Znane nowe nazwiska PiS na listach do Europarlamentu. Z rządu startować może aż 20 osób

Posłowie, wiceministrowie oraz były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł - to kolejne osoby, które z ramienia PiS mają kandydować w majowych eurowyborach. W sumie na listach może znaleźć się 20 członków rządu - podaje RMF FM.
Zobacz wideo

PiS przed tygodniem ujawniło swoje "jedynki" i "dwójki" na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego 26 maja. Startu części polityków - np. Beaty Szydło - spodziewano się od dawna, zaś innych, jak np. szefa MSWiA Joachim Brudziński, było  sporym zaskoczeniem. W sumie na liście znalazło się wielu członków rządu.

Na pełnych listach może być ich jeszcze więcej, w sumie nawet 20 - podaje RMF FM. Wśród kandydatów na dalsze miejsca radio wymienia m.in. wiceministra rolnictwa Rafała Romanowskiego oraz wiceministra nauki Piotra Mullera. W okręgu warszawskim numerem trzecim, po Jacku Saryuszu-Wolskim i Ryszardzie Czarneckim miałyby być były minister, a obecnie senator Konstanty Radziwiłł.

Startować mają też posłowie: Anita Czerwińska (związana z organizacją miesięcznic smoleńskich), Andrzej Melak (ze Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010), Arkadiusz Czartoryski, Anna Kwiecień i Teresa Wargocka (była wiceminister edukacji). Kandydować ma także Dominika Figurska, aktorka i prezenterka, a od 2018 roku radna Sejmiku Mazowieckiego.

Konflikt o miejsca na listach PiS

RMF FM pisze także, że jednym z kandydatów w okręgu obejmującym Małopolskę i woj. świętokrzyskie ma być poseł Dominik Tarczyński, o czym informowaliśmy w zeszłym tygodniu.

Jak opisywał reporter Gazeta.pl Jacek Gądek, w tym okręgu trwa spór o miejsce. Dwie pierwsze pozycje to Beata Szydło i europoseł Ryszarda Legutko. Tarczyński ma być "czwórką", zaś "trójką" - wiceminister Patryk Jaki. Jednak jego kandydaturę w tym miejscu zwalcza Beata Szydło. Dlaczego? Była premier ma liczyć na zdobycie rekordowej liczby głosów w skali Polski, by umocnić swoją pozycję w partii. I obawia się, że start Jakiego, kojarzonego ostatnio z dynamiczną kampanią w Warszawie, odbierze jej część głosów. 

Więcej o: