Zbigniew Ziobro oburzony decyzją sądu ws. zatrzymania byłych członków KNF. "Jest niesłuszna"

Sąd przychylił się do zażaleń byłych urzędników KNF i uchylił zastosowane wobec nich środki zapobiegawcze. Zdaniem Zbigniewa Ziobry ta decyzja jest "niesłuszna".
Zobacz wideo

Sąd Rejonowy w Szczecinie podjął decyzję w sprawie zażalenia na zatrzymanie byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka i jego zastępcy Wojciecha Kwaśniaka. Jak informuje RMF FM, w ocenie sądu nie było podstaw do postawienia zarzutów byłemu wiceszefowi KNF. 

Zatrzymanie Kwaśniaka było więc niezasadne, podobnie jak zastosowanie środków zapobiegawczych. 

Ziobro przeciwko decyzji sądu

Prokurator Generalny i Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ocenił, że decyzja sądu ws. uchylenia środków zapobiegawczych wobec Kwaśniaka i Jakubiaka jest "niesłuszna".

- Prokuratura słusznie prowadzi postępowanie wobec strat sięgających przeszło 2 mld złotych w wyniku niefrasobliwości, nierzetelności, braku należytych działań ze strony KNF-u - mówił cytowany przez serwis 300polityka.pl Zbigniew Ziobro. Powołał się na opinię prezesa Najwyższej Izby Kontroli, który stwierdził w raporcie, że działania władz KNF były spóźnione. - KNF w tym samym składzie personalnym, czyli pana Jakubiaka i Kwaśniaka, zdaniem prezesa NIK nie dołożył należytej staranności w opiniach przekazanych w sierpniu 2015 roku do NBP i Ministerstwa Finansów, czym naraził Skarb Państwa na ryzyko bardzo poważnych strat finansowych, sięgających setek milionów złotych - dodał.

"Kolejna kompromitacja prokuratury Ziobry"

"Wyrok Sądu, który uznał zatrzymanie Pana Jakubiaka i Pana Kwaśniaka za niezasadne to kolejna porażka Zbigniewa Ziobro. Zamiast wyjaśnić aferę SKOK zatrzymuje się byłych urzędników KNF, którzy aferę wykryli" - skomentował sprawę Ryszard Petru.

Andrzej Rzońca z PO wezwał do dymisji Ziobry. "Na co czeka Morawiecki? Nie wstyd mu za krzywdę dzielnych urzędników? Za ściganie przekrętów w SKOK najpierw jeden z nich został pobity niemal na śmierć, a potem jeszcze upodliła ich PiS-owska prokuratura" - napisał ekonomista. 

"Kolejna kompromitacja prokuratury Ziobry. Tak się kończy, gdy próbuje się wykorzystywać zatrzymania, by przykrywać afery PiS" - to z kolei opinia Borysa Budki z PO.

Zatrzymanie byłych urzędników KNF

Na początku grudnia CBA zatrzymało byłego przewodniczącego KNF Andrzeja Jakubiaka, byłego wiceprzewodniczącego Wojciecha Kwaśniaka i pięciu innych byłych urzędników Komisji. Usłyszeli oni zarzuty nadużycia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków. Według śledczych urzędnicy KNF mieli nie reagować odpowiednio na nieprawidłowości w SKOK Wołomin.

Śledczy twierdzili, że byli członkowie KNF wiedzieli o tym, że SKOK Wołomin może mieć problem ze spłacaniem zobowiązań wobec klientów, ale zwlekali z podjęciem odpowiednich działań. Ta zwłoka miała być przyczyną strat w wysokości ok. 1,7 mld zł. 

Prokuratura zastosowała wobec podejrzanych zakaz kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi, poręczenia majątkowe i dozory policyjne. 

Więcej o:
Komentarze (243)
Zbigniew Ziobro oburzony decyzją sądu ws. zatrzymania byłych członków KNF. "Jest niesłuszna"
Zaloguj się
 • stefan-50

  Oceniono 84 razy 84

  Ziobro sędzią i to we własnej sprawie. Pięknie. Kiedy ciebie Zbysiu zatrzymają ? Oby jak najprędzej. Mam nadzieję że teraz już nikomu ręka nie zadrży. Próbujecie zgnoić człowieka który omal życiem nie przypłacił służbę krajowi tylko po to ze swoje szwindle ukryć i przekręty zamotać. Wstyd, hańba a na końcu więzienie.

 • domatorka41

  Oceniono 59 razy 59

  Chamstwo i bezczelność większe niż Himalaje. Ziobro ma obowiązek przyjąć wyrok z pokorą i uderzyć się w piersi. Nie ma prawa publicznie krytykować NIEZALEŻNEGO SADU. Porażki trzeba przyjąć na klatę.Taka postawa dyskwalifikuje go jako ministra.

 • tsumani

  Oceniono 53 razy 53

  No fajnie! Pan prawnik z mierną magisterską trójką teraz będzie się "pruł" do decyzji sądu. Trza było najpierw się zastanowić miast podejmować idiotyczne decyzje za pośrednictwem "niezależnej " prokuratury. Tera ty se możesz gadać do woli tylko kto cię słucha - poważnie.

 • ariadna.k

  Oceniono 53 razy 49

  czyli teraz powinna być dyscyplinarka dla sędziów za kwestjonowanie ustaleń prokuratury

 • kiks11

  Oceniono 48 razy 48

  No cóż, chcieliśmy, to mamy. Książę udzielny na prokuraturze i sądach ocenia wyroki. Urósł niepomiernie ten marny człowieczek, ponad stan swojego wątłego umysłu, ciekawe tylko czemu kaczyński pozwolił na to. ma teraz pod bokiem czarną mambę, która z tak potężnym aparatem skorumpowanej prokuratury i części sądów może samego prezia wsadzić do pierdla. Dziwne.

 • pi.mi

  Oceniono 43 razy 43

  Zbyszkowi znowu nie wyszło...
  Tak to jest jak się karierę prawniczną na czworaka i z trudem robi, egzaminów nie zdaje, aplikacji też...
  Bida Zbyszku, bida... :-)
  Winni oczywiście stalinowscy sędziwie, układ, Żydzi, masoni...

 • glowny_pasazer

  Oceniono 41 razy 41

  Zerro... jak to szło? "ten Pan już nigdy nikogo nie zabije"?
  Pamiętamy... idioto!!!

 • ostatni_polski_patriota

  Oceniono 36 razy 36

  No tak, bo słuszne jest tylko to co powie magister Ziobro i tylko to jest słuszne co jest w zgodzie z linią przewodnią partii. Suweren z partią, partia z suwerenem...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX