Wybory w Gdańsku. Aleksandra Dulkiewicz nowym prezydentem. Są oficjalne wyniki

Wybory w Gdańsku nie przyniosły zaskoczenia. Aleksandra Dulkiewicz zostanie nowym prezydentem Gdańska - wynika z danych PKW. Dulkiewicz dotychczas była pełniącą obowiązki prezydenta miasta.
Zobacz wideo

Aleksandra Dulkiewicz, dotychczasowa pełniąca obowiązki prezydenta miasta, a wcześniej wiceprezydent Gdańska, oficjalnie zasiądzie na prezydenckim fotelu. Dulkiewicz zwyciężyła w niedzielnych przedterminowych wyborach w Gdańsku, zdobywając 82,22 proc. głosów - podała rzeczniczka gdańskiego ratusza Magdalena Skorupka-Kaczmarek.

Frekwencja wyniosła 48,67 procent. Głos oddało 170 028 mieszkańców Gdańska.

W wyborach startowali również reżyser Grzegorz Braun (11,86 proc.) oraz przedsiębiorca Marek Skiba (5,92 proc.).

Każdy oddany dziś głos na moją kandydaturę, to oddany głos na określoną wizję Gdańska. Wizję miasta wolnego, otwartego, solidarnego. Nie jestem drugim Paweł Adamowicz, ale obiecuję kontynuować jego misję. Panie Prezydencie, szefie, drogi Pawle. Dziękuję Ci za Twoją bezgraniczną miłość i poświęcenie dla gdańszczanek i gdańszczan

- napisała Dulkiewicz na swoim oficjalnym fanpage'u w niedzielę wieczorem.

Przed godziną 11.00 zwycięstwo Dulkiewicz i ww. wyniki potwierdził na konferencji prasowej przedstawiciel PKW.

Wybory w Gdańsku. Aleksandra Dulkiewicz nowym prezydentem

Wybory ogłoszono w związku z tragiczną śmiercią dotychczasowego prezydenta - Pawła Adamowicza. Paweł Adamowicz został wybrany na pięcioletnią kadencję w listopadzie. Zmarł 14 stycznia po tym, jak dzień wcześniej został zaatakowany przez nożownika w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Decyzją premiera Aleksandra Dulkiewicz przejęła obowiązki prezydenta, następnie rozpisane zostały wybory. Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska i pozostałe partie - w geście solidarności po śmierci Pawła Adamowicza - wycofały się z wystawiania w wyborach swoich kandydatów.

Więcej o: