Paweł Kukiz chce, by Israela Kaca uznano za "persona non grata". "Wymaga tego interes RP"

Paweł Kukiz w liście do Mateusza Morawieckiego domaga się wpisania p.o. szefa izraelskiego MSZ Israela Kaca na listę osób niepożądanych. Chce, by polityk został uznany przez polski rząd za "persona non grata".

W liście Paweł Kukiz przytacza art. 435 ust. 1 pkt 4 ustawy o cudzoziemcach, który mówi o wpisywaniu cudzoziemców, których pobyt w Polsce jest "niepożądany" do specjalnego wykazu, jeśli  "wymagają tego względy obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego lub interes Rzeczypospolitej Polskiej."

Dziś interes Rzeczypospolitej Polskiej wymaga, żeby polski rząd zaczął w końcu zdecydowanie reagować na szkalowanie i obrażanie Polaków przez zagranicznych polityków. Dziś interes Rzeczypospolitej Polskiej wymaga, żebyśmy ani chwili dłużej nie tolerowali przypisywania Polakom zbrodni niemieckich nazistów. Dziś interes Rzeczypospolitej Polskiej wymaga, żebyśmy dali mocny i wyraźny sygnał, że każdy, kto obraża Polaków i bezcześci pamięć o ofiarach i bohaterstwie naszych przodków, zostanie uznany za wroga wolnej i dumnej Polski

- czytamy w liście, opublikowanym przez polityka na Facebooku.

Kontrowersyjna wypowiedź Israela Kaca o Polakach

W niedzielę Israel Kac w wywiadzie dla i24News zacytował słowa prawicowego premiera Izraela Icchaka Szamira, który w 1989 roku powiedział, że Polacy "wyssali antysemityzm z mlekiem matki".

Premier Netanjahu wyraził swoje zdanie, zrobił to bardzo jasno. Jestem synem osób, które przeżyły Holokaust, jestem taki sam, jak każdy izraelski Żyd. Nie zapomnimy i nie wybaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z Niemcami. Jak powiedział  Icchak Szamir (b. premier Izraela - red.), któremu Polacy zamordowali ojca, 'Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki'. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych

- powiedział Kac. W czwartek na antenie izraelskiej telewizji Chanel 13 News Kac powiedział, że "nie żałuje" tej wypowiedzi. - Zamiast tego Israel Kac powtórzył, że "wielu Polaków" kolaborowało z nazistami - poinformowała na Twitterze dziennikarz Raphael Ahren z "The Times of Israel".

Wypowiedź Israela Kaca wywołała sprzeciw środowisk żydowskich, a także polskich polityków. Słowa Kaca potępił m.in. Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder. - Taki język nie powinien mieć miejsca w cywilizowanej debacie. Jakie to smutne, że wyniki dekad współpracy i okazywania dobrej woli są teraz zagrożone. Podejmijmy wszyscy wysiłek, aby pokonać ten kryzys, który był zwycięstwem sił nietolerancji i umysłowej ciasnoty - apelował. "Stawianie zarzutu antysemityzmu znieważa też polskich Żydów" - sprzeciwiali się we wspólnym oświadczeniu Naczelny Rabin Polski i przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich.

Z powodu wypowiedzi Kaca odwołano poniedziałkowy szczyt Grypy Wyszehradzkiej z Izraelem w Jerozolimie. Zamiast niego odbyły się spotkania bilateralne. - Szczyt się nie odbędzie ze względu na obraźliwe wobec Polski wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Izraela. W polityce, jak w życiu, trzeba się szanować - tłumaczył decyzję Mateusz Morawiecki na łamach "Rzeczpospolitej".

Więcej o:
Komentarze (232)
Paweł Kukiz apeluje do Mateusza Morawieckiego, by uznać Israela Kaca za "persona non grata"
Zaloguj się
 • art_102

  Oceniono 30 razy 16

  A ja chcę chce, żeby pis i Kukiza uznano za "persona non grata". "Wymaga tego interes RP

 • kania.u

  Oceniono 47 razy 15

  Pawle Kukiz, przeczytaj książkę "Szanowne panie gistapo" Barbary Enkelking - to opracowanie naukowe. Bardzo wiele ci rozjaśni, jak to z Polakami podczas okupacji NAPRAWDĘ było. Szuflady w gestapo puchły od donosów na Żydów. Składanych przez Polaków, sąsiadów i znajomych.

 • kazek100

  Oceniono 28 razy 12

  Kukiz Zhańbiłeś polską muzykę rockową. Poza tym jesteś głupcem. Przecież ten Katz o niczym innym nie marzy. To taki sam głupi nacjonalista, jak ty...

 • arkon4

  Oceniono 21 razy 11

  A ja apeluję do pijaczka,żeby przestał być pachołkiem Kaczyńskiego i wytrzeźwiał.

 • thadde

  Oceniono 34 razy 10

  Wychowałem się na polskiej wsi, antysemityzm wyssałem z mlekiem matki. Zmądrzałem jak dorosłem. W wypowiedzi Katza nie ma nic rewelacyjnego ani oszczerczego.

 • laguardia1996

  Oceniono 19 razy 9

  Dzban Kukiz , mentalny deficyt ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX