Ambasador USA w Polsce: izraelski minister powinien przeprosić

Izraelski minister spraw zagranicznych powinien przeprosić za swoją wypowiedź o Polakach - uważa amerykańska ambasador w Polsce Georgette Mosbacher.

Ambasador Georgette Mosbacher została zapytana o to, czy premier Benjamin Netanjahu powinien przeprosić za słowa swojego ministra. Jej zdaniem nie, ale za swoją wypowiedź powinien przeprosić sam izraelski minister spraw zagranicznych, Israel Kac.

Amerykańska ambasador dodała, że do naprawy relacji potrzebny jest dialog oraz informacja na temat działań, których celem jest eliminacja antysemityzmu. Jej zdaniem Polska czyni wysiłki i ważne jest, żeby Izrael to wiedział.

Izraelski minister o Polakach: wyssali antysemityzm z mlekiem matki

W niedzielę nowy minister spraw zagranicznych Izraela powiedział w jednej z tamtejszych stacji telewizyjnych, że Polacy "wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. W odpowiedzi na słowa Israela Kaca polska delegacja wycofała się z udziału w szczycie Grupy Wyszehradzkiej, który miał odbyć w Jerozolimie. 

USA wezwały Izrael i Polskę do podjęcia dialogu. "Zarówno Izrael, jak i Polska są naszymi ważnymi sojusznikami i przyjaciółmi. Wzywamy naszych sojuszników i przyjaciół do znalezienia drogi do usłyszenia się nawzajem, pójścia naprzód oraz kontynuowania bliskiej współpracy i dbania o wspólne interesy" - oświadczył Departament Stanu w stanowisku przekazanym Polskiemu Radiu.

Więcej o:
Komentarze (115)
Ambasador USA w Polsce: izraelski minister powinien przeprosić
Zaloguj się
 • westgreg

  Oceniono 17 razy 9

  Jeżeli Kac ma takie zdanie o Polakach, to jego przeprosiny byłyby najzwyklejszą hipokryzją. Czy o to tu chodzi?

 • pciuch2400

  Oceniono 9 razy 5

  Trudniej się bardziej poniżyć, niż żądając przeprosin od psa srającego na krawężnik.

 • doni72

  Oceniono 7 razy 3

  Powinien przeprosic,wszak wielu gojow moze sie obudzic,a to moze zaszkodzic interesom.Tego dopowiedziec oczywiscie nie mogla.

 • remo29

  Oceniono 9 razy 3

  Jak do dzieci - podać sobie rękę na zgodę, bo będzie szlaban na lody i komputer. Ale najpierw dwóch rozwydrzonych gó...arzy wepchnęli do jednej piaskownicy.

 • sselrats

  Oceniono 4 razy 2

  Za PRL bylo fajnie, dzieci bawily sie w Zyda. Zabawa polegala na tym. ze najpierw losowano kto ma byc Zydem. Potem Zyd ganial pozostale dzieci zaby ktores dotknac i pozbyc sie tym samamy Zydostwa na to dotkniete dzecko. Nowy Zyd ganial za uciekajacymi dziecmi, itd. Aha, ten Zyd mial na imie Berek.

 • muledet.3

  Oceniono 6 razy 2

  To ,ze Wielu Polakow pomagalo Niemcom to wszyscy wiedza.
  Kac nie muslal tego mowic i zepsuc relacje polsko izraelskie i tak bardzo cienkie.

 • jml13060

  Oceniono 4 razy 2

  Przed momentem zakończyłem lekturę publikacji w The Jerusalem Post. Bardzo wyważona. Dobre lekarstwo na frustrację i spojrzenie na druga stronę medalu. To Izrael ma problem ze swoim ministrem i jego mało dyplomatycznymi wypowiedziami. My się możemy kłócić o PiS ale to tylko wewnętrzny problem, który nie powinien mieć wpływu na sprawy zagraniczne.

 • karbid22

  Oceniono 6 razy 2

  Było tak: żona zdradziła męża a potem go przeprosiła. A on dał jej buzi , wybaczył i wszystko wróciło na swoje miejsce : on nadal ją kochał i dawał podarki. I tak do następnego razu, kiedy wszystko się powtórzyło.

 • slimslider

  Oceniono 1 raz 1

  Na szczęście my Polacy mamy zdrowe poczucie humoru i sugestie amerykańskiego ambasadora potrafimy przyjąć z należytym szacunkiem i realistycznym dystansem. Szczególnie odnoszące się do "eliminacji antysemityzmu", uwzględniając izraelski terroryzm na bliskim wschodzie oraz dyplomatyczny prymitywizm na europejskich salonach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX