Ambasador Izraela dementuje: Netanjahu nie powiedział, że Polacy kolaborowali z Niemcami

Do Kancelarii Premiera trafiło oświadczenie ambasador Izraela Anny Azari. Zaprzecza w nim, jakoby Benjamin Netanjahu powiedział, że Polacy pomagali zabijać Żydów podczas Holokaustu. Taką informację w czwartek podał "Jerusalem Post"
Zobacz wideo

Kancelaria Premiera przekazała Polskiej Agencji Prasowej pismo, które do KPRM wystosowała Anna Azari za pośrednictwem Marka Korowajczyka, dyrektora Departamentu Spraw Zagranicznych kancelarii. Ambasador Izraela w Polsce zaprzecza w nim informacji podanej przez "Jerusalem Post". "Netanjahu powiedział bardzo wyraźnie, że Polacy pomagali Niemcom zabijać Żydów podczas Holokaustu" - napisał w czwartek dziennik. 

"Szanowny Panie Dyrektorze, bardzo proszę o przekazanie Kancelarii Premiera Morawieckiego, że informacje podane przez 'Jerusalem Post' na temat wypowiedzi premiera Netanjahu są nieprawdziwe. Byłam obecna przy briefingu premiera i nie mówił on, że polski naród kolaborował z nazistami, a jedynie że żadna osoba nie została pozwana do sądu za wspominanie o tych Polakach, którzy z nimi współpracowali" - napisała Azari. 

Podczas briefingu dla prasy izraelskiej premier Netanjahu miał powiedzieć, że "nikt nie został pozwany do sądu za wypowiadanie stwierdzeń o tym że byli Polacy, którzy indywidualnie współpracowali z Niemcami". "W żadnym momencie nie wspominał w tym kontekście o 'polskim narodzie'. Premier Netanjahu z niecierpliwością czeka na spotkanie z premierem Morawieckim w przyszłym tygodniu" - czytamy w oświadczeniu. 

Jak napisała Azari, "Jerusalem Post" na prośbę Netanjahu zmieniło już swój artykuł, odnotowując, że informacja była nieprawdziwa.

Do pisma odniósł się szef gabinetu prezydenta Dudy Krzysztof Szczerski. "Otrzymaliśmy oficjalne wyjaśnienia strony izraelskiej dotyczące rzekomego cytatu słów premiera Izraela; wygląda na to, że artykuł w "Jerusalem Post" to przykład szkodliwej manipulacji dziennikarskiej; dobrze że zostało to wyjaśnione po naszych interwencjach" - napisał Szczerski.

Więcej o:
Komentarze (203)
Anna Azari: Netanjahu nie powiedział, że Polacy kolaborowali z Niemcami
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 39 razy 21

  Nie ma na świecie większych debili politycznych niż prawicowi nacjonaliści "wystający z kolan" i może to być Żyd, Amerykanin czy Polak zawsze będzie pisać historię na nowo

 • 1moja

  Oceniono 20 razy 12

  "... Netanjahu nie powiedział, że Polacy kolaborowali z Niemcami..." ale za to premier Morawiecki to uczynil skladajac w Monachium kwiaty na grobach bandytow wykletych z NSZ Brygady Swietokrzyskiej.
  Dla Gawiedzi smolenskiej: Kazdy pospolity bantyta z tej brygady mial wyrok smierci wydany przez AK a za zaslugi dla III Rzezy zostali pochowani wsrod swoich towarzyszy broni z SS.
  PS. Premier Morawiecki nawet nie powiedzial, ze Adolf H. jest winny za okrucienstwa wojny,
  tylko w Auschwitz stwierdzil, ze wine za to ponosza wylacznie NIemcy a nie jacys tam enigmatyczni nazisci czy hitlerowcy.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • jml13060

  Oceniono 18 razy 10

  Dlaczego Andrea qrwa Mitchell nie została w 5 minut po swojej paskudnej wypowiedzi wyrzucona z Polski z adnotacją w paszporcie o zakazie wjazdu do UE na całe życie, i najbliższej jej rodziny, z kopniakiem w doopę na drogę wymierzonym publicznie z transmisją tv na cały świat? No dlaczego?

 • antonikarcz

  Oceniono 13 razy 9

  Przestępcy i Spółka zaprosili sobie kumpla po jednych pieniądzach, a ten wydmuchał ich bez mydła. Krętacz przesiąknięty korupcją zrobił sobie na karkach pisuarów promocję przedwyborczą, ciekawe ile posmarował.

 • radmaj12

  Oceniono 11 razy 7

  Żaden Żyd, który uratował się z holokaustu nie ma żadnych nieprzyjemnych wspomnień ze spotkań z niemieckim okupantem. Żydzi ocaleli z holokaustu mieli tylko nieprzyjemne wspomnienia z kontaktów z Polakami, którzy miesiącami i latami kazali im siedzieć w ciemnych i zimnych piwnicach, serwując im niekoszerne wyżywienie. Bo wszyscy Żydzi, którzy mieli kontakt z Niemcami poza terenem gett, zostali w trybie natychmiastowym i na miejscu rozstrzelani, a ci, którzy przepisowo przebywali w gettach, zostali skrupulatnie, co do jednego zagazowani, albo w inny sposób zabici. Współcześni Żydzi czytający wspomnienia Żydów ocalałych z holokaustu, być może mogą mieć wrażenie, że w okupowanej Polsce nie było Niemców, tylko sami Polacy - kolaboranci, że istniał jakiś "polski reżim", który zorganizował ich zagładę. Wiele razy pisałem już, że Żydzi są niedouczeni. Pisałem też że są głupi. I to, co napisałem przekornie powyżej, wcale nie zmienia mojej o nich opinii.

 • radmaj12

  Oceniono 11 razy 7

  Izrael nie należy do Unii Europejskiej. Jak to możliwe, ze Polska zgadza się na "format" V4 + Izrael. To jest ośmieszani idei Grupy Wyszehradzkiej i Polski. Polska nie ma żadnych zobowiązań wobec Izraela, ani wobec Żydów. Nie ma też żadnych tego rodzaju interesów w Izraelu, które wymagałyby stałych kontaktów. Jeżeli Żydy uważają, że maja jakieś interesy w Polsce, to oni powinni ewentualnie podróżować do Polski. Polscy powinni unikać kontaktów z Netanjahu jak ognia. To fałszywy typ. wróg Polski i zbrodniarz mający na rękach krew tysięcy Palestyńczyków.

 • imprest

  Oceniono 13 razy 7

  Niestety w Izraelskiej prasie nawet się nie zająknęli o DEMENTI, natomiast na pierwszych stronach Jerusalem Post, Haeretz czy The Times of Israel głośno o wypowiedzi Netanjahu....
  Są dwie prawdy jedna dla Żydów, druga dla Polaków.

 • damtek

  Oceniono 6 razy 6

  Ta konferencja to jak prawdziwe polskie wesele: po imprezie kac jak stodoła, limo pod okiem, goście poobrażani i długi nie do spłacenia. Ale mówimy "fajnie było"
  Bartłomiej Sienkiewicz/twitter

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX