Liberadzki dla Gazeta.pl: Po raz pierwszy mamy wielkie konflikty wokół polityki zagranicznej

- Po raz pierwszy mamy wielkie konflikty w środku Polski wokół polityki zagranicznej. Zwykle był to bardzo daleko posunięty konsensus - komentuje dla Gazeta.pl Bogusław Liberadzki z SLD, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Zobacz wideo

Bogusław Liberadzki w rozmowie z Piotrem Maślakiem został zapytany, czy SLD wejdzie w koalicję z PO również przed wyborami krajowymi. - Myślę, ze jest coś takiego, taki zamysł, intencja, natomiast jesteśmy bardzo ostrożni w składaniu deklaracji - powiedział. - Programy polityczne też coraz bardziej pchają nas w kierunku takim zasadniczym, proeuropejskim. Polska racja to jest Europa, Europa przede wszystkim - stwierdził. 

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego skomentował też konferencję bliskowschodnią i jej konsekwencje w polityce zagranicznej. - Szczyt nie był sukcesem, na samym początku był genetycznie skazany na porażkę. Pierwsza rzecz: selektywnie dobrani uczestnicy - brak Iranu, ale też brak Palestyny. Po drugie, jeśli na tego rodzaju przedsięwzięcie przyjeżdża dwóch podstawowych graczy - Stany Zjednoczone i Izrael - w takim momencie historycznym powinniśmy dokładnie wiedzieć, z jakimi głównymi tezami panowie przyjeżdżają - stwierdził.

- Po raz pierwszy mamy wielkie konflikty w środku Polski wokół polityki zagranicznej. Zwykle był to bardzo daleko posunięty konsensus - dodał.

Więcej o: