Gdańsk: rozpoczęły się przedterminowe wybory prezydenta miasta. Startuje troje kandydatów

W Gdańsku rozpoczęły się przedterminowe wybory prezydenta miasta. Ogłoszono je w związku z tragiczną śmiercią dotychczasowego prezydenta - Pawła Adamowicza. Głosowanie potrwa do godziny 21.
Zobacz wideo

W wyborach na prezydenta Gdańska startują: reżyser filmów dokumentalnych i publicysta Grzegorz Braun, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz z komitetu Wszystko dla Gdańska oraz Marek Skiba z komitetu Odpowiedzialni-Gdańsk.

Zwycięży kandydat, który otrzyma co najmniej 50 procent głosów plus 1. Jeśli żaden ze startujących nie uzyska takiego poparcia, za dwa tygodnie odbędzie się druga tura wyborów z udziałem kandydatów mających dwa najlepsze wyniki w pierwszej turze.

Gdańszczanie mogą oddawać głosy w godzinach 7-21 w prawie 200 lokalach wyborczych.

W związku z wyborami od północy z piątku na sobotę w Gdańsku obowiązuje cisza wyborcza, która potrwa do godziny 21 w niedzielę 3 marca.

Paweł Adamowicz został wybrany na pięcioletnią kadencję w listopadzie. Zmarł 14 stycznia po tym, jak dzień wcześniej został zaatakowany przez nożownika w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Więcej o: