Zwiercan głosowała "na dwie ręce" prawie trzy lata temu. Prokuratura dopiero teraz postawiła jej zarzut

Prokuratura postawiła Małgorzacie Zwiercan zarzut przekroczenia uprawnień służbowych. Posłanka koła WiS Kornela Morawieckiego w kwietniu 2016 roku głosowała "na dwie ręce" w Sejmie. Grozi jej do trzech lat więzienia.
Zobacz wideo

Jak informuje Wirtualna Polska, Prokuratura Okręgowa w Warszawie przedstawiła Małgorzacie Zwiercan, posłance koła Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego, zarzut przekroczenia uprawnień służbowych.

Rzecznik prokuratury Łukasz Łapczyński wskazał, że Zwiercan "skorzystała z karty do głosowania innego posła" i oddała za niego głos . Parlamentarzystą, za którego zagłosowała Małgorzata Zwiercan, był właśnie Kornel Morawiecki, marszałek senior, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego.

"Głosowanie na dwie ręce". Zwiercan nie przyznaje się do zarzutu

- Małgorzata Z. nie przyznała się do zarzucanego jej czynu i skorzystała z prawa do odmowy złożenia wyjaśnień. Postępowanie jest w toku, znajduje się na końcowym etapie - powiedział Łapczyński. Na razie nie wiadomo, kiedy do sądu trafi akt oskarżenia w tej sprawie - informuje WP, zaznaczając przy tym, że za wspomniany zarzut Zwiercan grozi do trzech lat więzienia.

Małgorzata Zwiercan napisała Wirtualnej Polsce, że "nie wstydzi się swojego imienia i nazwiska", oraz że "nie zrobiła nic, co mogłoby rzucać na mnie cień nieuczciwości".

Małgorzata Zwiercan zagłosowała za Kornela Morawieckiego

Sprawa sięga kwietnia 2016 roku. Przypomnijmy, że posłowie nie mogą głosować za innych parlamentarzystów, mogą oddać jedynie jeden głos podczas głosowania. Niestety, gdy wybierano Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, posłanka Zwiercan (wtedy jeszcze w klubie Kukiz'15) zagłosowała za kolegę z ugrupowania Kornela Morawieckiego - czyli zagłosowała, jak zwykło się mówić, "na dwie ręce".

Zwiercan mówiła, że sprawa głosowania za Morawieckiego została z nim ustalona. Później posłanka tłumaczyła się niewiedzą. - Popełniłam błąd, nie wiedziałem, że to jest niezgodne z prawem - mówiła. Zwiercan po tym głosowaniu została wyrzucona z klubu Kukiz'15, natomiast Kornel Morawiecki zrezygnował z członkostwa w ugrupowaniu Pawła Kukiza.

Następnie sprawa stanęła w miejscu. Dopiero we wrześniu 2017 roku prokuratura zwróciła się do marszałka Sejmu z wnioskiem o pociągnięcie posłanki do odpowiedzialności karnej. Wniosek utknął jednak w sejmowej komisji regulaminowej. Doszło do tego, że w kwietniu 2018 Zwiercan sama zrzekła się immunitetu.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (46)
Głosowanie na "dwie ręce" w Sejmie. Prokuratura postawiła zarzut Małgorzacie Zwiercan
Zaloguj się
 • acoristis

  Oceniono 36 razy 36

  A pan Kornel Morawiecki to nie powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności za udostępnienie swojej karty w celu popełnienia przestępstwa oszustwa (bo to było oszustwo - podczas głosowania podała się za kogoś innego)?

 • artzat74

  Oceniono 29 razy 29

  Ja nie zlamalam prawa , bo nie wiedzialam ze zlamalam prawo . Proste ?
  Oj , kobieta zrobi jeszcze spektakularna kariere w pisie .

 • chi-neng

  Oceniono 21 razy 21

  Wszystko dla Kornela.
  Ciekawe co Kornel teraz dla niej zrobi przy pomocy syna, Ziobry, Dudy i tego żoliborksiego?

 • srv14

  Oceniono 19 razy 19

  W sumie można by zmienic przepisy i pani Zwiercan głosowałby za wszystkich co znacznie usprawniłoby i jedocześnie przyspieszyło procesy legislacyjne i tak mające już niezłe tempo za czasów dojnej zmiany .głosują szybko i czesto bez sensu. Tak byłoby jeszcze jednogłośnie

 • senior2244

  Oceniono 19 razy 17

  Dlaczego oni się tak spieszą. Tatuś bajarza ludowego nie pozwoli jej zrobić krzywdy. Własny przestępca jest w szambie PiSowskim pod ścisłą ochroną.

 • pumpernik

  Oceniono 17 razy 17

  Prokurator wszystkich prokuratorów udowodnił,
  że można z tak skomplikowaną sprawą uwinąć się w 2 lata.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX