Zjednoczona Prawica na prowadzeniu, ale partie opozycyjne z większością. Sondaż na eurowybory

Zjednoczona Prawica wciąż utrzymuje przewagę nad Koalicją Obywatelską, jednak łącznie to partie opozycyjne cieszą się większym poparciem - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".
Zobacz wideo

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się dziś, obóz Zjednoczonej Prawicy mógłby liczyć na 36 proc. poparcia. Drugi wynik należy do Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna) - gotowość głosowania na nią zadeklarowało 28 proc. respondentów. Na podium plasuje się również Wiosna Roberta Biedronia z 12 proc. poparcia. Dalej w rankingu jest SLD z wynikiem 6 proc. oraz PSL i Kukiz'15 - oba ugrupowania po 5 proc. poparcia.

Chociaż w 2014 roku frekwencja w wyborach do europarlamentu wynosiła zaledwie 23,83 proc., dzisiaj 49 proc. ankietowanych deklaruje, że chce głosować w wyborach (38 proc. "zdecydowanie tak", 11 proc. "raczej tak").

Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" przeprowadzony został 7-8 lutego 2019 r. Od tego czasu zarówno Sojusz Lewicy Demokratycznej, jak również Zieloni zdecydowali się dołączyć do Koalicji Obywatelskiej.

W dniach 14-16 lutego IPSOS przeprowadził sondaż dla OKO.press. Choć skład Koalicji Obywatelskiej nie jest jeszcze znany, w badaniu tym brano pod uwagę PO, Nowoczesną, SLD i PSL. Wg. sondażu 33,9 proc. respondentów zadeklarowało poparcie dla Zjednoczonej Prawicy, 33,2 proc. - dla Koalicji Europejskiej. Na trzecim miejscu znalazłaby się partia Wiosna Roberta Biedronia z wynikiem 12 proc.

Wybory do europarlamentu odbędą się 26. maja. 

Więcej o: