Rzecznik praw dziecka twierdzi, że zaprosił do Polski norweską RPD. W Oslo nic o tym nie wiedzą

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak ogłosił, że w związku "z nieporozumieniem dyplomatycznym i wydaleniem polskiego konsula" zaprosił na spotkanie norweską Rzecznik Praw Dziecka. Jak jednak dowiedział się serwis rp.pl, Norwegowie takiego zaproszenia nie otrzymali.
Zobacz wideo

Jak podaje rp.pl, informacja na temat spotkania pojawiła się na stronie Rzecznika Praw Dziecka w środę 13 lutego. 

"Nawiązując do dotychczasowej współpracy między Rzecznikiem Praw Dziecka w Polsce a Rzecznikiem Praw Dziecka w Norwegii w ramach ENOC (Europejska Sieć Rzeczników Praw Dziecka), Mikołaj Pawlak zaprosił do Polski Panią Inge Bejer Engh. Spotkanie będzie okazją do omówienia funkcjonowania instytucji działających na rzecz najmłodszych w systemach prawnych Norwegii i Polski. Rzecznik Praw Dziecka jest przekonany, że spotkanie pomoże wyjaśnić powstałe niedomówienia i podtrzymać dobre relacje" - czytamy w komunikacie

RPD zapewnił w nim,że "chciałby zapoznać się z norweskimi rozwiązaniami prawnymi na rzecz zapewnienia ochrony praw najmłodszych, a także przybliżyć Pani Rzecznik polski system prawny regulujący sytuację dzieci i system wychowania". Zadeklarował również, że jest otwarty na wszelkie formy współpracy z norweską RPD, "tak aby prawa dzieci i ich rodzin były przestrzegane".

Norwegowie: Nie dostaliśmy takiego zaproszenia

Serwis rp.pl dowiedział się tymczasem, że Norwegowie nie wiedzą nic o planowanym spotkaniu. Jak poinformowała w rozmowie z portalem Kari Stenquist z biura prasowego RPD w Norwegii, nie dotarło do nich podobne zaproszenie.

Rp.pl wysłało do biura prasowego polskiego RPD zapytanie kiedy i w jakiej formie skierowano zaproszenie do norweskiej RPD Ingi Bejer Engh. Dziennikarze na razie nie otrzymali odpowiedzi.

Prawniczka Ingi Bejer Engh jest znaną w Norwegii prokurator, była m.in. oskarżycielką w procesie zamachowca Andersa Breivika.

Więcej o: