Rzecznik prezydenta: Andrzej Duda podpisał ustawę o NBP, chociaż miał wątpliwości

Rzecznik Andrzeja Dudy Błażej Spychalski w porannej rozmowie Gazeta.pl komentował podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o jawności zarobków w NBP. Duda podpisując nowelizację kierował się zasadą, że "życie publiczne w Polsce wymaga jawności".
Zobacz wideo

Gościem Piotra Maślaka w porannej rozmowie Gazeta.pl był Błażej Spychalski, rzecznik prasowy Andrzeja Dudy oraz sekretarz stanu w jego kancelarii.

W trakcie rozmowy Spychalski odniósł się do podpisania przez Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o jawności zarobków w NBP. Prezydent podpisał nowelizację, chociaż miał związane z nią wątpliwości - nowelizacja zakłada bowiem także, że pensje dyrektorskie nie będą przekraczać 60 proc. zarobków prezesa NBP. Po spotkaniu z prezesem NBP Adamem Glapińskim, który przedstawił mu swoje zastrzeżenia, Duda zobowiązał się wziąć je pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

"Życie publiczne w Polsce wymaga jawności"

Ostateczni zdecydował się na podpisanie nowelizacji.

- Pan prezydent zgodził się z tym, że jeżeli NBP jest szeroko pojętą administracją publiczną, jeżeli życie publiczne w Polsce wymaga jawności, jeżeli chodzi o zarobki, przede wszystkim kadry kierowniczej, to uregulowania te powinny także objąć NBP. Stąd podpis pana prezydenta pod ustawą - wyjaśnił rzecznik.

Piotr Maślak pytał czy prezydent nie miał wątpliwości, co do obniżania wynagrodzeń w NBP, gdyż urzędnicy w takich instytucjach mają rzadkie umiejętności, które są bardzo cenione na rynku i powinni zarabiać dobrze.

- Przede wszystkim o tym mówi ustawa o NBP, która mówi o tym, że wynagrodzenia i poziom wynagrodzeń powinien być tak skorelowany, żeby nie odbiegały one od sektora prywatnego - odpowiedział Spychalski.

- Te ograniczenia, które wprowadzono to są ograniczenia maksymalnej wysokości zarobków uzależnionych od zarobków prezesa NBP i one na ścinają, mówiąc tak kolokwialnie, zarobków kadry kierowniczej NBP, więc wydaje się, że ten poziom maksymalny, który jest ustawiony jest poziomem wysokim - dodał.

Więcej o: