Julia Przyłębska wskaże dwóch członków PKW. W tym następcę Wojciecha Hermelińskiego

Wojciech Hermeliński 29 marca przestanie być przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej. Jego następcę zgodnie z przepisami wskaże prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.
Zobacz wideo

O sprawie informuje "Rzeczpospolita". 29 marca przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński kończy 70 lat. Zgodnie z kodeksem wyborczym "wygaśnięcie członkostwa w Państwowej Komisji Wyborczej przed upływem kadencji następuje w przypadku (..) ukończenia 70 lat przez członka komisji". Do składu komisji należy trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Hermeliński jest sędzią TK w stanie spoczynku.

Według przepisów, następcę Hermelińskiego wskaże w ciągu pięciu dni Julia Przyłębska, prezes TK. - Informacja o nowym kandydacie zostanie przekazana w późniejszym terminie - mówi "Rzeczpospolitej" rzecznik trybunału Jakub Kozłowski. Po tym, jak Hermeliński odejdzie z PKW, członkowie komisji sami wybiorą sobie nowego szefa i nie musi być to osoba wskazana przez Przyłębską. 

Z kolei w lipcu 70 lat kończy Janusz Niemcewicz, członek PKW i również sędzia TK w stanie spoczynku. W jego przypadku procedura będzie taka sama.

Więcej o: