Wiadomo, jak zapłacono za konwencję partii Biedronia. "Partia sfinansowała całość kosztów"

Po inauguracyjnej konwencji partii Wiosna Roberta Biedronia pojawiły się pytania o to, jak sfinansowano wydarzenie. Polskie Radio podało, że za wynajem Torwaru zapłaciła fundacja polityka, a nie partia - co mogłoby sugerować, że doszło do złamania prawa. Wiosna jednak wyjaśnia, że fundacja była podwykonawcą, co jest dopuszczalne.
Zobacz wideo

Na początku lutego Robert Biedroń z pompą zainaugurował tworzoną od jakiegoś czasu nową inicjatywę polityczną - powstanie partii Wiosna. Wydarzenie miało bardzo dużą skalę, a polityk chwalił się, że na warszawskim Torwarze zabrakło miejsc.

Tuż potem zaczęły padać pytania, jak tak duża konwencja i reszta działalności partii Biedronia jest finansowana. Wiosna nie brała jeszcze udziału w wyborach, zatem na razie nie może liczyć na subwencje. Były prezydent Słupska zapewniał, że w tej kwestii "nie ma nic do ukrycia", a wydarzenie było sfinansowane ze składek sympatyków. - To ludzie wpłacają nam te drobne kwoty, które zobaczycie państwo w naszym sprawozdaniu - obiecywał.

PR: Fundacja Biedronia podpisała umowę na wynajem Torwaru

Jednak Polskie Radio opisało, że pojawiły się nowe wątpliwości. W artykule przytoczono słowa Biedronia m.in. w TVN24 o tym, zebrał pieniądze na konwencję i objazd po Polsce dzięki swojemu sklepowi, gdzie można kupić koszulki czy inne gadżety. Polskie Radio dotarło też do umowy, z której wynika, że umowę na wynajem Torwaru podpisała nie partia, a fundacja Biedronia Instytut Myśli Demokratycznej.

W komentarzu dla Polskiego Radia prezes ultrakonserwatywnej organizacji prawniczej Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski oceniał, że takie finansowanie wydarzenia mogłoby naruszać przepisy o przyjmowaniu darowizn i jawności finansowania partii politycznych. W odpowiedzi na pytania portalu PR partia Wiosna poinformowała, że to ona finansowała wynajem Torwaru na podstawie umów z podwykonawcami - a jednym z nich ma być fundacja. Jerzy Kwaśniewski skomentował, że taka sytuacja "wygląda na obejście przepisów o finansowanie partii politycznych", ale "wydaje się być prawnie dopuszczalna".

Wysłaliśmy do biura prasowego partii Wiosna pytania dot. finansowania konwencji i czekamy na odpowiedź.

Więcej o:
Komentarze (248)
Wiadomo, jak zapłacono za konwencję partii Biedronia
Zaloguj się
 • lottare21

  Oceniono 91 razy 59

  Bo tylko fundacja Kaczyńskiego może płacić za utrzymanie kota. Wtedy jest wszystko ok.

 • gangrena1

  Oceniono 71 razy 43

  Ordo iuris trzeba zdelegalizować. Działają na szkodę połowy społeczeństwa.

 • niktwazny126

  Oceniono 77 razy 41

  Od prawa do lewa wszystkie ręce na pokład. Trzeba Biedronia i Wiosnę zniszczyć, zanim przekona do siebie więcej niż 16 %. Każdy krok Biedronia będzie zarejestrowany, każdy ruch Wiosny rozkładany na czynniki pierwsze. Każde słowo analizowane pod kątem niezgodności z prawem. Zadziobią, bo czują, że ludzie myślący zasilą elektorat Biedronia, a nie PiS ani niezdecydowanej opozycji.

 • glencok

  Oceniono 59 razy 33

  Skoro jesteś kwaśniewski niby prawnikiem i sam twierdzisz że "wydaje się być prawnie dopuszczalna " to po c.uj się czepiasz? Żeby tylko rzucić oskarżenie? Żeby już cos czego nie ma przykleiło się do Biedronia? To po katolicku jest?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 40 razy 30

  jak partia polityczna uwłaszcza się na państwowym majątku, ciągnie miliony z dotacji budżetowej, zeruje na pieniądzach podatnika na ochronę, fury, manify to jest NORMALNOŚĆ
  a jak sympatycy partii sami sobie płacą za funkcjonowanie nie narażając podatnika na ani grosz straty to jest PATOLOGIA
  gdzie my żyjemy!!!

 • gburiaifuria

  Oceniono 51 razy 25

  lepiej sprawdzcie za co placil albo nie placil krystalicznie czysty wladca polski kaczynski, biedronia zostawcie w spokoju

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX