"Rz": Po wyborach do PE możliwa likwidacja stanowiska Beaty Szydło. Zieliński ma trafić do MEN

Obecny wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński jest kandydatem do objęcia stanowiska ministra edukacji narodowej po Annie Zalewskiej - podaje "Rzeczpospolita". Zalewska wystartuje w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Nieoficjalnie mówi się też o likwidacji stanowiska Beaty Szydło.
Zobacz wideo

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński może objąć funkcję szefa MEN w przypadku uzyskania przez Annę Zalewską mandatu w europarlamencie - informuje "Rzeczpospolita". Są to jednak na razie informacje nieoficjalne.

Z kolei szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk Piotr Pogonowski miałby zostać ministrem obrony narodowej (za Joachima Brudzińskiego, który, tak jak Anna Zalewska, ma kandydować do europarlamentu) lub sędzią Sądu Najwyższego.

Jak podaje "Rzeczpospolita", niewykluczone, że po wyborach do PE zostanie zlikwidowane stanowisko wicepremiera ds. społecznych, które obecnie piastuje Beata Szydło. Była premier również wybiera się do Parlamentu Europejskiego.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kandydaci PiS

"Jedynką" na liście PiS w Warszawie w wyborach do europarlamentu będzie europoseł Jacek Saryusz-Wolski, z drugiego miejsca wystartuje europoseł Ryszard Czarnecki.

Pierwsze miejsce na liście na Mazowszu zajmie wicemarszałek Senatu Adam Bielan, a w okręgu łódzkim były szef MSZ Witold Waszczykowski, "dwójką" w okręgu łódzkim będzie rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Wicepremier Beata Szydło wystartuje z pierwszego miejsca na liście w okręgu małopolskim - świętokrzyskim, a z drugiego - europoseł Ryszard Legutko. Minister edukacji Anna Zalewska będzie "jedynką" w dolnośląskim - opolskim, a z drugiej pozycji wystartuje minister Beata Kempa.

"Jedynką" w zachodniopomorskim będzie szef MSWiA Joachim Brudziński. Pierwsze miejsce na liście PiS na Pomorzu zajmie europosłanka Anna Fotyga, a drugie minister Jarosław Sellin. W lubelskim "jedynką" będzie Elżbieta Kruk, z drugiego miejsca wystartuje rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek.

Z numerem pierwszym z okręgu wielkopolskiego wystartuje europoseł Zdzisław Krasnodębski. W okręgu kujawsko-pomorskim - Kosma Złotowski. Europoseł Tomasz Poręba będzie "jedynką" okręgu podkarpackiego. Z okręgu śląskiego z numerem pierwszym wystartuje natomiast europosłanka Jadwiga Wiśniewska. W okręgu podlaskim-warmińsko-mazurskim z numerem pierwszym wystartuje europoseł Karol Karski.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja.

Zobacz wideo
Więcej o: