"Partia KORWiN nie istnieje". Ugrupowanie dostawało subwencje, ale nie jest zarejestrowane

Partia Janusza Korwin-Mikkego od 2015 roku pobiera subwencje partyjne, jednak teraz zniknęła z ewidencji partii politycznych. Przez lata była zarejestrowana nieprawomocnie, a teraz uprawomocniła się odmowa jej rejestracji przez sąd. Wstrzymano wypłatę subwencji.
Zobacz wideo

Janusz Korwin-Mikke w swojej karierze politycznej szefował m.in. partiom Unia Polityki Realnej, Wolność i Praworządność, Kongres Nowej Prawicy, KORWiN - ostatnio przemianowana na Wolność. A tak się przynajmniej wydawało. Jednak zgodnie z wyrokiem sądu z zeszłego miesiąca partia Wolność Korwin-Mikkego... formalnie nie istnieje. 

Jak opisuje "Fakt", to efekt sprawy toczącej się od 2015 roku. Wtedy Korwin-Mikke złożył wniosek o wpisanie ugrupowania KORWiN do ewidencji partii politycznych. Została zarejestrowana nieprawomocnie, wystartowała w wyborach do Sejmu i zdobyła 4,7 proc. Dzięki temu, choć nie wprowadziła posłów do parlamentu, mogła dostawać subwencje. 

W trakcie tej kadencji Sejmu, KORWiN zmieniła nazwę na Wolność (w październiku 2016 r.), a gdy ostatecznie nie udało się tej nazwy zarejestrować, wrócono do nazwy KORWiN (w grudniu 2018 roku). Później partia informowała, że "podjęła decyzję", by "wrócić do szyldu Partii KORWiN" przed wyborami europejskimi. 

W tym czasie, wciąż toczyło się postępowanie ws. rejestracji KORWiNa. W 2016 roku sąd podjął negatywną decyzję, w dwa lata później podtrzymał ją Sąd Apelacyjny. W styczniu tego roku decyzja stała się prawomocna. Tym samym partia KORWiN, która dopiero co wróciła do pierwotnej nazwy, straciła osobowość prawną i przestała istnieć. "Fakt" ustalił, że nie oznacza to, że będzie musiała zwrócić 11 mln zł otrzymanych subwencji, ale kolejna transza została zablokowana przez  Ministerstwo Finansów. Lider ugrupowania mówi o "pomyłce". - W wyborach europejskich na pewno sobie poradzimy, zaś jeśli chodzi o wybory parlamentarne, to cóż, najwyżej założymy nową partię - zapewnia Janusz Korwin-Mikke. 

Więcej o:
Komentarze (148)
"Partia KORWiN nie istnieje". Ugrupowanie ma kłopot z rejestracją
Zaloguj się
 • zdybka1

  Oceniono 52 razy 36

  I tak sie dyma Polakow. Tu pare milionow, tam jeszcze wiecej, pare pomnikow dostawimy za odpowiednim poswieceniem, pare kosciolow a na do widzienia dwa prywatne wiezowce im. zbawcow narodu. Fajne to gdyby nie fakt, ze w szpitalach wiecej miejsc jak lozek, nie ma dla pielgniarek kasy bo rozdawnictwo teraz w modzie.

 • cozano

  Oceniono 36 razy 24

  W słowach Korwina, który już dawno odleciał od rzeczywistości, coniektórzy nadal próbują wyłapać jakiś głęboki sens, którego najzwyczajniej nie ma.

 • japka_putina

  Oceniono 31 razy 19

  Krul Janusz nawet kolejnej partii formalnie nie potrafi założyć, a chce świat do góry nogami wywracać.

 • puuchatek

  Oceniono 29 razy 17

  "…jeśli chodzi o wybory parlamentarne, to cóż, najwyżej założymy nową partię"

  No, JKM ma wprawę, w końcu założył ich już więcej, niż wszyscy pozostali politycy razem wzięci ;-)

 • antirussia81

  Oceniono 29 razy 15

  "Wstrzymano wypłatę subwencji"
  Spokojnie, wujaszek Wołodia dofinansuje.

 • vincento_mocca

  Oceniono 18 razy 14

  Zamiast rejestrować kolejną partię, weź Pan się wreszcie zarejestruj u dobrego lekarza, niech teraz on się martwi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX