Kujda już nie będzie doradzał prezydentowi. Został zawieszony w Narodowej Radzie Rozwoju

Kazimierz Kujda został zawieszony w prawach członka Narodowej Rady Rozwoju - poinformował dziennikarz radia RMF FM. Były szef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zadeklarował, że będzie chciał oczyścić się z zarzutu współpracy z SB.
Zobacz wideo

O tym, że "to są ostatnie chwile" kiedy Kazimierz Kujda zasiada w Narodowej Radzie Rozwoju informował wcześniej sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda. Kujda został powołany w skład NRR, ciała doradczego prezydenta, w październiku 2015 roku.

Kazimierz Kujda został we wtorek odwołany ze stanowiska prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Jego dymisję przyjął minister środowiska Henryk Kowalczyk. Zebranie rady nadzorczej NFOŚiGW odbyło się w związku z rzekomą współpracą Kujdy z SB. W ubiegłym tygodniu Kazimierz Kujda oświadczył, że nigdy nie podjął współpracy z SB, która doprowadziłaby do czyjejś krzywdy. Jak tłumaczył, mógł podpisać dokumenty ubiegając się o wyjazd za granicę

Kim jest Kazimierz Kujda?

"Gazeta Wyborcza" poinformowała, że Kazimierz Kujda - prezes NFOŚiGW i były wiceprezes spółki Srebrna - był zarejestrowany jako tajny współpracownik PRL-owskich służb o pseudonimie "Ryszard". Kujda był prezesem spółki Srebrna w latach 1995 -1998 oraz 2008-2015. Obecnie prezeską Srebrnej jest żona Kujdy, Małgorzata.

Czytaj też: Sprzątanie po Kujdzie dopiero się zacznie. "Po jego dymisji wiele osób odetchnęło z satysfakcją"

Kujda jest także wieloletnim szefem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: pełnił tę funkcję w latach 2000-2002, 2006-2008, a od 2015 roku do wtorku 12 lutego 2019 roku. Właśnie za jego kadencji NFOŚiGW przyznało Geotermii Toruńskiej Tadeusza Rydzyka 19,5 mln zł dotacji, a wcześniej wypłaciło 26,5 mln zł odszkodowania dla Lux Veritatis za to, że fundusz w przeszłości wycofał się z finansowania odwiertów.

Więcej o: