Jacek Czaputowicz o słowach Israela Kaca: Mają charakter rasistowski, nie służą pojednaniu

Jacek Czaputowicz skomentował słowa swojego izraelskiego odpowiednika, który powiedział, że Polacy "wyssali antysemityzm z mlekiem matki". - Pobudzają antypolonizm i antysemityzm. Mają charakter rasistowski - powiedział szef polskiej dyplomacji.
Zobacz wideo

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział w Brukseli, że Polska domaga się od władz Izraela wycofania ze słów dotyczących antysemityzmu Polaków. Chodzi o wypowiedź pełniącego obowiązki szefa izraelskiego MSZ-tu Israela Kaca, który w niedzielę powiedział, że "wielu Polaków współpracowało z nazistami" i że Polacy "wyssali antysemityzm z mlekiem matki".

Jacek Czaputowicz po słowach Israela Kaca: szczyt na naszą prośbę został odwołany

Na prośbę Polski szczyt Grupy Wyszehradzkiej z Izraelem, który miał odbyć się w poniedziałek w Jerozolimie, został odwołany. Polska nie wysyła do Izraela żadnego przedstawiciela. Na miejscu pojawili się za to premierzy Czech, Słowacji i Węgier. - Premierzy byli już w drodze albo w Jerozolimie, wiec zapewne jakieś spotkania dwustronne będą się tam odbywać, ale szczyt na naszą prośbę został odwołany - powiedział Jacek Czaputowicz.

Szef polskiej dyplomacji był też pytany o poniedziałkową wizytę w MSZ-cie ambasador Izraela w Polsce, Anny Azari. Jacek Czaputowicz powiedział, że podczas spotkania z ambasador przekazano, że słowa pełniącego obowiązki izraelskiego ministra były niedopuszczalne. - Uważamy, że pobudzają one antypolonizm, antysemityzm, mają charakter rasistowski, nie służą pojednaniu i w ogóle stosunkom polsko-izraelskim - relacjonował minister. Jak dodał, Polska oczekuje, że strona izraelska wycofa się z tych słów.

Minister nie odpowiedział na pytanie, czy Polska zdecyduje się na wezwanie na konsultacje swojego ambasadora w Izraelu, jeśli nie będzie reakcji tamtejszych władz.

Do konfliktu odniósł się także Mateusz Morawiecki.

Dziś rano przekazałem premierom Węgier, Czech i Słowacji nasze stanowisko ws. szczytu Grupy Wyszehradzkiej. Ważna decyzja o przesunięciu spotkania z Izraelem pokazuje, że V4 jest jednością i nie ma wśród nas zgody na bezpodstawne, rasistowskie ataki na żadnego z partnerów

- napisał na Twitterze premier.

Więcej o:
Komentarze (183)
Jacek Czaputowicz o słowach Israela Kaca: Mają charakter rasistowski, nie służą pojednaniu
Zaloguj się
 • asperamanka

  Oceniono 32 razy 18

  Dojna zmiana ma problem na własne życzenie. Zrobili niepotrzebną konferencję w Warszawie śniąc o poklepaniu po plecach przez Amerykanów, a skończyło się tak, że kraj powstał z kolan, a Amerykanie i Izrael zapinają rozporki.

  I teraz PiS ma problem, a panika na Nowogrodzkiej już się zaczęła, bo jego wierny elektorat wybaczy partii wszystkie Srebrne i grabienie do siebie, No bo przecież PO „też kradła”, ale spełnia się najczarniejszy sen Kaczyńskiego - na prawo od PiS czają się narodowcy z poparciem Rydzyka, którzy obiecają że odbudują Treblinkę, a na to najwierniejszy elektorat PiS chętnie pójdzie, odbierając tej partii głosy i pozbawiając władzy.

  Jaka piękna katastrofa ;-)

 • stemp10

  Oceniono 16 razy 12

  Wygląda na to amatorzy, że musicie podkulić ogon i wrócić na łono matki UE. USA was wyruch..ły bez mydła

 • hk043

  Oceniono 15 razy 11

  Americano chce odszkodowania, Isreal obraża, Iran wkurzony. Taki są rezultaty polskiej konferencji blisko wschodniej

 • kmwsm

  Oceniono 19 razy 11

  wolska sklocona z IRANEM i IZRAELEM jednoczesnie. Czy wy wolaki wiecie, ze to jest precedens na skale swiatowa. a co tam swiatowa... galaktyki slonecznej.

 • gokle

  Oceniono 17 razy 11

  Ani jedno państwo nie poparło nas w naszym starciu z izraelem. Ani jeden rząd ani jeden dyplomata, nawet ani jeden wróg Izraela.

 • def11

  Oceniono 27 razy 11

  Panie Czaputowicz II rocznicę kryzysu stosunków polsko-izraelskich uczciliście godnie, nowym kryzysem. Brak dyplomatycznych kompetencji, nie usprawiedliwiając w żaden sposób izraelskich haniebnych wypowiedzi, aż nadto widoczny, możecie się pakować.

 • remo29

  Oceniono 21 razy 11

  Trzeba uważać kogo się zaprasza, bo gość może wypić, zeżreć, nafajdać na środek, a potem powiedzieć u siebie, że było ch...owo. I z bycia Wielkim Gospodarzem Wielkiej Imprezy jest się czyścicielem pawi. Miało być jak nigdy, wyszło jak zwykle.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 10 razy 10

  To proszę wyjaśnić panie Czaputowicz...kto to byli SZMALCOWNICY, promowani niedawno przez pisowskiego europosła niejakiego Obatela ?
  Prosiłbym też o wyjaśnienie dlaczego skrajny naziol i antysemita brał udział w wiecach wyborczych Zbigniewa Ziobry ?
  A poza tym po co była w Polsce ta konferencja w sprawie Iranu? Czyżby było za dużo pieniędzy w polskim budżecie ? Po jakiego uja spotkanie grupy wyszechradzkiej w Izraelu ?

 • m33h0w

  Oceniono 22 razy 8

  Izrael z niczego się nie wycofa. Ba nawet dalej będzie opluwać Polskę, bo może to bezkarnie robić.
  Nikt z dyplomatycznym bankrutem, który nie ma sojuszników liczyć się nie musi.
  Po co nam była ta konferencja? Jaki mieliśmy interes w antagonizowaniu Iranu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX