"Wiadomości" TVP w głównym wydaniu pokazały przeterminowany sondaż. PiS wygrywa

"Wiadomości" TVP1 pokazały sondaż poparcia dot. wyborów do Parlamentu Europejskiego. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie jeden szczegół dotyczący tego badania. Brakuje ważnego gracza.
Zobacz wideo
PiS liderem najnowszego sondażu poparcia partii w wyborach do PE. Badanie przeprowadziła Kantar Public. Gdyby wybory odbywały się w lutym, partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby liczyć na 37 proc. poparcie, na PO zagłosowałoby 20 proc. a na Wiosnę 10. Pozostałe partie nie przekroczyłyby progu wyborczego

- mówiła w "Wiadomościach" TVP1 prowadząca Edyta Lewandowska. Sondaż przedstawiony w TVP jako "najnowszy" jest już o tyle przeterminowany, że nie uwzględniono w nim Koalicji Europejskiej, która zawiązuje się na potrzeby wyborów do PE. PO nie startuje więc osobno, ale razem z SLD, partią Teraz, Zielonymi, a być może też z Nowoczesną i PSL (te dwa ostatnie ugrupowania jeszcze nie zdecydowały, ale rozważają taką opcję). 

Sondaż na wybory do Parlamentu Europejskiego bez KE

Kantar Public przeprowadził swoje badanie 8-13 lutego. Kiedy powstała Koalicja Europejska? Apel o jej uformowanie jest datowany na 1 lutego. Podpisała go grupa byłych premierów i szefów MSZ. 16 lutego do Koalicji Europejskiej przyłączyło się SLD. 17 lutego dołączyli Zieloni. Partia Teraz zrobiła to 18 lutego. Władze Nowoczesnej i PSL mają wkrótce podjąć decyzję.

Z kolei w nowym sondażu IBRiS dla Radia ZET (przeprowadzonym w dniach 18-19 lutego) Koalicja Europejska poszerzona o Nowoczesną i PSL zdobyła 38,5 proc. głosów, zaś PiS 34,7 proc. głosów.

Więcej o: