Przez konflikt Polski z Izraelem odwołano szczyt V4. Odbędą się tylko rozmowy dwustronne

Nie odbędzie się szczyt krajów Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu - zapowiedział premier Czech Andrej Babisz. Zamiast tego w Izraelu odbędą się dwustronne spotkania.
Zobacz wideo

Premier Babisz poinformował, że szczyt V4 nie będzie się odbywał w Izraelu. "Może to nastąpić w drugiej połowie roku. W Izraelu będą miały miejsce rozmowy dwustronne z powodu braku uczestnictwa Polski w szczycie" - podaje czeska telewizja CT24.

Polska delegacja nie pojedzie do Jerozolimy

W niedzielę z udziału w szczycie wycofał się premier Mateusz Morawiecki. Dziś szef rządu podczas objazdu kraju poinformował, że nikt z polskiej delegacji nie uda się do Jerozolimy. Po odwołaniu wizyty premiera planowano, że pojedzie tam minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Premier Morawiecki uznał, że przywołanie przez ministra Kaca słów o tym, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki" było "absolutnie niedopuszczalne". Podkreślał, że Polacy obok Żydów i Romów byli najbardziej poszkodowanym narodem w czasie II Wojny Światowej. Przypomniał, że na terenach okupowanych przez Niemców Żydzi nie mogliby przeżyć bez pomocy Polaków.

Przywódcy krajów Grupy Wyszehradzkiej mieli zjechać na szczyt do Jerozolimy dziś wieczorem. Obrady są planowane na jutro.

We wtorek gościem porannej rozmowy Gazeta.pl będzie rabin Michael Schudrich, amerykańsko-polski religioznawca i historyk, od 2004 naczelny rabin Polski. Zapraszamy na Gazeta.pl o 8:30.

Więcej o:
Komentarze (477)
Przez konflikt Polski z Izraelem odwołano szczyt V4. Odbędą się tylko rozmowy dwustronne
Zaloguj się
 • robertos27

  Oceniono 120 razy 62

  To nie jest żaden konflikt Polski z Izraelem. To Żydzi przyjechali do kraju, który zorganizował korzystną dla ich państwa konferencję i zaczęli obrażać gospodarzy. Polski rząd i tak długo wytrzymał.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 37 razy 31

  Czekam czy Netanjahu wygarnie Slowakom ich aktywny i instytucjonalny udział w Holocauście.

 • ipsilon2010

  Oceniono 78 razy 26

  I bardzo dobrze. Jedna z nielicznych rzeczy, które ostatnio w polityce zagranicznej PiS należy ocenić na plus. Choć to już dobra mina do złej gry, bo to zaledwie krok do przodu przy trzech wcześniejszych w tył. Ale mogły być 4 w tył. Izraelski rasizm (złwaszcza wypowiedzi szefa ichniejszego MSZ) zasługuje na potępienie.

 • stefan4

  Oceniono 33 razy 23

  Szkoda, że mamy tak nędznych dyplomatów. Pokorność w stosunku do poleceń z USA nie jest wystarczającą kwalifikacją do zajmowania się polityką. Silne zaangażowanie emocjonalne w to, co stało się w jakiejś prehistorii, 4 pokolenia temu, jest również przeciwwskazaniem. Ta ostatnia uwaga dotyczy tak samo Kaczyńskiego i jego sfory, jak Netanjahu (a może nawet tego drugiego jeszcze bardziej).

  Ale dobrze, że doszło do takiego rozłamu we froncie antyirańskim. Nie mamy żadnego interesu w masakrowaniu Iranu tak, jak już zmasakrowaliśmy Afganistan, Irak i w konsekwencji jeszcze Syrię. Z obustronnego kretyńskiego obrażania się na historię wyniknął dobry skutek: być może nie zauczestniczymy w kolejnej amerykańskiej wojence o ropę. Bo Amerykanie wolą, żeby ,,armie sprzymierzone'' mordowały cywilów na podbijanych terenach, a nie siebie wzajemnie.

 • prawdziwy_gonzo

  Oceniono 63 razy 23

  Rząd Izraela jest po prostu bezczelny. Coraz bardziej rozzuchwala się w swoich poczynaniach i myśli, że Polak obetrze twarz i powie, że deszcz pada. Jak dotąd tak to właśnie wyglądało. Pisanie, że stosunki polsko-izraelskie znalazły się na skraju katastrofy to zwykłe nieporozumienie. One zawsze takie były, tylko polskie rządy robiły dobrą minę do złej gry. Teraz po prostu prawda wyszła na jaw. Nie dziwię się, że Iran chce unicestwić Izrael za wszelką cenę. Ich stosunki są po stokroć gorsze.

 • lysyzwyboru

  Oceniono 42 razy 18

  Jedyna słuszna decyzja w tym momencie. W czasie wojny straciliśmy co 5 mieszkańca kraju. Gdyby, proporcjonalnie takie straty poniosło USA, To zamiast 400 tys. poległych, mieliby 23 mln! O naszym cierpieniu i stratach nikt się nawet nie zająknie.

 • didej007

  Oceniono 26 razy 16

  No i za sprawą wiekopomnej konferencji w stolicy mocarstwa Polska znów spadliśmy w kolejności dziobania.

 • margom79

  Oceniono 21 razy 15

  A nie można byłoby wybudować w naszym pięknym kraju pomnika na którym wymienione zostałyby nazwiska wszystkich Polaków wymordowanych przez Żydów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX