Przez konflikt Polski z Izraelem odwołano szczyt V4. Odbędą się tylko rozmowy dwustronne

Nie odbędzie się szczyt krajów Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu - zapowiedział premier Czech Andrej Babisz. Zamiast tego w Izraelu odbędą się dwustronne spotkania.
Zobacz wideo

Premier Babisz poinformował, że szczyt V4 nie będzie się odbywał w Izraelu. "Może to nastąpić w drugiej połowie roku. W Izraelu będą miały miejsce rozmowy dwustronne z powodu braku uczestnictwa Polski w szczycie" - podaje czeska telewizja CT24.

Polska delegacja nie pojedzie do Jerozolimy

W niedzielę z udziału w szczycie wycofał się premier Mateusz Morawiecki. Dziś szef rządu podczas objazdu kraju poinformował, że nikt z polskiej delegacji nie uda się do Jerozolimy. Po odwołaniu wizyty premiera planowano, że pojedzie tam minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Premier Morawiecki uznał, że przywołanie przez ministra Kaca słów o tym, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki" było "absolutnie niedopuszczalne". Podkreślał, że Polacy obok Żydów i Romów byli najbardziej poszkodowanym narodem w czasie II Wojny Światowej. Przypomniał, że na terenach okupowanych przez Niemców Żydzi nie mogliby przeżyć bez pomocy Polaków.

Przywódcy krajów Grupy Wyszehradzkiej mieli zjechać na szczyt do Jerozolimy dziś wieczorem. Obrady są planowane na jutro.

We wtorek gościem porannej rozmowy Gazeta.pl będzie rabin Michael Schudrich, amerykańsko-polski religioznawca i historyk, od 2004 naczelny rabin Polski. Zapraszamy na Gazeta.pl o 8:30.

Więcej o: