Uroczystości pogrzebowe po śmierci Jana Olszewskiego. Trumnę nieśli byli członkowie jego rządu

Trwają uroczystości pogrzebowe po śmierci Jana Olszewskiego. Trumna z ciałem byłego premiera została wniesiona do kancelarii premiera m.in. przez byłych członków jego rządu. Od godziny 10 trumna jest wystawiona w holu głównym KPRM.

W piątek rozpoczęły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego. W całym kraju obowiązuje żałoba narodowa, która rozpoczęła się w nocy z czwartku na piątek i potrwa do godziny 19 w sobotę. 

Trumna wystawiona w kancelarii premiera. Od 10 każdy może oddać hołd

O godzinie 9 trumna z ciałem byłego premiera przyjechała do gmachu kancelarii premiera - wnieśli ją tam politycy i byli członkowie rządu Jana Olszewskiego, m.in.  były szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Jan Parys.

Następnie hołd Janowi Olszewskiemu oddali m.in. szef rządu Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie i przedstawiciele kancelarii prezydenta. W kancelarii wystawiono księgę kondolencyjną, do której wpisał się m.in. prezydent Duda.

O godzinie 10 trumna została wystawiona w holu głównym KPRM, gdzie każdy może oddać hołd zmarłemu premierowi. Na godzinę 18 zaplanowana jest msza święta w kościele św.  Aleksandra przy placu Trzech Krzyży. Następnie trumna zostanie przeniesiona w kondukcie do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej.

Pogrzeb Jana Olszewskiego. Były premier spocznie na Powązkach

Pogrzeb Jana Olszewskiego odbędzie się w sobotę. O godzinie 11 rozpocznie się msza żałobna w Archikatedrze świętego Jana Chrzciciela. Po 13 kondukt z trumną przejdzie pod Pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie byłego premiera pożegnają powstańcy i kombatanci. Potem trumna w asyście wojska i policji zostanie przewieziona na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Tam spocznie Jan Olszewski. 

Więcej o:
Komentarze (138)
Uroczystości pogrzebowe po śmierci Jana Olszewskiego. Trumnę nieśli byli członkowie jego rządu
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 48 razy 26

  Uważam że narodowa żałoba po Olszewskim to skandal. Miał zasługi gdy w latach 80-tych (za pieniądze) bronił opozycjonistów. Wszystkie je stracił - nieudolnymi rządami ...

 • zigzaur

  Oceniono 31 razy 25

  Glapiński też niósł? Czy był nieobecny, bo musiał przyjąć pana Etranzera a potem pojechać z posłankami na imprezę z Wielkim Trzynastym?

 • sowielustro

  Oceniono 24 razy 20

  Rząd Olszewskiego to był rząd hańby i zastoju a jego odwołanie 4 czerwca 1992 szczęśliwą chwilą dla Polski. Według publicznych sondaży, tylko 9% Polaków była zadowolona z rządu, Polska strajkowała jak długa i szeroka. Rdzeniem koalicji tworzącej rząd Olszewskiego była partia Kaczyńskich Porozumienie Centrum, kojarząca się Polakom z prywatną spółką Telegraf, założona przez jej prominentnych działaczy i zasilana obficie państwową kasą. Ale Olszewskiemu nie przeszkadzało to bredzić o rewolucji moralnej. Pod hasłem tzw. dekomunizacji, rozpoczął ohydną, trwającą do dziś grę teczkami. Do tego 4 czerwca 1992 Nadwiślańskie Jednostki Wojskowe MSW zostały postawione w stan podwyższonej gotowości bojowej. Przygotowanych było do akcji tysiąc ludzi ze sprzętem i uzbrojonych w bron z ostrą amunicją. Stu żołnierzy miało opanować gmach radia i telewizji. Czy przygotowywali się do obrony rządu (do kogo mieli strzelać?) czy też chcieli dokonać zbrojnego zamachu stanu, do dziś nie wyjaśniono.Publicysta Do Rzeczy, Igor Zalewski, w 2007r. pisał : Rząd Olszewskiego był koszmarny. Na jego czele stał człowiek kompletnie niezorganizowany, ale, oczywiście, wielki patriota. Wszystko to była jakaś jedna wielka amatorszczyzna, skąpana jeszcze w prawicowym sosie. A składniki takiego sosu to kłótliwość, warcholstwo, prymat osobistych ambicji nad dobrem wspólnym, zgrzebność i ogólne dziadostwo. Ciszej więc nad tą trumną.

 • senior2244

  Oceniono 23 razy 19

  Antek paranoik też tam był. A Olszewski miał zasługi broniąc działaczy za czasów komuny a po za tym nie widziałem niczego szczególnego a jego premierowanie beznadziejne. Nie przesadzajcie.

 • justas32

  Oceniono 27 razy 19

  Nie wyobrażam sobie narodowej żałoby po szeregowym pośle Kaczyńskim. Nie wyobrażam sobie !!!

 • kkrispl

  Oceniono 24 razy 18

  Oni nigdy się nie wyzbędą tego dziwnego trumianego zachowania. Te trumny to dla nich paliwo do sączenia jadu i ciągłego podsycania martyrologii. W zasadzie to tylko tym żyją.
  Powiadam wam, sami zobaczycie, że jak prezes odejdzie to mauzoleum mu postawią jak Leninowi...

 • plutoniczna

  Oceniono 14 razy 14

  "trumnę wnieśli politycy i byli członkowie rządu Jana Olszewskiego"
  hm...a to Kownacki był w tym rządzie?
  nie wiedziałam, że do rządu przyjmowali 12-latków. 😆

 • tilow3

  Oceniono 14 razy 14

  Może doczekam a może i nie, bo życzę co najmniej 100 lat byłemu prezydentowi, ale wyobrażam sobie, co się stanie w chwili gdy umrze Lech Wałęsa. Świat będzie chciał pożegnać wielkiego człowieka, a jak zareagują Dzbany? ogłoszą dzień żałoby? dla "bolka"? jaki charakter będą mieć uroczystości podczas których politycy PiS ziać będą nienawiść godną jadowitych gadów. Może miejsce na Wawelu?

 • 1moja

  Oceniono 13 razy 13

  Nie ma lepszch do plasania na trumnie od PiSbolszewikow.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX