PO zawiadamia prokuraturę ws. szefa CBA. Chodzi o oświadczenie majątkowe Jarosława Kaczyńskiego

Posłowie Platformy Obywatelskiej złożyli do prokuratury wniosek o możliwości popełnienia przestępstwa przez Ernesta Bejdę, szefa CBA. Ich zdaniem nie dopełnił swoich obowiązków służbowych, gdy zdecydował, że nie ma podstaw do wszczęcia powstępowania w sprawie oświadczeń majątkowych prezesa PiS.
Zobacz wideo

Posłowie Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński i Cezary Tomczyk poinformowali na konferencji prasowej, że złożą do prokuratury wniosek o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Bejda po ujawnieniu przez "GW" tzw. "taśm Kaczyńskiego" nie wszczął postępowania w sprawie oświadczeń majątkowych prezesa PiS.

- W zeszłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że CBA pod wodzą Ernesta Bejdy nie zamierza wszcząć postępowania w sprawie oświadczeń majątkowych Jarosława Kaczyńskiego. Uważamy, że jest to wyjątkowy skandal. Wiemy, że Bejda pracował w Srebrnej - mówił poseł PO Cezary Tomczyk.

PO: Szef CBA nie dopełnił obowiązków

Zdaniem posłów PO szef CBA nie wszczynając postępowania ws. oświadczeń majątkowych Kaczyńskiego nie dopełnił swoich obowiązków służbowych.

- Każdy jest w stanie na własne oczy przekonać się, jak wygląda oświadczenie prezesa Kaczyńskiego i jak wyglądają nagrania. Skoro cała Polska może wysłuchać, przeczytać stenogramy tych nagrań, to czy CBA tego nie zauważa? Sprawę CBA uważamy za zamkniętą. Kierujemy wniosek do prokuratury w związku z niedopełnieniem obowiązków przez szefa CBA ws. braku sprawdzenia oświadczeń majątkowych Jarosława Kaczyńskiego - dodał Tomczyk.

Nie będzie postępowania ws. oświadczenia Kaczyńskiego

Po ujawnieniu przez "Gazetę Wyborczą" rozmów prezesa PiS z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem Platforma Obywatelska domagała się sprawdzenia oświadczenia majątkowego Jarosława Kaczyńskiego. Posłowie chcieli, by CBA zbadała jaką rolę odgrywał prezes PiS w sprawie inwestycji spółki Srebrna. Wskazywali, że w oświadczeniu majątkowym Jarosława Kaczyńskiego brakuje informacji na temat tego, że prowadzi on działalność gospodarczą, tymczasem z nagrań ujawnionych przez "GW" wynika ich zdaniem, że nie jest to prawda. Wskazywali również, że Jarosław Kaczyński w rozmowie z austriackim biznesmenem występował w imieniu spółki Srebrna w taki sposób, jakby był jej pełnomocnikiem lub stroną w sprawie.

5 lutego Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że nie stwierdziło podstaw do kontroli tego oświadczenia majątkowego prezesa PiS..

CBA co roku sprawdza oświadczenia majątkowe wszystkich parlamentarzystów. Jeżeli w wyniku sprawdzenia, istnieją podstawy do wszczęcia kontroli oświadczenia majątkowego konkretnego parlamentarzysty, CBA rozpoczyna taką kontrolę
W przypadku analizy oświadczenia majątkowego posła Jarosława Kaczyńskiego nie stwierdzono podstaw do rozpoczęcia kontroli oświadczenia majątkowego

- uzasadniało CBA w oświadczeniu.

.

Więcej o: