Zbigniew Ziobro oburzony decyzją sądu ws. zatrzymania byłych członków KNF. "Jest niesłuszna"

Sąd przychylił się do zażaleń byłych urzędników KNF i uchylił zastosowane wobec nich środki zapobiegawcze. Zdaniem Zbigniewa Ziobry ta decyzja jest "niesłuszna".
Zobacz wideo

Sąd Rejonowy w Szczecinie podjął decyzję w sprawie zażalenia na zatrzymanie byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka i jego zastępcy Wojciecha Kwaśniaka. Jak informuje RMF FM, w ocenie sądu nie było podstaw do postawienia zarzutów byłemu wiceszefowi KNF. 

Zatrzymanie Kwaśniaka było więc niezasadne, podobnie jak zastosowanie środków zapobiegawczych. 

Ziobro przeciwko decyzji sądu

Prokurator Generalny i Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ocenił, że decyzja sądu ws. uchylenia środków zapobiegawczych wobec Kwaśniaka i Jakubiaka jest "niesłuszna".

- Prokuratura słusznie prowadzi postępowanie wobec strat sięgających przeszło 2 mld złotych w wyniku niefrasobliwości, nierzetelności, braku należytych działań ze strony KNF-u - mówił cytowany przez serwis 300polityka.pl Zbigniew Ziobro. Powołał się na opinię prezesa Najwyższej Izby Kontroli, który stwierdził w raporcie, że działania władz KNF były spóźnione. - KNF w tym samym składzie personalnym, czyli pana Jakubiaka i Kwaśniaka, zdaniem prezesa NIK nie dołożył należytej staranności w opiniach przekazanych w sierpniu 2015 roku do NBP i Ministerstwa Finansów, czym naraził Skarb Państwa na ryzyko bardzo poważnych strat finansowych, sięgających setek milionów złotych - dodał.

"Kolejna kompromitacja prokuratury Ziobry"

"Wyrok Sądu, który uznał zatrzymanie Pana Jakubiaka i Pana Kwaśniaka za niezasadne to kolejna porażka Zbigniewa Ziobro. Zamiast wyjaśnić aferę SKOK zatrzymuje się byłych urzędników KNF, którzy aferę wykryli" - skomentował sprawę Ryszard Petru.

Andrzej Rzońca z PO wezwał do dymisji Ziobry. "Na co czeka Morawiecki? Nie wstyd mu za krzywdę dzielnych urzędników? Za ściganie przekrętów w SKOK najpierw jeden z nich został pobity niemal na śmierć, a potem jeszcze upodliła ich PiS-owska prokuratura" - napisał ekonomista. 

"Kolejna kompromitacja prokuratury Ziobry. Tak się kończy, gdy próbuje się wykorzystywać zatrzymania, by przykrywać afery PiS" - to z kolei opinia Borysa Budki z PO.

Zatrzymanie byłych urzędników KNF

Na początku grudnia CBA zatrzymało byłego przewodniczącego KNF Andrzeja Jakubiaka, byłego wiceprzewodniczącego Wojciecha Kwaśniaka i pięciu innych byłych urzędników Komisji. Usłyszeli oni zarzuty nadużycia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków. Według śledczych urzędnicy KNF mieli nie reagować odpowiednio na nieprawidłowości w SKOK Wołomin.

Śledczy twierdzili, że byli członkowie KNF wiedzieli o tym, że SKOK Wołomin może mieć problem ze spłacaniem zobowiązań wobec klientów, ale zwlekali z podjęciem odpowiednich działań. Ta zwłoka miała być przyczyną strat w wysokości ok. 1,7 mld zł. 

Prokuratura zastosowała wobec podejrzanych zakaz kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi, poręczenia majątkowe i dozory policyjne. 

Więcej o: