Założyciel Ordo Iuris z nominacją do Sądu Najwyższego. Powołał go Andrzej Duda

Założyciel fundacji Ordo Iuris Aleksander Stępkowski otrzymał od prezydenta Andrzeja Dudy nominację na sędziego Sądu Najwyższego. Wcześniej kandydatura Stępkowskiego wzbudziła kontrowersje, gdy na jaw wyszło, że ma podwójne obywatelstwo, co było niezgodne z ustawą o SN.
Zobacz wideo

Początkowo prof. Andrzej Stępkowski miał zostać mianowany na sędziego SN 11 października, ale wówczas jego kandydatura jako jedyna nie została zaakceptowana przez Andrzeja Dudę. Wtedy radio RMF FM upubliczniło informację, że Stępowski w ogóle nie powinien brać udział w konkursie, bo w momencie aplikowania nie spełniał wytycznych ustawy SN i posiadał podwójne - brytyjskie i polskie - obywatelstwo, o czym dobrze wiedział zarówno on sam, jak i nowa KRS.

W swojej karcie zgłoszeniowej podał dwie sprzeczne informacje - w jednej rubryce napisał, że posiada polskie obywatelstwo, a dopiero w innej doprecyzował, że ma obywatelstwo podwójne, ale już się go wyrzekł i czeka na potwierdzenie strony brytyjskiej. Po wybuchu kontrowersji prezydencki minister Paweł Mucha przyznał, że pojawiły się "wątpliwości", czy Stępkowski spełniał kryteria określone w ustawie o SN. 

Wiceprezes Ordo Iuris z nominacją do Sądu Najwyższego

Ostatecznie w środę 20 lutego Andrzej Duda nominował prof. Aleksandra Stępkowskiego na sędziego Sądu Najwyższego - będzie zasiadał w składzie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Podczas uroczystości prezydent pozytywnie rozpatrzył kandydatury 62 sędziów - do SN nominowano jeszcze jednego sędziego, pozostałe nominacje dotyczyły sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych. Wszyscy złożyli przed prezydentem ślubowanie.

To poprzez państwa służbę społeczeństwo wyrabia sobie opinię na temat wymiaru sprawiedliwości, czy Polska jest państwem sprawiedliwym, czy jest państwem, w której tej sprawiedliwości brakuje, a nawet, jak czasem mówią, wręcz jej nie ma. Nie ma się co oszukiwać. Cały czas ta ocena nie jest obecną dobrą. Ona musi zostać poprawiona i o to państwa bardzo proszę

- mówił Duda podczas wręczania sędziom nominacji.

Stępkowski jest profesorem prawa i założycielem fundacji Ordo Luris, która wsławiła się między innymi projektem ustawy o całkowitym zakazie aborcji. Został wiceministrem spraw zagranicznych, gdy Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory w 2015 roku, a szefem MSZ był Witold Waszczykowski. Stępkowski stracił stanowisko rok później, a w 2018 roku zgłosił się do konkursu na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego.

Więcej o:
Komentarze (201)
Założyciel Ordo Iuris z nominacją do Sądu Najwyższego. Powołał go Andrzej Duda
Zaloguj się
 • vito60

  Oceniono 96 razy 92

  Ludzie o takim zaangażowaniu politycznym i co gorsze, ideologicznym, nie dają gwarancji bezstronności. Kościelni fanatycy będą się kierować kryteriami wiary a nie prawa. Ta niminacja to skandal.

 • boczny_obserwator

  Oceniono 77 razy 77

  Propozycja definicji do Wikipedii: Ordo Iuris - organizacja fundamentalistów katolickich żądająca prawnego karania obywateli RP za niestasowanie się do nauk duchownych. W swej istocie to samo co ISIS, ale z zastosowaniem mniej drastycznych metod.

 • goooral

  Oceniono 63 razy 61

  Taliban w natarciu, macie barany swojego "europejczyka" Dudę, głosować na klienta, któremu ojciec drogę krzyżową w mieszkaniu urządzał... duże brawo !!!

 • hipis3308

  Oceniono 51 razy 49

  Powoli stajemy się państwem, ideologicznie podobnym do pewnego państwa w latach trzydziestych ubiegłego wieku.

 • krynolinka

  Oceniono 53 razy 47

  Duduś...tobie to wiadomo co. Kury i inny, drób. Z prawem to jeszcze się spotkasz, ze sprawiedliwością też.

 • bombadilwlocie

  Oceniono 40 razy 40

  Coś jakby Iran. Ajhatollah Stępkowski, którego ulubione zajęcie to zaglądanie ludziom do łóżka. Ciekawe, dlaczego.

 • 6nine9

  Oceniono 34 razy 34

  Abstrahując od faktu ze to ortodoksyjny katolik - jakie on ma doświadczenie jako sędzia?
  Aha, żadne. Do pisiego sądu najwyższego w sam raz.

 • indan

  Oceniono 30 razy 30

  Ordo iuris to organizacja która w niektórych krajach została zdelegalizowana, i teraz jej członek ma być sędzią w SN, jakieś jaja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX