KE: Polska powinna wstrzymać prace przy przekopie Mierzei. Ministerstwo podało nieprawdę?

Komisja Europejska poinformowała, że do czasu wyjaśnienia wątpliwości środowiskowych Polska nie powinna podejmować żadnych prac przy przekopie Mierzei Wiślanej. Co innego podawało wcześniej Ministerstwo Gospodarski Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Zobacz wideo

Jeden z unijnych urzędników przesłał komentarz dziennikarzom po piątkowych rozmowach w Brukseli ekspertów z Polski i Komisji Europejskiej. Podkreślił, że Komisja nie potwierdziła konieczności budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną wbrew temu, o czym informowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Biuro prasowe resortu, a za nim media, podawał kilka godzin wcześniej, że przedstawiciele KE zgodzili się z koniecznością budowy przekopu kanału przez Mierzeję, ale poprosili o kontynuacje rozmów, by omówić kwestie techniczne.

Polska uważa, że nie potrzebuje zgody

W oświadczeniu, które Komisja Europejska przesłała dziennikarzom, napisano, że unijni eksperci otrzymali dziś wyjaśnienia dotyczące uzasadnienia inwestycji i przypomnieli procedurę dotyczącą konieczności autoryzacji tego typu projektów, włączając w to wymóg formalnej decyzji Komisji. Polska uważa, że nie musi prosić o autoryzację, bo inwestycja nie ma znacznego wpływu na środowisko.

Teraz Komisja przeanalizuje dodatkowe informacje przekazane przez polskie władze, a rozmowy techniczne będą kontynuowane. W momencie, w którym projekt zostanie formalnie Komisji przekazany, oceni ona go pod kątem zgodności z unijnym prawem - powiedział jeden z urzędników w Brukseli. Po piątkowych rozmowach poinformowano, że nowe terminy spotkań zostaną wyznaczone w najbliższym czasie, a na nich mają być omówione kolejne kwestie techniczne. 

Bruksela nie jest przeciwko, ale ma wątpliwości

Urzędnicy w Komisji Europejskiej do tej pory zastrzegali, że Bruksela nie jest przeciwko samej inwestycji i w rozmowach dotyczących chociażby kwestii bezpieczeństwa przyznaje, że sprawa dla Polski jest ważna. - Architektura bezpieczeństwa zwłaszcza na wschodzie w ostatnich latach zmieniła się - powiedział niedawno brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z unijnych urzędników. Eksperci w Komisji przyznają, że racjonalnie brzmią także argumenty ekonomiczne dotyczące poprawy funkcjonowania portu w Elblągu.

Jednak Komisja ma wątpliwości dotyczące oddziaływania na środowisko. Podobno dziś część wątpliwości została rozwiana, ale sprawa jeszcze nie jest zakończona. - Nie wystarczyło przewidzianego czasu na omówienie wszystkiego - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z unijnych dyplomatów. Komisja do tej pory uważała, że potrzebne są większe środki kompensacyjne, które złagodzą negatywny wpływ inwestycji na środowisko. Zdaniem Komisji nie wystarczy sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym.

Więcej o:
Komentarze (251)
KE: Polska powinna wstrzymać prace przy przekopie Mierzei. Ministerstwo podało nieprawdę?
Zaloguj się
 • taroudant

  Oceniono 55 razy 31

  Kolejny "sukces" pisowskich kretynów. Nikt tak jeszcze Polski nie rozsławił w Europie.

 • krynolinka

  Oceniono 62 razy 28

  Pisior to taki typ pierwotny, najważniejsze żeby coś wyciąć, dziurę wykopać. A autek na prąd jak nie było tak nie ma.

 • chi-neng

  Oceniono 46 razy 26

  Żoliorski srebrzysty Corleone wie lepiej niż Komisja Europejska.
  Poza tym, żadna KE nie bedzie mu nic dyktować, bo nikt i nigdy mu nie prawa nic dyktować .

 • pine.tree

  Oceniono 23 razy 17

  A tymczasem TVP Info podaje tę informację w inny sposób: "Ministerstwo: Przedstawiciele KE potwierdzili konieczność budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną".
  I komu tu wierzyć?

 • hefajstos1

  Oceniono 27 razy 15

  Wyciąć (drzewa), zabić (dziki, ptactwo wodne-kaczki,gęsi) wykopać, zakopać, choćby ekonomiczny sens tego przekopywania był mizerny.
  Pieniędzy w Polsce mamy w bród, brakuje rozsądku, żeby sensownie wydać je. Nauczyciele, niepełnosprawni , pielęgniarki, ratownicy medyczni nie doczekają się na podwyżki.

 • polakadam

  Oceniono 27 razy 13

  No jak pisiory mają wstrzymać ten przekop skoro sam karaczan wkopał kołek? Propagandowo by ucierpieli a dla nich propaganda jest na pierwszym miejscu. Nie Elbląg.

 • yaspiman

  Oceniono 27 razy 13

  no jak to?
  znów nic z tego?
  no to może wybudujcie super-lotnisko.
  na początek wytnijcie wszystkie drzewa w okolicy ... w jakiejkolwiek okolicy.
  wycinki idą wam dobrze ... no może tylko idą :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX