Joanna Scheuring-Wielgus dotarła do papieża Franciszka. Dała mu raport o pedofilii w Kościele

Rusza synod o pedofilii w Kościele. Do Watykanu wybrała się też posłanka opozycji Joanna Scheuring-Wielgus z dokumentem o polskich duchownych. W czasie krótkiej rozmowy papież Franciszek ucałował rękę ofiary polskiego księdza.
Zobacz wideo

- Papież Franciszek spotkał się z nami, wziął raport o polskich biskupach i obiecał, że przeczyta przed synodem! - ogłosiła na Twitterze posłanka partii Teraz, Joanna Scheuring-Wielgus. 

Na zdjęciach udostępnionych portalowi Gazeta.pl widać, jak rozmawia z Franciszkiem twarzą w twarz. Papież ściska rękę Scheuring-Wielgus. Papież pocałował też w rękę Marka Lisińskiego, prezesa fundacji Nie lękajcie się, która staje w obronie molestowanych przez księży. Lisiński sam był ofiarą księdza pedofila.

Marek Lisiński na spotkaniu z papieżemMarek Lisiński na spotkaniu z papieżem Joanna Scheuring-Wielgus

Scheuring-Wielgus: Rozmowa z papieżem trwała kilka minut

Jak dowiedział się dziennikarz Gazeta.pl, do spotkania doszło po audiencji generalnej w Watykanie.

- Spotkanie było umówione, papież wiedział, że tam będziemy. Służby watykańskie się nas spodziewały, bo jakiś czas temu wysłałam do Franciszka list z prośbą o kilka minut rozmowy. Dzisiejsze wydarzenia są odpowiedzią na ten list - opisuje posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.

Byliśmy tam z Agatą Diduszko-Zyglewską i z Markiem Lisińskim. Rozmowa trwała kilka minut, przekazaliśmy papieżowi raport o zaniechaniach i braku reakcji polskiego kościoła na przypadki pedofilii wśród księży.  Są w nim nazwiska i dowody.
Papież przyjął i podziękował. Obiecał,  że się z nim zapozna.  Na koniec pocałował Marka Lisińskiego w rękę - mówi nam Scheuring-Wielgus.

Episkopat: Nie wpłynął do nas żaden raport

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, napisał w komunikacie, że episkopat odniesie się do raportu przekazanego papieżowi, ale jak dotąd żaden dokument do nich nie wpłynął.  

Ks. dr Rytel-Andrianik podkreślił jednocześnie, że "stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w kwestii ochrony małoletnich jest jasne i zdecydowane: zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w Kościele i w społeczeństwie".

Z naszych informacji wynika, że raport o pedofilii w polskim Kościele w czwartek ma zostać opublikowany na stronie Fundacji "Nie lękajcie się".  

Synod o pedofilii w Kościele

W czwartek w Watykanie ruszy synod ws. pedofilii w Kościele. Potrwa do niedzieli 24 lutego. To ma być pierwsze takie spotkanie w historii Kościoła. Zaproszeni zostali przedstawiciele episkopatów z całego świata oraz przełożeni ponad 20 żeńskich i męskich zgromadzeń. Polskę będzie reprezentował abp. Marek Jędraszewski.

Więcej o:
Komentarze (324)
Joanna Scheuring-Wielgus dotarła do papieża Franciszka. Dała mu raport o pedofilii w Kościele
Zaloguj się
 • gragos

  Oceniono 62 razy 52

  Szacunek dla determinacji posłanki i współpracujących z nią osób. Pokazują, że nawet w takiej sprawie obywatele mogą przełamać imposybilizm polskiego episkopatu. Zobaczymy, jakie wnioski z lektury wyciągnie papież.

 • wernyh

  Oceniono 46 razy 44

  Franciszku, nie zawiedź mnie. Pokaż, że jesteś godnym następcą Świętego Piotra i zrób porządek z tymi wszystkimi biskupami Mordowiczami w naszym kraju.

 • artenor

  Oceniono 45 razy 43

  Brawo, Pani Posłanko! Wreszcie dokument opracowany przez niezależną organizację dotarł tam, gdzie trzeba. Druga sprawa, że jest to tajemnica poliszynela, czyli parafianie dobrze wiedzą - kto, z kim, kiedy i gdzie.

 • wicipinski

  Oceniono 50 razy 38

  To bezpardonowy atak na Polskę i polski przenajświętszy kościół. Ojciec muchomor już szykuje apel o ekskomunikę donosicielki.

 • tomekdp

  Oceniono 49 razy 37

  Brawo! Nie zawsze się z nią zgadzam, kobicie brakuje jeszcze odrobiny politycznego obycia, ale się stara i ta akcja to potwierdza :) Ciekawe co na to Franek...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX