- Papież Franciszek spotkał się z nami, wziął raport o polskich biskupach i obiecał, że przeczyta przed synodem! - ogłosiła na Twitterze posłanka partii Teraz, Joanna Scheuring-Wielgus.
Na zdjęciach udostępnionych portalowi Gazeta.pl widać, jak rozmawia z Franciszkiem twarzą w twarz. Papież ściska rękę Scheuring-Wielgus. Papież pocałował też w rękę Marka Lisińskiego, prezesa fundacji Nie lękajcie się, która staje w obronie molestowanych przez księży. Lisiński sam był ofiarą księdza pedofila.
Marek Lisiński na spotkaniu z papieżem Joanna Scheuring-Wielgus
Jak dowiedział się dziennikarz Gazeta.pl, do spotkania doszło po audiencji generalnej w Watykanie.
- Spotkanie było umówione, papież wiedział, że tam będziemy. Służby watykańskie się nas spodziewały, bo jakiś czas temu wysłałam do Franciszka list z prośbą o kilka minut rozmowy. Dzisiejsze wydarzenia są odpowiedzią na ten list - opisuje posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.
Byliśmy tam z Agatą Diduszko-Zyglewską i z Markiem Lisińskim. Rozmowa trwała kilka minut, przekazaliśmy papieżowi raport o zaniechaniach i braku reakcji polskiego kościoła na przypadki pedofilii wśród księży. Są w nim nazwiska i dowody.
Papież przyjął i podziękował. Obiecał, że się z nim zapozna. Na koniec pocałował Marka Lisińskiego w rękę - mówi nam Scheuring-Wielgus.
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, napisał w komunikacie, że episkopat odniesie się do raportu przekazanego papieżowi, ale jak dotąd żaden dokument do nich nie wpłynął.
Ks. dr Rytel-Andrianik podkreślił jednocześnie, że "stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w kwestii ochrony małoletnich jest jasne i zdecydowane: zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w Kościele i w społeczeństwie".
Z naszych informacji wynika, że raport o pedofilii w polskim Kościele w czwartek ma zostać opublikowany na stronie Fundacji "Nie lękajcie się".
W czwartek w Watykanie ruszy synod ws. pedofilii w Kościele. Potrwa do niedzieli 24 lutego. To ma być pierwsze takie spotkanie w historii Kościoła. Zaproszeni zostali przedstawiciele episkopatów z całego świata oraz przełożeni ponad 20 żeńskich i męskich zgromadzeń. Polskę będzie reprezentował abp. Marek Jędraszewski.