Reżyserzy piszą do Kaczyńskiego w obronie Agnieszki Holland. "Kłamstwo nie jest bezgrzeszne"

Gildia Reżyserów Polskich wzięła w obronę Agnieszkę Holland, do słów której podczas sobotniej konwencji nawiązał Jarosław Kaczyński. Reżyserzy zarzucają prezesowi PiS manipulację. "Pańskie kłamliwe słowa były bardzo bolesne" - czytamy w liście do Kaczyńskiego.
Zobacz wideo

Gildia Reżyserów Polskich w liście do Jarosława Kaczyńskiego odniosła się do jego słów z sobotniej konwencji. - Są tacy, którzy chcą nam odebrać wolność poglądów, wolność słowa, ba - wolność sumienia, wolność religii, którzy w gruncie rzeczy zapowiadają, że w Polsce, jeśli zwyciężą, zniesiona zostanie demokracja, a ogromna część społeczeństwa o poglądach innych niż te, które oni głoszą, będzie w gruncie rzeczy wyłączona z czynnej polityki - powiedział w sobotę Kaczyński. Następnie dodał: - Pani Holland powiedziała kiedyś, nie tak dawno temu, te słowa, które są tak często powtarzane: żeby było jak było. Otóż szanowni państwo, jeśli nasi przeciwnicy wygrają, będzie gorzej niż było - mówił w sobotę Kaczyński.

Cytowane przez Kaczyńskiego słowa reżyserka wypowiedziała w grudniu 2015 r. podczas antyrządowej manifestacji przed Sejmem. - Kochani, walczymy o to, żeby było tak, jak było - powiedziała wówczas do protestujących Holland.

Gildia Reżyserów Polskich broni Agnieszki Holland

"Zwracamy uwagę i Panu, i polskiej opinii publicznej, że przytoczone powyżej słowa kreślą kłamliwy obraz rzeczywistości. Agnieszka Holland nigdy nie użyła sformułowania 'żeby było jak było' w kontekście przez Pan sugerowanym, czyli rzekomo podważając polską równość i polską wolność" - czytamy w liście Gildii Reżyserów Polskich. 

Artyści stwierdzają, że Agnieszka Holland "swoją postawą i licząca prawie pięć dekad działalnością artystyczną oraz obywatelską wielokrotnie dawała dowody, jak bliskie są jej polska równość i polska wolność". Reżyserka też, o czym czytamy w liście, "siedziała w więzieniu za obronę wartości".

"Jak doskonale wiadomo wszystkim Polakom, podobne represje nigdy nie stały się pańskim osobistym doświadczeniem" - piszą reżyserzy i dodają, że Holland "wielokrotnie publicznie zapewniała, że nigdy nie było jej życzeniem, by wróciła przeszłość w rozumieniu tego czy innego konceptu partyjnego.

Reżyserzy: Jarosław Kaczyński skłamał

I dlatego właśnie dla nas, artystów polskich, oraz dla milionów rodaków (...) pańskie kłamliwe słowa z 23 lutego 2019 roku o Agnieszce Holland (będące kolejnym dowodem, że chce Pan sprawować w Polsce władzę, antagonizując jej obywateli oraz wykopując coraz głębsze rowy między Polakami) były bardzo bolesne

- czytamy w kolejnym ustępie listu. Dalej reżyserzy piszą, że "kłamstwo w debacie publicznej nigdy nie jest bezgrzeszne" i "zawsze pozostawia truciznę, która niszczy narodową wspólnotę".

Pod listem podpisało się niemal 70 osób. M.in. Paweł Pawlikowski, Krzysztof Zanussi, Janusz Zaorski, Jerzy Skolimowski, Joanna Kos-Krauze i Małgorzata Szumowska.

Więcej o:
Komentarze (272)
Reżyserzy piszą do Kaczyńskiego w obronie Agnieszki Holland. "Kłamstwo nie jest bezgrzeszne"
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 87 razy 65

  Demokracja według kaczora jest tylko wtedy gdy on rządzi , a ja nie chcę takiej "demokracji"

 • fakiba

  Oceniono 79 razy 59

  A kto słyszał żeby kaczor prawdę mówił , on tyko potrafi kłamać i manipulować

 • obeznany

  Oceniono 74 razy 52

  Nie dawajcie temu małemu człowiekowi satysfakcji z zadawania wam bólu.

  Bo kłamstwo zdemaskowane tak, jak w przypadku słów Kaczyńskiego nie jest już bolesne tylko najzwyczajniej głupie, małe i podłe. Jak prezes.

 • acototak

  Oceniono 53 razy 43

  Gdyby chcieć powiedzieć prawdę o małym prezesie, trzeba by sięgnąć do słów niecenzuralnych, a tego nie zrobię.

 • metaxo

  Oceniono 50 razy 42

  Jarek Dewieliopjer.

 • kris19602

  Oceniono 45 razy 37

  Gomolka moglby sie uczyc od Kaczyskiego stosowania obrzydliwych i perfidnych technik pomowien i osadow.

 • michalpopiel

  Oceniono 34 razy 32

  „Jak doskonale wiadomo wszystkim Polakom, podobne represje nigdy nie stały się pańskim osobistym doświadczeniem”
  Jak to... przecież Jarosławę uwięziła mama pod pierzyną. Tak, tak ta sama która walczyła w Powstaniu Warszawskim w Radomiu

 • acototak

  Oceniono 36 razy 28

  No i już się zleciałą pisoruska nie-perfumeria (za Rydzykiem)

 • jarek126

  Oceniono 31 razy 27

  Jarek, faktury zapłaciłeś?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX