Tusk: Jeśli to prawda, że politycy PiS rozkradli to, co PCK zbierał, to się nie mieści w głowie

- Zdaję sobie sprawę, że jest cienka granica, której nie powinienem przekraczać jako szef Rady Europejskiej, ale nie będę obojętnie patrzył na to, co dzieje się w Polsce, a dzieją się bardzo złe rzeczy - mówił w "Faktach po Faktach" TVN Donald Tusk.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk był gościem Katarzyny Kolendy-Zaleskiej w "Faktach po Faktach" TVN.

- Zdaję sobie sprawę, że jest cienka granica, której nie powinienem przekraczać jako szef Rady Europejskiej, ale nie będę obojętnie patrzył na to, co dzieje się w Polsce, a dzieją się bardzo złe rzeczy - mówił Donald Tusk.

Jeśli jest prawdą to, o czym dzisiaj wszyscy piszą i mówią, że politycy PiS-u rozkradli ubrania i to, co Polski Czerwony Krzyż zbierał dla ubogich i bezdomnych, i używali tych dóbr w swojej kampanii wyborczej... To się nie mieści w głowie. Dla mnie to jest taki najbardziej dotkliwy przykład tego, jak bardzo są zdeprawowane elity w Polsce

- stwierdził, odnosząc się tym samym do doniesień wrocławskiej "Gazety Wyborczej", która poinformowała, że jedzenie dostarczone przez UE z myślą o potrzebujących mogło zostać rozdane przez działaczy PiS podczas kampanii wyborczej na Dolnym Śląsku w 2015 roku. 

Donald Tusk: Nowa partia w Polsce nie jest potrzebna

Donald Tusk zaprzeczył też, jakoby miał stanąć na czele nowej partii politycznej - tzw. Ruchu 4 Czerwca.

- Nie potrzeba dzisiaj w Polsce kolejnej, nowej partii politycznej. Doceniam to, co dzieje się po lewej stronie i w przedsięwzięciu pana Biedronia, choć nie ze wszystkim się zgadzam - mówił.

Tusk unikał odpowiedzi na pytanie, jakie są jego plany po zakończeniu kadencji w Radzie Europejskiej i czy chciałby ubiegać się o prezydenturę. Zwrócił się za to z odezwą do liderów opozycji:

- Nie powinniście się kłócić - stwierdził, nie chcąc jednocześnie uściślić, czy to oznacza, że jego zdaniem wszystkie partie opozycyjne powinny iść do wyborów razem. - Ja nie jestem tutaj reżyserem. Ale chciałbym, żeby liderzy partii opozycyjnych mówili o sobie albo dobrze, albo wcale - skwitował Tusk.

Jak dodał, w najbliższych wyborach będzie wspierał Koalicja Europejską.  

- Z całej siły będę wspierał wszystkich w Polsce, dla których minimum europejskie i demokratyczne coś znaczy. To jest ład konstytucyjny, to jest państwo prawa, to jest uczciwość i przejrzystość tych, którzy rządzą i silna pozycja Polski w Europie - mówił.

Tusk odniósł się też do zorganizowanej w Warszawie konferencji bliskowschodniej, mówiąc, że została ona zrealizowana przez polski rząd na zlecenie USA: - Nie wiem jaka była intencja polskiego rządu, żeby tę usługę dla Waszyngtonu zrealizować - mówił. - Nie rozumiem kto i po co wpadł na pomysł organizowania spotkania grupy V4 w Jerozolimie, w Izraelu - dodał.

- Na skutek różnych błędów i potknięć, niestety głównie polskiej dyplomacji, (...) mamy dzisiaj grupę V3, w której miejsce Polski zajął w jakimś sensie Izrael - powiedział Tusk, zaznaczając, że w ubiegłych latach Polska odgrywała w Grupie Wyszehradzkiej rolę "niekwestionowanego lidera".

Tusk o Kaczyńskim: "Nie sądziłem, że jest aż tak owładnięty obsesją pieniądza"

W "Faktach po Faktach" Donald Tusk został też zapytany, co sądzi o ujawnionych przez "GW" tzw. taśmach Kaczyńskiego i interesach związanych ze spółką Srebrna.

- Znamy się długo [z Jarosławem Kaczyńskim - red], ja może nie jestem zaskoczony, ale że aż tak jest owładnięty obsesją pieniędzy, to nie sądziłem, że dojdzie do tego etapu - powiedział Tusk, dodając, że otoczenie prezesa PiS z dawnego Porozumienia Centrum również miało "obsesję pieniędzy".

- Być może będziemy musieli kilkanaście miesięcy poczekać na wyjaśnienie tej sprawy, ale ona na pewno doczeka się wyjaśnienia - stwierdził.

Więcej o:
Komentarze (584)
Donald Tusk: W Polsce nie potrzeba nowej partii politycznej
Zaloguj się
 • hrabiaa

  Oceniono 150 razy 134

  Wrocław i Polska czeka na wyjaśnienie sprawy PCK. Od dłuższego czasu, sprawa jest schowana w szafie. Dlaczego ? Przecież o tym mówi cały Wrocław.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 135 razy 119

  Jeżeli to prawda że pisowcy okradli PCK to powinni zgnić w pierdlu a ich nazwiska i chciwe gęby powinny być dla przestrogi wywieszone na słupach ogłoszeniowych w całej Polsce!

 • klan_fan

  Oceniono 92 razy 82

  Wpłacam wyłącznie na WOŚP. Ani PCK ani Caritasu nie trawię przez te złodziejskie afery.
  Jeszcze jedno: Nie tylko politycy zachowali się tu skandalicznie. Ale ktoś z imienia i nazwiska tym PCK zarządza. I pozwolił na kradzież.

 • jtby

  Oceniono 57 razy 53

  "Jeśli jest prawdą (...) że politycy PiS-u rozkradli ubrania i to, co Polski Czerwony Krzyż zbierał dla ubogich i bezdomnych, i używali tych dóbr w swojej kampanii wyborczej.. To się nie mieści w głowie" W mojej mieści się. Od dawna jestem zdania, że pisdoliści nie cofną się przed żadną podłością dla TKM, a w zasadzie TKMiK (po sprawie Kaczych Wież należy do TKM dołożyć i KASA).

 • zdybka1

  Oceniono 48 razy 44

  To teraz ci, ktorzy powinni dostac pomoc zywnosciowa z PCK niech uderzaja do wszystkich placowek pisu i upominaja sie o swoje.

 • wwwpisde

  Oceniono 48 razy 42

  500+, pck+, wieże+, poligloci+,...…., =WR+

 • steve37

  Oceniono 43 razy 33

  ruskie trolle znowu w mega akcji - nie bedzie przeciez Tusk sie pchał w strefe wplywow Putina czyli na Ukrainie !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX