Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu. Nie padło pytanie ani o taśmy, ani o zeznania Birgfellnera

Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu radiowej Jedynce. Cała rozmowa poświęcona była wspomnieniom o Janie Olszewskim. Prowadząca słowem nie wspomniała o taśmach i zeznaniach Geralda Birgfellnera, które opublikowała w piątek "Gazeta Wyborcza".
Zobacz wideo

Jarosław Kaczyński na antenie "Sygnałów Dnia" w programie pierwszym Polskiego Radia. Prezes PiS wspominał zmarłego przed tygodniem Jana Olszewskiego oraz jego rządy. - To był rząd bardzo ważny i to w dwóch wymiarach. Po pierwsze, załatwił pewne sprawy, tu na czele trzeba wymienić tę sprawę, która miała zupełnie decydujące znaczenie dla naszej przyszłości. Tu chodzi o bazy rosyjskie w Polsce. Był ten pomysł ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsy, żeby tam były spółki polsko-rosyjskie - mówił Jarosław Kaczyński. - Kolejna sprawa to jest podniesienie kwestii lustracji, a w perspektywie także dekomunizacji, czyli po prostu zmiany istoty systemu, który wtedy funkcjonował - dodał prezes PiS.

Kolejnymi zasługami Olszewskiego według Kaczyńskiego były zatrzymanie "rabunkowej prywatyzacji" oraz to, że "rozpoczął się wzrost gospodarczy". Prezes PiS zapewniał w rozmowie, że rząd Jana Olszewskiego był, wbrew wielu opiniom, skuteczny. 

"Wyborcza" publikuje zeznania Birgfellnera

W wywiadzie nie padło słowo na temat dzisiejszej publikacji "Gazety Wyborczej". Prawdopodobnie wywiad z prezesem PiS, jak to często ma miejsce, został nagrany wcześniej, ale Polskie Radio o tym nie informuje. 

W piątek "Gazeta Wyborcza" opublikowała zeznania, które w prokuratorze złożył austriacki biznesmen Gerald Birgfellner. Wynika z nich, że Jarosław Kaczyński przekonał go do wręczenia 50 tys. zł Rafałowi Sawiczowi. To były ksiądz, który po śmierci abp. Tadeusza Gocłowskiego dołączył do rady Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego. Za pieniądze Sawicz miał podpisać uchwałę, która miała pozwolić na budowę wieżowca w Warszawie.

Prowadząca rozmowę nie zapytała również prezesa PiS o publikowane od ponad dwóch tygodni przez "Wyborczą" doniesienia na temat Jarosława Kaczyńskiego i jego związków ze spółką Srebrna.

Więcej o: