Nowy sondaż: PiS rządzi samodzielnie. W Sejmie jeszcze cztery ugrupowania

232 mandaty poselskie dla PiS i samodzielna władza - taki byłby wynik wyborów parlamentarnych, gdyby odbyły się w ten weekend. To sondaż przeprowadzony dla tygodnika "Do Rzeczy".
Zobacz wideo

Portal DoRzeczy.pl opublikował kolejny sondaż wykonany na jego zlecenie przez pracownię Estymator. Tym razem dotyczy on wyborów parlamentarnych

Poparcie dla PiS rośnie, dla PO spada

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w ten weekend, PiS zdobyłoby 41,1 proc. głosów - to o 1,4 punktu proc. więcej niż wynikało z poprzedniego badania. Taki wynik zapewniłby 232 mandaty poselskie i jednocześnie samodzielną władzę. 

Drugą partią z największą reprezentacją byłaby PO - w wyborach uzyskałaby 26,2 proc. i 145 mandatów. To spadek o dwa punkty proc. w porównaniu do poprzedniego badania.

Wysoki wynik Wiosny

Na trzecim miejscu uplasowałaby się Wiosna. Na ugrupowanie Roberta Biedronia zagłosowałoby 9,2 proc. wyborców, co dałoby mu 39 miejsc w Sejmie

Próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze dwie partie: Kukiz '15 i PSL. Pierwsza z nich osiągnęłaby w wyborach wynik 7,6 proc. (26 mandatów), druga - 5,6 proc. (17 mandatów).

Żadna inna partia nie weszłaby do Sejmu. Na SLD zagłosowałoby 3,9 proc. wyborców, na KORWiN - 1,4 proc., na Razem - 1,4 proc., na Ruch Narodowy - 1,2 proc., na Nowoczesną - 0,7 proc., na Teraz - 0,1 proc. 1,6 proc. respondentów wybrało odpowiedź "Inni".

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 20-21 lutego 2019 roku metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. Próba wynosiła 1113 dorosłych osób z terenu całej Polski. W wynikach uwzględniono osoby, które zadeklarowały udział w wyborach i określiły, na jaką partię by zagłosowały. Głosy na mandaty przeliczył politolog Marcin Palade.