Balcerowicz krytykuje nowy program PiS. "Obietnice złożone wedle zasady: po nas choćby potop"

Profesor Leszek Balcerowicz uważa, że polityka Prawa i Sprawiedliwości doprowadzi w Polsce do potopu, który zacznie się stopniowo i nie będzie odczuwalny jeszcze przez najbliższy rok.
Zobacz wideo

Profesor Leszek Balcerowicz był gościem programu "Kropka nad i", gdzie komentował pięć nowych propozycji rządu, nazywanych "piątką Kaczyńskiego".

Według Balcerowicza Prawo i Sprawiedliwość działa według zasady "po nas choćby potop". Zaznaczył jednak, że potopu nie będzie w tym roku, przez co niektórym ludziom będzie się wydawać, że PiS rządzi bardzo dobrze. W opinii profesora, potop zacznie się stopniowo, po wyborach

- Im dalej będziemy szli, tym bardziej będą się ujawniać szkody naniesione przez politykę PiS-u - powiedział Leszek Balcerowicz. Zdaniem byłego ministra finansów szkodami tymi będą przede wszystkim upartyjnianie gospodarki, zagarnianie przedsiębiorstw dla celów partyjnych oraz rosnące ryzyko dla działalności gospodarczej, związane z chaosem prawnym w Parlamencie oraz "agresywnymi działaniami prokuratorów Ziobry".

Prof. Leszek Balcerowicz tłumaczy, skąd wzrost gospodarczy za czasów PiS

Profesor Leszek Balcerowicz wyjaśniał także, skąd bierze się wrażenie, że za czasów rządu PiS-u pieniędzy w budżecie państwa wystarcza na wszystko. - Gdy rządziła Platforma w latach 2013-2015, wzrost w strefie euro wynosił 1,1 proc., a gdy przyszedł PiS do władzy, to wzrost się podwoił i dzięki temu polska gospodarka zaczęła rosnąć. Za czasów końcowych lat Platformy ten wzrost, który był słabszy, wolniejszy, dał niespełna 64 miliardy złotych, a za czasów PiS-u, w tych trzech latach, to jest 156 miliardów - wyjaśnił Balcerowicz.

"Piątka Kaczyńskiego". Co obiecał prezes Prawa i Sprawiedliwości?

Przypomnijmy, że w czasie konwencji Prawa i Sprawiedliwości 23 lutego Jarosław Kaczyński zaprezentował tzw. "piątkę Kaczyńskiego". Prezes PiS zapowiedział, że rząd wprowadzi świadczenie 500+ bez kryteriów dochodowych od pierwszego dziecka, i zniesie podatek PIT dla pracowników, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Oprócz tego obiecano trzynastą emeryturę dla każdego emeryta, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych i obniżenie kosztów pracy. Przez Polskę przetacza się dyskusja na temat tego, skąd PiS weźmie pieniądze na realizację ww. obietnic.

Więcej o:
Komentarze (97)
Balcerowicz krytykuje nowy program PiS. "Obietnice złożone wedle zasady: po nas choćby potop"
Zaloguj się
 • jakobhorner

  Oceniono 8 razy 6

  B. rzadko zgadzam się z Balcerowiczem, ale to jest ewidentne. 500+ jest projektem neoliberalnym (bogatsi zdobywają nadwyżkę inwestycyjną, biedni dostają na jeansy i truskawki) który dodatkowo nakręca podstawową inflację i ceny mieszkań. Spłacanie tego zajmą się nieurodzone dzieci i dzisiaj uczciwie pracujący.

 • almagus

  Oceniono 4 razy 4

  Powie ponoć ci wykształceni, nie znają wiedzy powszechnej, tzn. jego wiedzy, przez co czuje się lepszy, chociaż głupszy.
  Cały prezes Jarosław Kaczyński erudyta prawa PRL jest wyjątkiem.

  Złotówka, nazwa fałszywa.
  Jak partia Prawa i Spolegliwa.
  Jak czystość za koloratką.
  Jak baranek kolczatką.
  Nie wymienisz na złoto.
  Rzucisz ją z ochotą.
  Są tacy co ją zagarną.
  Choć ma wartość marną.
  Sprawa tylko w ilości.
  Aby służyć próżności.
  Baseny, Port Drzewny.
  Uleciał bóg zwiewny.
  Pazerność, mamona.
  W spotach dorobiona.
  To Targowica polska.
  To złotówka „wolska”!
  Napełnia Szamboobrony.
  Za świnię kredyt spłacony.
  I tu jest dobra złotówka.
  „Waluta to dla półgłówka”.
  Taki biznes bankowy.
  Ten kredyt walutowy.
  By „klon” nie miał stresu.
  Betoniarz u interesu!

  Balcerowicz musiał odejść.
  Ten dzień musiał nadejść.

  ‎18 ‎luty ‎2009 almagus

 • antymilo92

  Oceniono 14 razy 4

  Kto pamieta lata 80-te ten przypomina sobie, ze (prawie) wszyscy bylismy milionerami. Jednakze dokuczala nam jedna niedoskonalosc: sklepy byly puste, nie tylko spozywcze, kurs dolara abstrakcyjny, inflacja podobnie, etc.
  Najwyrazniej wielu chce powtorki z watpliwej rozrywki....

 • sebastians58

  Oceniono 5 razy 3

  Jak to kaczynski sprytnie rozegral wiadomo emerytow cala mas w dodatku ogladaja lub sluchaja propagandowej rozglosni rydzykowej , 500+ wiadomo wiekszosc ma dzieci , takze nauczyciele i pielegniarki wiec czesciowo zatkal im usta no i mlodzi do 26 roku zycia bez podatku . Tak wiec na oko okolo 60% obywateli zadowolonych.

 • maras63

  Oceniono 18 razy 2

  Kasandr przemyślał swoje poprzednie, kompletnie nietrafne wieszczenia i teraz proponuje wieszczenie (bo nie prognozę) kroczące. Im dalej od dzisiaj tym mniej będziemy pamiętać co Kasandr powiedział i tym bardziej będzie mógł powiedzieć: a nie mówiłem. :-)

 • franclajn

  Oceniono 18 razy 2

  Głos wołającego na puszczy. Polcy i Polaki nie rozumieją prostego przekazu, że rząd, aby komuś coś dac, musi obywateli zapożyczyć i/lub im coś zabrać. Np. dostają pińćset, a w zamian zabiera sie lekarzy, pogarsza edukację, itp.

 • wojtek_2000

  Oceniono 3 razy 1

  do potopu do prowadziła bezmyślna prywatyzacja pomyślana jako sposób na zrównoważenie budżetu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX