Polska nie jedzie na szczyt do Izraela. Mateusz Morawiecki ogłosił decyzję

- Podjąłem decyzję o odwołaniu polskiej delegacji ze spotkania w Izraelu. Sformułowania, które padły z ust izraelskiego ministra są niedopuszczalne - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, pozostałe kraje, które biorą udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej, zostały poinformowane o jego decyzji i ją rozumieją.

Odwołanie polskiej delegacji ze szczytu V4 ma związek z wypowiedziami premiera Izraela Benjamina Netanjahu i szefa dyplomacji tego kraju, Israela Kaca, który powiedział, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki".

Morawiecki odwołuje wizytę polskiej delegacji. "Niedopuszczalne sformułowania"

Premier poinformował o swojej decyzji w autobusie, podczas krótkiego briefingu z dziennikarzami.

- Podjąłem decyzję o odwołaniu polskiej delegacji ze spotkania w Izraelu. Sformułowania, które padły z ust izraelskiego ministra są niedopuszczalne - powiedział.

- Polacy, ratując Żydów, ponieśli wielką ofiarę podczas II Wojny Światowej. Nie możemy pozwolić sobie na to, żeby ktoś zachowywał się w sposób nieodpowiedzialny, psując relacje. Kwestie dotyczące wydarzeń II wojny światowej są fundamentalnie ważne -dodał.

Mateusz Morawiecki dodał, że przedstawiciele pozostałych krajów, które będą uczestniczyły w organizowanym w Izraelu szczycie Grupy Wyszehradzkiej zostali poinformowani, że żaden przedstawiciel Polski nie będzie na niej obecny.

- Jestem w stałym kontakcie z naszymi partnerami z Grupy Wyszehradzkiej. Rozumieją moją decyzję - mówił.

Jako państwo zachowaliśmy się podczas II wojny światowej jak trzeba. Ubolewam nad tym, że są tacy, którzy tego nie rozumieją
Polska była największą ofiarę II wojny światowej. Dla nas ta część historii jest fundamentalna i nie zgadzamy się na taką retorykę w relacjach. Będziemy bronić honoru Polaków na całym świecie

- powiedział Morawiecki.

Kryzys dyplomatyczny na linii Izrael-Polska. Po słowach o Holokauście

Kryzys dyplomatyczny na linii Polska-Izrael trwa od zeszłego tygodnia. Premier Izraela Benjamin Netanjahu podczas swojej wizyty w Warszawie powiedział, że "Polska i Niemcy kolaborowały przy Holokauście", a jego słowa zacytowała gazeta "Jerusalem Post". Wezwana do polskiego MSZ ambasador Izraela Anna Azari poinformowała wówczas, że słowa premiera Netanjahu zostały błędnie zinterpretowane.

W niedzielę Mateusz Morawiecki poinformował, że w związku z kontrowersyjną wypowiedzią Netanjahu nie poleci na organizowany w Izraelu szczyt V4. Miał go zastąpić szef MSZ, Jacek Czaputowicz.

W niedzielę wieczorem media obiegła kolejna wypowiedź strony izraelskiej.Tym razem Israel Kac, szef izraelskiej dyplomacji, na antenie telewizji i24NEWS powiedział: - Premier Netanjahu wyraził swoje zdanie, zrobił to bardzo jasno. Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki.

Po wypowiedzi Kaca do MSZ ponownie pilnie wezwano ambasador Izraela, a wkrótce później Mateusz Morawiecki poinformował, że na organizowane w Izraelu spotkanie Grupy Wyszehradzkiej nie pojedzie ani minister Czaputowicz, ani żaden inny przedstawiciel Polski. Wcześniej postawił izraelskiej stronie ultimatum: - Jeżeli reakcji po tamtej stronie nie będzie, to będziemy życzyli im jak najlepszych obrad, ale minister Jacek Czaputowicz również tam się nie uda - mówił.

Więcej o:
Komentarze (457)
Polska nie jedzie na szczyt do Izraela. Mateusz Morawiecki ogłosił decyzję
Zaloguj się
 • marywil2012

  Oceniono 51 razy 41

  ok. to dobrze, to teraz morawicki możemy się spokojnie zająć kopertami prezesa i jego oszustwami. Jak to było. prezes jest uczciwy ale nie pokazuje się od kilku dni i nie wie, czy go nagrano tak? Czy może wie, że go nagrano ale jest nieuczciwy? A może wie, że go nie nagrano ale jest nieuczciwy?

 • frank1961

  Oceniono 40 razy 34

  Po cholere była ta awantura z Iranem w Polsce?
  Dlaczego szczyt grupy Wyszechradzkiej ma być organizowany w Izraelu???
  co ma piernik do wiatraka?

 • dziadekjam

  Oceniono 37 razy 21

  "- Podjąłem decyzję o odwołaniu polskiej delegacji ze spotkania w Izraelu. Sformułowania, które padły z ust izraelskiego ministra są niedopuszczalne - poinformował premier Mateusz Morawiecki."
  ======================================
  Czy w ramach solidarności pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej również nie pojadą? Przeciez wg PiSuaru Polska w tej gropie wiedzie prym...
  K A T A S T O FA !!

 • seppuku

  Oceniono 41 razy 19

  Byli tacy, którzy wydawali i tacy, którzy przechowywali. Za ukrywanie Żyda - kara śmierci dla całej rodziny - więc dużo łatwiej było wydać lub być obojętnym niż ryzykować życiem swoim i swojer rodziny. Dla szmalcownika AK miała kulę w łeb. Morawiecki i PIS nie są z mojej bajki, ale jak ktoś nam pluje w twarz to podjął słuszną decyzję. Szkoda tylko, że znów amerykanom zrobili " łaskę" 11.

 • vegemot

  Oceniono 32 razy 18

  HAHAHA jedyny kraj swiata ktory jest skonfliktowany praktycznie ze wszystkimi!! Zarówno z Izraelem jak i Iranem (najwiekszymi wrogami), zarówno z UE jak i Rosja. Prawdziwe wstawanie z kolan! Ale czego spodziewac sie po partii ktorej zaleznym elektoratem jest patologia, nieroby, nieudacznicy zyciowi

 • atr8

  Oceniono 42 razy 16

  @student_zebrak
  To już nie nasz problem. Matołuszek nie jest moim idolem, ale tym razem ma niestety rację. Ten izraelski minister, to zwykły, a raczej nadzwyczajny dureń.

 • wolverine_14

  Oceniono 52 razy 16

  Zbyt późno (właściwie, to konferencja V4 nigdy nie powinna być w Izraelu zorganizowana), ale słusznie.

 • taunus68

  Oceniono 19 razy 15

  Można p...olić różne głupoty,najważniejsze jest żeby na końcu Polska odniosła jakąś realną korzyść,a tu jedyne co możemy dostać to po doopie,a zaczęło się od "genialnej" ustawy o IPN pióra pewnego "wybitnego prawnika" po politologii,polityka Pisu na wielu płaszczyznach to jeden wielki spontan,banda amatorów,nic dobrego z tego nie wyjdzie,ale zawsze to powtarzam,może to i dobrze,ta lekcja musi być bolesna żeby została lepiej zapamiętana...

 • pedro.666

  Oceniono 32 razy 14

  W autobusie już był, jak ogłosił? Żeby tylko zdążył wysiąść przed Izraelem...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX