Kolejna partia polityczna przyłącza się do Koalicji Europejskiej. Dzień po SLD dołączają Zieloni

Dzień po tym, jak do Koalicji Europejskiej zdecydował się przyłączyć Sojusz Lewicy Demokratycznej, swoją decyzję w tej sprawie przedstawili Zieloni.
Zobacz wideo

Jak poinformował współprzewodniczący Zielonych Marek Kossakowski, Rada Krajowa partii zdecydowała, że w najbliższych wyborach wystartuje w szerokiej koalicji proeuropejskiej wspólnie z Platformą Obywatelską, Polskim Stronnictwem Ludowym,  Nowoczesną i Sojuszem Lewicy Demokratycznej, który tę samą decyzję podjął dzień wcześniej. Należy zaznaczyć, że PSL i Nowoczesna nie podjęły jeszcze decyzji, ale z wypowiedzi polityków można wnioskować, że to kwestia czasu.

W wyborach samorządowych na jesieni ubiegłego roku Zieloni wystawiali listy wyborcze do sejmików w całym kraju, wchodzili też w lokalne koalicje, tak jak w Warszawie, gdzie wspólnie z partią Razem, Inicjatywą Polską i Wolnym Miastem Warszawa popierali kandydaturę Jana Śpiewaka na prezydenta Warszawa. 

W wyborach do Sejmu 2015 weszli w skład Zjednoczonej Lewicy, razem z SLD, Twoim Ruchem, PPS i Unią Pracy. Z kolei w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku Zieloni utworzyli w pięciu okręgach wyborczych własny komitet, z którego startowali m.in. kandydaci Partii Kobiet, PPS i Młodych Socjalistów. 

Koalicja Europejska

Na początku lutego siedmioro byłych premierów, były szef MSZ, były marszałek Sejmu i lider PO podpisali deklarację dotyczącą powołania Koalicji Europejskiej. Politycy wzywają do utworzenia szerokiego porozumienia i wystawienia wspólnej opozycyjnej listy w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Czytaj też: Komorowski i Kopacz już, Platforma kusi jeszcze Bońka. Lista na eurowybory się domyka

- Przez ostatnie 3 lata rząd przesuwa Polskę na wschód, zaprzepaszcza się pracę pokoleń Polaków i ich zachodnie ambicje. Tą deklaracją pokazujemy, że chcemy być w centrum decyzyjnym Unii - mówił Grzegorz Schetyna.

Były premier Włodzimierz Cimoszewicz stwierdził, że "wybory europejskie zadecydują o miejscu i roli naszego kraju we UE, ale i o losie całej Wspólnoty". - Wszyscy, którzy podzielają wspólny punkt widzenia o przyszłości UE, powinni się zjednoczyć - dodał.

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się co 5 lat. Najbliższe zaplanowane są na niedzielę 26 maja 2019 r. Wybierzemy w nich 52 posłów, którzy będą reprezentować Polskę w europarlamencie.

Więcej o: