Były ambasador RP w Izraelu: Israel Kac chciał pokazać "kto jest większym twardzielem"

"Dużej części polityków wydaje się, że przyłożenie innym, obcym pokazuje twardość i daje poklask" - przekonywał Maciej Kozłowski, były ambasador RP w Izraelu, podczas porannej rozmowy Gazeta.pl z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem oraz Piotrem Maślakiem.
Zobacz wideo

Kryzys dyplomatyczny pomiędzy Polską a Izraelem, który rozpoczął się po kontrowersyjnych słowach Benjamina Netanjahu, osiągnął punkt kulminacyjny w wyniku wypowiedzi szefa izraelskiej dyplomacji Israela Kaca.

Podczas wywiadu telewizyjnego polityk powiedział, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki" oraz dodał, że "nikt nie będzie nam (w Izraelu - red.) mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych".

Wypowiedzi izraelskie służą walce o głosy wyborców?

W poranku Gazeta.pl Piotr Maślak chciał dociec, czemu miały służyć te słowa. Maciej Kozłowski, były Ambasador RP w Izraelu, przekonywał, że wypowiedzi izraelskich polityków są wynikiem wewnętrznej walki politycznej związanej z odbywającymi się 9 kwietnia wyborami parlamentarnymi. Jak mówił Kozłowski, premier Izraela "jest bardzo mocno krytykowany przez lewicę w Izraelu za zbliżenie do nieliberalnych rządów Europy Środkowej". Jednocześnie, w obrębie samego Likudu - ugrupowania, którego liderem jest Netanjahu - trwa zażarta walka o schedę po nim.

- To nie był przypadek, to nie był błąd. Kac powtórzył to dwukrotnie - stwierdził Kozłowski.

Jak przekonywał, w wypowiedzi o "antysemityzmie wyssanym z mlekiem matki" chodziło o pokazanie "kto jest większym twardzielem". 

- Dużej części polityków wydaje się, że przyłożenie innym, obcym, pokazuje twardość i daje poklask, taki poklask powiedziałbym populistyczny - tłumaczył Kozłowski.

Ustawa o IPN uderzyła w czuły punkt

W poniedziałek Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich i przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Monika Krawczyk wydali wspólne oświadczenie w sprawie słów Israela Kaca

- Stawianie zarzutu antysemityzmu wszystkim Polakom, również tym Sprawiedliwym, znieważa; znieważa też tych wszystkich, którzy chcą dziś w Sprawiedliwych widzieć prawdziwą reprezentację polskiego społeczeństwa. I znieważa też nas, polskich Żydów, którzy jesteśmy tego społeczeństwa częścią - oświadczyli w dokumencie.

W rozmowie Gazeta.pl Schudrich przekonywał, że jego "obowiązkiem jak duchownego jest po prostu mówić prawdę". Choć powtórzył, że "czuje się znieważony" wypowiedzią izraelskiego polityka podkreślał, że obie strony konfliktu wykazały się brakiem rozwagi. 

- Strona izraelska nie rozumie jak bolesne jest dla wielu Polaków mówienie, że wszyscy są antysemitami - powiedział, po czym dodał - Żydzi są bardzo wrażliwi w kwestii Holocaustu.

- Czy gdyby nie ustawa o IPN, czy słowa te padłyby? - zapytał Piotr Maślak.

- Nie padłyby, bo wypowiedzieć Netanjahu właśnie do tej ustawy się odnosiły - stwierdził Kozłowski.

- Dla bardzo wielu Żydów na świecie kwestia Holocaustu jest kwestią tożsamości. [...] Ci którzy tę ustawę przygotowali nie zdawali sobie sprawy w jak czuły punkt uderzyli - wyjaśniał.

Były ambasador podkreślił, że Netanjahu był w Izraelu niezwykle ostro krytykowany za porozumienie z Morawieckim i "przed wyborami chce się niejako wytłumaczyć z tego, że to porozumienie podpisał".

Więcej o:
Komentarze (94)
Były ambasador RP w Izraelu: Israel Kac chciał pokazać "kto jest większym twardzielem"
Zaloguj się
 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 19 razy 11

  "Żydzi są bardzo wrażliwi w kwestii Holocaustu"

  Trudno nie być związanym z kurą znoszącą złote jaja

 • krynolinka

  Oceniono 10 razy 8

  W wielkanocne bicie jaj się Izrael zabawił.
  I bardzo brzydko się zabawił. Demony wybudzone.

 • justas32

  Oceniono 12 razy 6

  Należy tylko zerwać współpracę wojskową z Izraelem i nie wydawać im więcej polskich paszportów. Tyle wystarczy ...

 • ted83

  Oceniono 11 razy 5

  Morel, Michnik i inni… Żydzi uparcie żądają uznania ich za JEDYNE ofiary wojny. I szantażują tym cały świat

 • duath

  Oceniono 7 razy 5

  "Dla bardzo wielu Żydów na świecie kwestia Holocaustu jest kwestią tożsamości."
  To jak to zwykle bywa mają podobny problem do niektórych Polaków, którzy miast skupić się na swojej teraźniejszości, próbują się utożsamiać z historią.
  Czas dorosnąć. Najwyższy!
  Poza tym, nie bardzo rozumiem jak jakiś 17 może swoją tutaj szeroko rozumianą "tożsamość" wiązać z wydarzeniami, których nie był nawet świadkiem.
  Pi*prz*ni* i propaganda.
  Ja bym wolał porozmawiać o zbrodniach wojenny jakich Izraelici wraz z ich sojusznikami dokonują np. w Palestynie?! Hmm? Panie kolejna "gadająca głowa"?

 • runnin.biz

  Oceniono 6 razy 4

  Już nie zmiękczajcie tak przekazu. Słowa były bezczelne i pokazuja wyjatkowy cynizm strony żydowskiej.
  I niestety psucia relacji wcale nie zaczal pis, co jest oficjalna wersja przyjęta przez wyborcza, polityke, tvn, Newsweek i onet.

 • ernst-lemingway

  Oceniono 6 razy 4

  300 mld $ na stole - jest o co się bić! Lasy Państwowe to za mało, w pacht pójdą autostrady? Ale to już totalni będa nas uszczęśliwiać, nie pisiaki. Przy odrobinie wysiłku i POmocy ze strony życzliwych mediów- Polacy nawet siem nie dowiedzą :)

 • dar61

  Oceniono 5 razy 3

  Jest dyplomacja i dyplomacja.
  Jest Kac i katzenjammer.

  Byle do wyborów.

  ****
  I znów red. „aplk”:
  '...Choć powtórzył, że "czuje się znieważony" wypowiedzią izraelskiego polityka podkreślał, że...'
  >>> polityka, [PRZECINEK] podkreślał, że..

  nie rozumie jak bolesne jest
  '...nie rozumie jak bolesne jest...'
  >>> rozumie, [PRZECINEK] jak...

  '...bo wypowiedzieć Netanjahu...' [RZADKIE ZNALEZISKO!]
  >>> wypowiedzieDŹ

  '...Ci którzy tę ustawę przygotowali nie zdawali...'
  >>> przygotowali, [PRZECINEK] nie...

 • ukw8078

  Oceniono 11 razy 3

  Towarów z tym kodem się nie kupuje:
  Https://pbs.twimg.com/media/DzjXRRPWkAEYVdf?format=jpg&name=900x900

  Tych izraelskich towarów się nie kupuje:
  MK Cafe, Pedros, Fort, Sahara, Syropy Fabbri, a także herbaty Teartis. Nie chodzimy do kina Cinema City i nie kupujemy leków w Super – Pharm. BOJKOT - na tyle stać każdego Polaka!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX