Wybory w Gdańsku. Nieoficjalnie: Aleksandra Dulkiewicz prezydentem miasta

Wybory w Gdańsku najprawdopodobniej nie przyniosą dużego zaskoczenia. Jak wynika z nieoficjalnych informacji portalu Gdansk.pl, zwyciężyła w nich Aleksandra Dulkiewicz z wynikiem 82 proc. Na podobny rezultat wskazuje sonda serwisu Trojmiasto.pl, którą przeprowadzono przed pięcioma lokalami.
Zobacz wideo

Oficjalne wyniki wyborów w Gdańsku nie są na razie znane. Jak jednak nieoficjalnie podaje Gdansk.pl, zwyciężyła w nich pełniąca obowiązki prezydenta miasta Aleksandra Dulkiewicz z wynikiem 82 proc. Frekwencja wyniosła 48,6 procent.

W wyborach startowali również reżyser Grzegorz Braun oraz Marek Skiba z komitetu Odpowiedzialni-Gdańsk.

Od rana Aleksandra Dulkiewicz dziękowała gdańszczankom i gdańszczanom za głosy.

Wybory w Gdańsku. Nieoficjalnie: Aleksandra Dulkiewicz zwyciężczynią

W dniu głosowania nie były przeprowadzane badania sondażowe exit poll. Portal Trójmiasto.pl prowadził jednak przez cały dzień sondę przed lokalami wyborczymi i podał jej wyniki. Trzeba pamiętać, że jest to jedynie informacja poglądowa i wyniki przeprowadzonej w taki sposób sondy niekoniecznie odzwierciedlają te w całym mieście.

Z 1091 pytanych przez Trójmiasto.pl wyborców 84 proc. zadeklarowało głosowanie na  pełniącą obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz, 12 proc. na Grzegorza Brauna, a 4 proc. na Marka Skibę. Trójmiasto.pl tłumaczy, że wytypowało komisje, w których wyniki ostatnich wyborów samorządowych były zbliżone do rzeczywistych w całym mieście, ale zastrzega, że tym razem nie musi tak być. 

Wybory w Gdańsku. Śmierć Pawła Adamowicza

Ostatni prezydent Gdańska - Paweł Adamowicz - był wybrany na pięcioletnią kadencję w listopadzie 2018 roku. Zmarł 14 stycznia, dzień po tym, został zaatakowany przez nożownika w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kadencja kandydata wybranego w gdańskim głosowaniu zakończy się jesienią 2023.

Więcej o: