Tajemnicze spotkania Kukiza z Kaczyńskim. Odwiedził też Ziobrę i prezydenta

Paweł Kukiz najwyraźniej myśli już o zbliżających się wyborach. Jak informuje Fakt24.pl, lider partii Kukiz '15 spotkał się w ostatnim czasie m.in. z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.
Zobacz wideo

Paweł Kukiz miał namawiać Jarosława Kaczyńskiego m.in. do swojego pomysłu wprowadzenia tzw. sędziów pokoju, a także do projektu "ustawy antysitwowej". Zdaniem dziennikarzy Fakt24.pl politycy PiS, a także Andrzej Duda, przychylnie patrzą na pierwszy pomysł.

O spotkaniach mówił kilka dni temu sam Paweł Kukiz. Na antenie Polsat News przyznał, że "jest w trakcie rozmów z ministrem sprawiedliwości i prezydentem".

Tajemnicze spotkania Pawła Kukiza z Jarosławem Kaczyńskim

Wedle pomysłu Kukiz'15 sędziowie pokoju byliby wybierani i rozliczani przez obywateli. Orzekaliby według uproszczonej procedury w prostych sprawach cywilnych (gdzie wartość przedmiotu sporu nie przekraczałaby 10 tys. zł) i karnych (sprawy dotyczące wykroczeń i drobnych przestępstw). Wedle pomysłu Kukiz'15 sędzią pokoju mógłby być prawnik, który przeszedłby specjalne krótkie szkolenie i który zostałby wybrany na to stanowisko na określoną kadencję.

Z kolei "ustawa antysitwowa" miałaby przeciwdziałać układom w życiu publicznym. Wśród jej zapisów znalazłby się obowiązek składania przez polityków i ważnych urzędników oświadczeń o tym, jakie stanowiska pełnią w administracji publicznej członkowie ich rodzin. Przepis dotyczyłby m.in. prezydenta, premiera, członków rządu,sekretarzy stanu, pracowników spółek państwowych, wojewodów, a także osób pracujących w urzędach marszałkowskich, m.in. na stanowiskach dyrektorów. Za zatajenie tych informacji groziłaby grzywna lub więzienie.

Poparcie Jarosława Kaczyńskiego dla pomysłów Pawła Kukiza miałoby zależeć od tego, czy byłby on zdolny do zawarcia przedwyborczego porozumienia.

W poniedziałkowym wywiadzie dla "Sieci" prezes PiS stwierdził, że jeśli Paweł Kukiz chce przetrwać, to musi "ruszyć do ofensywy".

Więcej o: