MSZ: Polska nie jest zadowolona z wyjaśnień strony izraelskiej ws. słów Netanjahu

Polska strona nie jest zadowolona z wyjaśnień strony izraelskiej ws. słów, które miał wypowiedzieć Benjamin Netanjahu. Premier Izraela miał powiedzieć, że Polska kolaborowała z Niemcami.

- Wyraziliśmy wobec ambasador Azari oczekiwanie, że strona izraelska jednoznacznie odniesie się do tego, co miał na myśli premier Benjamin Netanjahu. Dotychczasowe wyjaśnienia uważamy za nieczytelne - powiedział podczas piątkowej konferencji wiceszef MSZ, Szymon Szynkowski vel Sęk.

- Chcielibyśmy dokładnie wyjaśnić, jak te słowa brzmiały. Ponieważ mamy do czynienia ze słowami, które premierowi Netanjahu zostały przypisane, chcielibyśmy, żeby strona izraelska w sposób jednoznaczny wyjaśniła, co miał na myśli premier Netanjahu, jakie słowa padły i jakie miał intencje - dodał.

Na pytanie, do czego Anna Azari się zobowiązała, Szynkowski vel Sęk powiedział, że kolejne kroki leżą teraz po stronie Izraela.

Pozostawiamy stronie izraelskiej to, w jakiej formie to wyjaśnienie powinno paść na tyle wyraźnie, by nie pozostawiało żadnych wątpliwości co do tego, jaka wypowiedź padła

- powiedział wiceszef MSZ. Podkreślił, że Anna Azari "jest pośrednikiem w relacjach Polski z władzami Izraela" i powiedział, że MSZ czeka teraz właśnie na reakcję izraelskich władz.

Podczas konferencji dziennikarze dopytywali też o słowa Netanjahu, które padły w piątek na pokładzie samolotu. Przedstawiciele izraelskich mediów pytali premiera Izraela o wypowiedź o kolaboracji Polski z Niemcami, na co polityk odpowiedział: "Słyszeliście mnie wyraźnie wczoraj". Szynkowski vel Sęk w odpowiedzi jeszcze raz powtórzył, że polska strona chce poznać dokładną wypowiedź Netanjahu.

Kontrowersje wokół domniemanych słów Benjamina Netanjahu

Przypomnijmy, że w piątek przed południem ambasador Izraela w Polsce Anna Azari została wezwana do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Resort chce wyjaśnień w związku z artykułem izraelskiej gazety, dotyczącym wypowiedzi premiera Izraela Benjamina Netanjahu.

W czwartek izraelski dziennik "Jerusalem Post" napisał, że podczas pobytu w Warszawie premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała w nocy Polską Agencję Prasową, że słowa te zdementowała ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. W liście do Marka Korowajczyka, dyrektora Departamentu Spraw Zagranicznych KPRM, napisała, że była obecna przy briefingu premiera Netanjahu i "nie mówił on, że polski naród kolaborował z nazistami, a jedynie że żadna osoba nie została pozwana do sądu za wspominanie o tych Polakach, którzy z nimi współpracowali".

Dodała, że "premier Netanjahu z niecierpliwością czeka na spotkanie z premierem Morawieckim w przyszłym tygodniu". W poniedziałek w Izraelu ma się odbyć szczyt premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i Izraela.

Szymon Sękowski vel Sęk pytany dziennikarzy o to spotkanie powiedział, że wciąż jest aktualne.

Mateusz Morawiecki o słowach Netanjahu: "Naród polski nigdy nie poszedł na kolaborację z Niemcami"

Do domniemanych słów premiera Izraela odniósł się m.in. Mateusz Morawiecki. "Płacąc niewyobrażalną cenę, naród polski nigdy nie poszedł na kolaborację z Niemcami hitlerowskimi. Staliśmy po stronie dobra przeciw absolutnemu złu" - napisał na Twitterze premier.

Szef rządu podkreślił, że niemiecki Generalplan Ost zakładał eksterminację Polaków w przypadku wygranej III Rzeszy niemieckiej. - "Blisko 80 lat temu Polska padła ofiarą brutalnej agresji i bestialskiej okupacji hitlerowskich Niemiec. W czasie II WŚ zamordowanych zostało ponad 6 mln Polaków, w tym 3 mln Żydów i Polaków żydowskiego pochodzenia" - dodał Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Więcej o:
Komentarze (138)
MSZ: Polska nie jest zadowolona z wyjaśnień strony izraelskiej ws. słów Netanjahu
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 38 razy 36

  Dzięki konferencji na temat Iranu która skłóciła nas z całym światem arabskim - cały świat dowiedział się że Polacy są współodpowiedzialni za Holokaust. Dziękujemy polskiej dyplomacji, Jarosławowi Kaczyńskiemu i wszystkim jego marionetkom ...

 • jan.w2

  Oceniono 26 razy 22

  Ale za to
  "Premierzy Węgier, Czech, Polski oraz Słowacji przyjadą 18 i 19 lutego do Jerozolimy na pierwszy szczyt Grupy Wyszehradzkiej poza granicami państw V4 - ogłosiło w poniedziałek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela."
  W Polandi rządzą agentury, jak nie watykańska, to amerykańska, ruska i żydowska.

 • wojtek2784

  Oceniono 17 razy 15

  MSZ: Polska nie jest zadowolona z wyjaśnień strony izraelskiej ws. słów Netanjah.
  Czy ten rząd reprezentuje Polskę , czy tylko reprezentuje siebie i Naczelnika IV RP.
  Posługiwanie się słowem Polska przez MSZ jest nadużyciem ze strony kompradorów obcych interesów.

 • wilanow56

  Oceniono 15 razy 13

  To jest evidentny izraelsko-amerykanski spisek przeciwko Polsce. Nasz kraj potrzebuje inteligentnych politycznie przywodcow aby nie wprowadzic nas wszystkich w puste i falszywe sojusze tak jak w 1939 roku. USA i Izrael sa bardziej podsepnymi krajami niz owczesna Francja czy Anglia. Zyje w USA juz 37 lat i dokladnie orjetuje sie na czym polega polityka trego kraju. Polska musi byc czujna in sie wystrzegac falszywego sojuszu z USA. Blizej jest nam do Europy niz rzadacej sila pieniadza Ameryce. Czasem jest lepiej byc osamotnionym niz otoczonym falszywymi przyjaciolmi. W USA polityka i system bankowy jest pod silnymi wplywami Zydow, ktorzy aktywnie steruja polityka tego kraju. Od EU nasz kraj otrzymal duzo. Jaka pomoc otrzymalismy od USA? Jest wielka szkoda iz polscy politycy nie sa w stanie tego zrozumiec.

 • tetradrachma

  Oceniono 13 razy 11

  Analizowanie słów Netanjahu (czy tej dziennikarki) ma takie znaczenie jak słów Wałesy "mamy durnia za prezydenta" bo, w jednym i drugim przypadku, wiadomo o co chodzi. Trzeba było Polakom, w ich kraju, napluć w twarz i TO się stało. Hołota, będzie "analizować" czy slina była "gęsta".

 • andmas

  Oceniono 15 razy 9

  USA i Izrael nie ma żadnego szacunku Polski , którzy zyskali nowego wroga - Iran . Polska będzie zawsze na klęczkach dopóki naród nie zmądrzeje i będzie nadal w wyborach głosował na ludzi o poglądach średniowiecznych .

 • jurek4491

  Oceniono 15 razy 9

  Niech PiS i Karnowscy odtrąbią sukces PiS-u .

 • serwor542

  Oceniono 11 razy 7

  Polski rząd PiSu zorganizował w Warszawie anty-polski szczyt.
  Miał być anty-iranski okazało się że był antypolski.
  Konferencja kosztowała polskich podatników 400 milionów zł.
  PiS to syjonistyczna anty-opolska partia.
  Okazało się że to Nazisci i Polacy mordowali żydów.
  Z tym że kto to ci nazisci nie wiadomo, wygląda że Polacy i Polska to głowni winowajcy holokaustu.
  Dzieki ci PiS!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX