Nowy sondaż: Zjednoczona Prawica z 22 mandatami w PE. Dobry wynik Wiosny Biedronia

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w ten weekend, największe poparcie zdobyłaby Zjednoczona Prawica. Mandaty przypadłyby również Koalicji Obywatelskiej, Wiośnie Roberta Biedronia, Kukiz '15 i PSL.
Zobacz wideo

Z sondażu wykonanego przez pracownię Estymator dla portalu DoRzeczy.pl wynika, że gdyby wybory do PE odbywały się w ten weekend, zwyciężyłaby Zjednoczona Prawica z wynikiem 38,5 proc. głosów. Oznacza to, że przypadłyby jej 22 mandaty.

Wiosna na trzecim miejscu

Niewiele mniej, bo 33,4 proc. poparcia zdobyłaby Koalicja Obywatelska - w PE zajęłaby 19 miejsc. Na trzecim miejscu plasowałaby się Wiosna. Zagłosowałoby na nią 10,2 proc. respondentów -  kandydatom Roberta Biedronia dałoby to 5 mandatów.

Ostatnimi dwiema partiami, które zdobyłyby miejsca w europarlamencie, byłyby Kukiz '15 i PSL z poparciem wynoszącym odpowiednio 7 i 5,1 proc. poparcia, czyli 4 i 2 mandaty.

Koalicja Propolska i Razem poza PE

3,2 proc. respondentów zagłosowałaby na Koalicję Propolską, w skład której wchodzą KORWiN, Ruch Narodowy, Skuteczni Liroya, a 1,8 proc. - na partię Razem. 0,8 proc. badanych wybrało odpowiedź "Inni".

Sondaż przeprowadzono w dniach 20-21 lutego 2019 roku metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. Próba liczyła 1013 dorosłych Polaków z terenu całego kraju, którzy zadeklarowali, że zagłosują w wyborach i określili, którą partię by wybrali.

Więcej o: