Julia Przyłębska wskaże dwóch członków PKW. W tym następcę Wojciecha Hermelińskiego

Wojciech Hermeliński 29 marca przestanie być przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej. Jego następcę zgodnie z przepisami wskaże prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.
Zobacz wideo

O sprawie informuje "Rzeczpospolita". 29 marca przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński kończy 70 lat. Zgodnie z kodeksem wyborczym "wygaśnięcie członkostwa w Państwowej Komisji Wyborczej przed upływem kadencji następuje w przypadku (..) ukończenia 70 lat przez członka komisji". Do składu komisji należy trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Hermeliński jest sędzią TK w stanie spoczynku.

Według przepisów, następcę Hermelińskiego wskaże w ciągu pięciu dni Julia Przyłębska, prezes TK. - Informacja o nowym kandydacie zostanie przekazana w późniejszym terminie - mówi "Rzeczpospolitej" rzecznik trybunału Jakub Kozłowski. Po tym, jak Hermeliński odejdzie z PKW, członkowie komisji sami wybiorą sobie nowego szefa i nie musi być to osoba wskazana przez Przyłębską. 

Z kolei w lipcu 70 lat kończy Janusz Niemcewicz, członek PKW i również sędzia TK w stanie spoczynku. W jego przypadku procedura będzie taka sama.

Więcej o:
Komentarze (120)
Julia Przyłębska wskaże dwóch członków PKW. W tym następcę Wojciecha Hermelińskiego
Zaloguj się
 • stachud

  Oceniono 36 razy 36

  Magister Wolfgnagowa rządzi. Tośmy się czasów doczekali. Misiewicze i agenci w każdym miejscu. Jak tu przekonać dziecko żeby być porządnym.

 • fakiba

  Oceniono 30 razy 30

  Pis nie wierzy że wygra stąd te zmiany , a Julka jest gwarantem tego że będą zgodne z wytycznymi kaczora

 • jurek4491

  Oceniono 28 razy 28

  Przecież ONO nie jest prezesem trybunału , na zgromadzeniu było tylko 7 sędziów a trybunał liczy 15 co wielokrotnie powtarzał PiS , wskazało ją tylko 6 sędziów - nie jest prezesem bo została wybrana wbrew przepisom .

 • vito60

  Oceniono 26 razy 26

  Znając historię rodziny Przyłębskich-wolfgangow, przypuszczam że wybierze kogoś z dawnych TW.

 • kazek100

  Oceniono 23 razy 21

  Pani magister Przyłębska powinna jednak przemyśleć to, że kiedyś straci to partyjne stanowisko. I pojawi się w którymś poznańskim teatrze albo filharmonii i znów będzie niemiło...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX