Zgodnie z kodeksem wyborczym komitety miały trzy miesiące od zakończenia wyborów, by dostarczyć do PKW sprawozdania finansowe. Termin upłynął 21 stycznia lub - jeśli kandydaci uczestniczyli w II turze - 4 lutego. Co ważne, komitety muszą złożyć dokumenty nawet w sytuacji, gdy nie poniosły żadnych kosztów w kampanii i nie uzyskały przychodów.
Portal konkret24 podaje, że sprawozdań tych nie złożył KW Solidarna Polska . Z informacji na stronie internetowej PKW wynika, że KW SP nie rejestrował w wyborach kandydatów. W piśmie wysłanym przez komitet, którego treść przytacza konkret24, można przeczytać, że "czynność rejestracji komitetu była jedynym działaniem formalno-prawnym podjętym przez Komitet Wyborczy partii politycznej Solidarna Polska". Pojawia się tam też informacja o tym, że KW nie zakładał konta bankowego, a więc "w sposób oczywisty nie wydatkował jakichkolwiek środków w przywoływanym zakresie".
Przepisy jednak jasno mówią, że sprawozdanie trzeba złożyć bez względu na to, czy komitet pozyskiwał środki i ponosił koszty, czy nie. "Uwaga! Obowiązek sprawozdawczy dotyczy wszystkich komitetów wyborczych, bez względu na to, czy komitet pozyskiwał środki finansowe, zaciągał zobowiązania oraz dokonywał wydatków" - brzmi adnotacja w dokumencie PKW. Za niezłożenie tego dokumentu grozi odpowiedzialność karna.
Jeśli jednak pełnomocnik finansowy w ciągu 30 dni od dnia wyborów powiadomi PKW, że komitet nie miał przychodów, wydatków i zobowiązań finansowych, biegły rewident komisji nie sprawdza sprawozdania. Problem w tym, że pismo pełnomocników komitetu SP trafiło do komisji 45 dni po I turze i 31 po II turze.
Portal zapytał o sprawę Jacka Włosowicza, senatora Solidarnej Polski. Polityk potwierdził, że komitet nie dostarczył sprawozdania. - Zgodnie z przepisami poinformowaliśmy PKW, że nikt z naszego komitetu nie startował. Dostaliśmy informację z PKW, że w takim przypadku nie musimy składać sprawozdania - stwierdził
Z kolei Dariusz Banasik, pełnomocnik komitetu, stwierdził w odpowiedzi na pytania portalu, że "rejestracja komitetu była formalno-prawnym obowiązkiem, którego należało dokonać celem rejestracji ewentualnych kandydatów Solidarnej Polski do organów uchwałodawczych szczebla samorządowego 'poniżej' sejmików województw".
Z art. 509 kodeksu wyborczego wynika, że pełnomocnikowi finansowemu, który nie dopełnił obowiązku złożenia sprawozdania grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.