Ambasador Izraela dementuje: Netanjahu nie powiedział, że Polacy kolaborowali z Niemcami

Do Kancelarii Premiera trafiło oświadczenie ambasador Izraela Anny Azari. Zaprzecza w nim, jakoby Benjamin Netanjahu powiedział, że Polacy pomagali zabijać Żydów podczas Holokaustu. Taką informację w czwartek podał "Jerusalem Post"
Zobacz wideo

Kancelaria Premiera przekazała Polskiej Agencji Prasowej pismo, które do KPRM wystosowała Anna Azari za pośrednictwem Marka Korowajczyka, dyrektora Departamentu Spraw Zagranicznych kancelarii. Ambasador Izraela w Polsce zaprzecza w nim informacji podanej przez "Jerusalem Post". "Netanjahu powiedział bardzo wyraźnie, że Polacy pomagali Niemcom zabijać Żydów podczas Holokaustu" - napisał w czwartek dziennik. 

"Szanowny Panie Dyrektorze, bardzo proszę o przekazanie Kancelarii Premiera Morawieckiego, że informacje podane przez 'Jerusalem Post' na temat wypowiedzi premiera Netanjahu są nieprawdziwe. Byłam obecna przy briefingu premiera i nie mówił on, że polski naród kolaborował z nazistami, a jedynie że żadna osoba nie została pozwana do sądu za wspominanie o tych Polakach, którzy z nimi współpracowali" - napisała Azari. 

Podczas briefingu dla prasy izraelskiej premier Netanjahu miał powiedzieć, że "nikt nie został pozwany do sądu za wypowiadanie stwierdzeń o tym że byli Polacy, którzy indywidualnie współpracowali z Niemcami". "W żadnym momencie nie wspominał w tym kontekście o 'polskim narodzie'. Premier Netanjahu z niecierpliwością czeka na spotkanie z premierem Morawieckim w przyszłym tygodniu" - czytamy w oświadczeniu. 

Jak napisała Azari, "Jerusalem Post" na prośbę Netanjahu zmieniło już swój artykuł, odnotowując, że informacja była nieprawdziwa.

Do pisma odniósł się szef gabinetu prezydenta Dudy Krzysztof Szczerski. "Otrzymaliśmy oficjalne wyjaśnienia strony izraelskiej dotyczące rzekomego cytatu słów premiera Izraela; wygląda na to, że artykuł w "Jerusalem Post" to przykład szkodliwej manipulacji dziennikarskiej; dobrze że zostało to wyjaśnione po naszych interwencjach" - napisał Szczerski.

Więcej o: