W niedzielę mieszkańcy Gdańska wybiorą prezydenta. Startuje troje kandydatów

W niedzielę 3 marca w Gdańsku odbędą się przedterminowe wybory, a mieszkańcy zdecydują, kto zostanie następcą tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza. O fotel prezydenta miasta ubiegają się obecna komisarz Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, a także dwóch prawicowych kandydatów - Grzegorz Braun i Marek Skiba.
Zobacz wideo

W niedzielę 3 marca w Gdańsku odbędą się przedterminowe wybory. Są one konsekwencją wygaśnięcia mandatu prezydenta Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia po ataku nożownika podczas 27. finału WOŚP. Nowy prezydent będzie rządził przez najbliższe pięć lat. Jeśli ma zostać wybrany w pierwszej turze, jeden z kandydatów musi otrzymać minimum 50 procent ważnych głosów.

Wybory w Gdańsku. Trzech kandydatów walczy o fotel prezydenta

O fotel prezydenta Gdańska ubiega się trzech kandydatów. Jest wśród nich Aleksandra Dulkiewicz, która po śmierci Pawła Adamowicza objęła stanowisko komisarza miasta. W marcu 2017 roku Dulkiewicz objęła stanowisko wiceprezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej, a podczas wyborów samorządowych w 2018 roku była szefową sztabu wyborczego Pawła Adamowicza, startującego ze stowarzyszenia „Wszystko dla Gdańska”.

Oprócz Dulkiewicz o urząd prezydenta Gdańska będą ubiegać się dwaj prawicowi kandydaci. To znany z konserwatywnych poglądów i związany z Organizacją Monarchistów Polskich reżyser filmów dokumentalnych Grzegorz Braun oraz Marek Skiba z KWW "Odpowiedzialni-Gdańsk", przedsiębiorca budowlany i działacz katolicki należący do Ruchu Światło-Życie, a także do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska i pozostałe partie - w geście solidarności po śmierci Pawła Adamowicza - wycofały się z wystawiania w wyborach swoich kandydatów. 

W związku z wyborami od północy z piątku na sobotę w Gdańsku będzie obowiązywać cisza wyborcza, która potrwa do godziny 21 w niedzielę 3 marca. 

Więcej o: