Były szef CBA w Gazeta.pl: Ktoś się bał, że prezes Kaczyński przeczyta o wszczęciu kontroli

- Ktoś się bał, że pan prezes Kaczyński przeczyta rano, że jest wszczęta procedura analizy przedkontrolnej [oświadczenia majątkowego - red] - mówił były szef CBA Paweł Wojtunik w porannej rozmowie Gazeta.pl. Jak dodał, jego zdaniem są podstawy do przeprowadzenia takiej kontroli.
Zobacz wideo

Paweł Wojtunik w porannej rozmowie w Gazeta.pl odniósł się do informacji, że po ujawnieniu tzw. "taśm Kaczyńskiego" Centralne Biuro Antykorupcyjne zdecydowało, że nie ma podstaw do skontrolowania oświadczenia majątkowego prezesa PiS. Takiej kontroli domagała się opozycja, wskazując, że z nagrań ujawnionych przez "GW" wynika, że Jarosław Kaczyński może prowadzić działalność gospodarczą, choć nie zadeklarował tego w oświadczeniu majątkowym.

Wojtunik przyznał, że Centralne Biuro Antykorupcyjne jest dziś instytucją upolitycznioną i nie działa w prawidłowy sposób. 

Zasada apolityczności służb w Polsce jest od trzech lat łamana
Biuro nie potrafi zrobić tego, co musi zrobić każdego dnia na świecie każda służba antykorupcyjna. Musi każdego dnia udowadniać, że jest profesjonalna, apolityczna i służy interesowi społecznemu, a nie interesowi jakiejkolwiek partii politycznej

- mówił.

Jak dodał, wydanie komunikatu o odstąpieniu od kontroli oświadczenia majątkowego Jarosława Kaczyńskiego wynika z tego, że pracownicy biura bali się ją zlecić.

- Ktoś się bał, że pan prezes Kaczyński przeczyta rano, że jest wszczęta procedura analizy przedkontrolnej [oświadczenia majątkowego - red], których się w CBA prowadzi tysiące - powiedział Wojtunik. 

Były szef CBA stwierdził też, że zaniechanie kontroli mogło wynikać z "zakazu, który otrzymano z góry" albo z "wewnętrznej blokady".

- Jak rządzący, koordynatorzy i premier są blisko ze sobą związani, to powstaje taka bezwładność instytucji, to znaczy: nikt sam z siebie nie chce żadnych działań podjąć - wyjaśnił. 

Jak dodał, jego zdaniem sprawdzenie oświadczenia majątkowego Jarosława Kaczyńskiego byłoby uzasadnione, podobnie jak zweryfikowanie wszystkich innych poselskich oświadczeń majątkowych, co do których pojawiają się wątpliwości. Stwierdził, że CBA odstępując od sprawdzenia oświadczenia majątkowego działa wręcz na szkodę Jarosława Kaczyńskiego

- Gdyby to dotyczyło mnie, to chciałbym tę kwestię jak najszybciej wyjaśnić i temat - mówiąc wprost - jak najszybciej zamknąć - wyjaśnił.

Więcej o:
Komentarze (65)
Paweł Wojtunik w Gazeta.pl: Są podstawy do badania oświadczenia majątkowego Kaczyńskiego przez CBA
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 35 razy 35

  Musi się Kaczor bardzo bać , skoro sam ruszył kufer do Ziobry. Zioberko zaczyna grilować Kaczkę.

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 28 razy 28

  Szczerbol całe życie na garnuszku obywateli, pracą się nie skalał, a jeszcze kasę musi pożyczać.
  Beka 3.0

 • rybka9915

  Oceniono 26 razy 26

  Panie Wojtunik, cba i kierownictwo molestujace po pijaku suczki-bokserki, po glebokiej "analizie" uznalo, ze kulawy szczerboslaw ma tylko buty uflejone i lupiez na kolnierzu kaftana. A to za malo wg kulawego szczerboslawa "do wszczecia". Wiec podali komunikat, ktpry im kulawy szczerboslaw rozkazal. Dziwi to kogos?

 • jakobhorner

  Oceniono 30 razy 22

  Nie ośmieszajcie się. Podstawy to były już 15 lat temu, facet całe życie przy władzy, bez dzieciaków i kredytu na mieszkanie, a goły i wesoły, kompletnie bez pieniędzy. Była szansa już dawno ale mieliście "biedę" Kaczyńskiego w dpie i dziennikarze i przede wszystkim organy decyzyjne poprzedniej władzy. Yebany POPIS!

 • andzialak

  Oceniono 21 razy 21

  Przypomina się rok 2007 i afera goniąca aferę. Czas kończyć ten chocholi taniec prezesika i niszczenie demokratycznego państwa przez tego mściwego człowieczka.

 • antropoid

  Oceniono 21 razy 21

  Sami sobie takie życie i taką Polskę zafundowali, że się boją pierdnięcia niedorobionego resortowego bachora, który nie umie nawet na rowerze jeździć i samemu zrobić zakupów, a na stan wojenny "zaspał"...

 • def11

  Oceniono 19 razy 19

  Skoro wiceprezes PiS-u, koordynator służb, a wcześniej szef CBA, kryształowy jest Kamiński, choć przez sąd skazany, to kryształowy nie może nie być prezes PiS-u, szef koordynatora służb i nadzorca CBA, Jarosław "odnowa moralna narodu" Kaczyński. Nie ma podstaw :)

 • rgfm

  Oceniono 18 razy 18

  Kurdupla trzeba wyrzucić z Sejmu i ze sceny politycznej. Urzàdził sobie z PL prywatny folwark i stawia się ponad prawem

 • bambosz0

  Oceniono 16 razy 16

  bo i czego sie bać jak się ma "czyste ręce"... ale nie wszyscy je mają choć o tym głośno wieszczą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX