USA apelują do Polski i Izraela. "Wzywamy naszych sojuszników do kontynuowania współpracy"

Stany Zjednoczone wezwały Izrael i Polskę do podjęcia dialogu. "Wzywamy naszych sojuszników i przyjaciół do znalezienia drogi do usłyszenia się nawzajem, pójścia naprzód oraz kontynuowania bliskiej współpracy i dbania o wspólne interesy" - oświadczył Departament Stanu w stanowisku przekazanym Polskiemu Radiu.
Zobacz wideo

Departament Stanu podkreślił, że "zarówno Izrael jak i Polska" są ważnymi sojusznikami USA. W przekazanym Polskiemu Radiu stanowisku zaznaczono, że Waszyngton bardzo docenia współpracę z Polską przy organizacji ubiegłotygodniowego spotkania ministerialnego na temat Bliskiego Wschodu. "Doceniamy również zdecydowany udział Izraela w warszawskiej konferencji" - podał Departament Stanu. Wyraził przy tym nadzieję, że to wydarzenie przyczyni się do poszukiwania nowych sposobów na zaprowadzenie pokoju i stabilności w regionie.

Burza po słowach Izraelskiego ministra

W niedzielę nowy minister spraw zagranicznych Izraela powiedział w jednej z tamtejszych stacji telewizyjnych, że Polacy "wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. W odpowiedzi na słowa Israela Kaca polska delegacja wycofała się z udziału w szczycie Grupy Wyszehradzkiej, który miał odbyć w Jerozolimie. Na prośbę Polski odwołano szczyt, ale spotkanie polityków V4 i Izraela się odbyło.

Wypowiedź szefa izraelskiej dyplomacji skrytykowała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że Polska oczekuje przeprosin ze strony Izraela za słowa szefa tamtejszego MSZ o Polakach. Jak dodał, niezależnie od przeprosin, konieczne są działania w zakresie przekazywania prawdy historycznej o wydarzeniach II wojny światowej. 

Więcej o: