PiS reaguje na słowa Netanjahu? Mazurek zapowiada uchwałę ws. odpowiedzialności za Holokaust

Premier Izraela miał powiedzieć w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie, że Polacy pomagali zabijać Żydów podczas II wojny światowej - podały izraelskie media. Niejako w odpowiedzi na wypowiedź premiera Izraela, Beata Mazurek zapowiedziała uchwałę ws. odpowiedzialności za Holokaust.
Zobacz wideo

Ledwo w Warszawie zakończyła się konferencja bliskowschodnia, a stosunki polsko-izraelskie zostały wystawione na kolejną próbę. Najpierw amerykańska dziennikarka Andrea Mitchell w relacji z konferencji bliskowschodniej powiedziała, że podczas powstania w warszawskim Getcie Żydzi walczyli "przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi". Pod wpływem polskich protestów i jednoznacznego stanowiska Światowego Kongresu Żydów, Mitchell przeprosiła za swoje słowa. 

W międzyczasie w świat poszła wiadomość, którą najpierw przekazał korespondent gazety "Jerusalem Post". Premier Izraela podczas wizyty w Warszawie miał powiedzieć wprost, że Polacy razem z Niemcami brali udział w Holokauście.       

W reakcji na to, co się stało w tle konferencji w Warszawie, rzeczniczka PiS napisała (pisownia oryginalna - red.) wieczorem na Twitterze: 

"Na najbliższym posiedzeniu Sejmu PiS zaproponuje uchwałę ws. odpowiedzialności za holokaust wz. z niedopuszczalnymi wypowiedziami które miały miejsce podczas konferencji bliskowschodniej."