, żeby nauczyciele zaniechali celibatu, a teraz wymagają, aby poprzestali. Bądź tu człeku mądry!

 • podkarpacie55

  Oceniono 7 razy 5

  W takim państwie ,,demokratycznym'' jak polska podwyżki potrafił wymusić aparat ucisku, MSW [szczególnie policja.] urzędy państwowe zaś oświata dostanie niskie podwyżki. Ponieważ w szkole przepracowałem ponad 30 lat[jestem kilkanaście lat na emeryturze] przypominam że w poprzednim systemie w porównaniu do średniej krajowej nauczyciele zarabiali jeszcze mniej .W mojej szkole nasze płace poprawiało to że większość nauczycieli miała 1,5 etatu a część nauczycieli dorabiało korepetycjami . Jeżeli władzy zależałoby na poprawie atmosfery i jakości nauczycieli powinna zagwarantować ustawowo płace w oświacie powyżej średniej krajowej nawet kosztem zwiększenia pensum nauczycielskiego do około 30 godzin[ ilość godzin przepracowanych w tygodniu].
  ps.Drodzy nauczyciele czy w waszym demokratycznym ZNP nie ma kandydata na przewodniczącego i pan Broniarz musi dożywotnio spełniać swą role???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX