W Warszawie obowiązuje stopień alarmowy ALFA i BRAVO-CRP. Utrudnienia i większe kontrole na granicy

W Warszawie obowiązuje pierwszy stopień alarmowy ALFA oraz drugi stopień BRAVO-CRP. Premier Mateusz Morawiecki postanowił wprowadzić je ze względu na organizowaną w tym tygodniu konferencję dotyczącą bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.
Zobacz wideo

Stany ALFA i BRAVO-CRP obowiązują w Warszawie do piątku (15 lutego). Oba stopnie alarmowe to środki bezpieczeństwa przedsięwzięte przed konferencją bliskowschodnią, która odbędzie się w stolicy w czwartek i piątek. 

ALFA i BRAVO-CRP w Warszawie

ALFA to najniższy w czterostopniowej skali stopień alarmowy. Jak czytamy na rządowej stronie, wprowadza się go w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia. To sygnał dla służb i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności, a przede wszystkim prowadzenia wzmożonych kontroli budynków użyteczności publicznej i dużych skupisk ludzi. Czujność powinni zachować również mieszkańcy Warszawy, informując policję o nietypowych sytuacjach.

BRAVO-CRP to drugi stopień w czterostopniowej skali dotyczący zagrożenia w cyberprzestrzeni.

W najbliższych dniach mieszkańcy stolicy muszą przygotować się na utrudnienia. W rejonach hoteli, w których zatrzymają się delegacje, będą zmiany w parkowaniu. Na wielu ulicach nie będzie można się zatrzymywać. W środę kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w okolicach Stadionu Narodowego i Starego Miasta, a piesi - na placu Zamkowym, który będzie dla nich niedostępny.

Dodatkowe kontrole na granicy

W związku z konferencją bliskowschodnią od niedzieli obowiązują tymczasowe kontrole na granicy Polski z należącymi do Unii Europejskiej sąsiadami. Ci, którzy chcą ją przekroczyć, powinni mieć przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty. Muszą też być gotowi na udostępnienia do kontroli pojazdu, którym podróżują. Kontrole są prowadzone wyrywkowo przez patrole Straży Granicznej wyposażone w specjalistyczny, mobilny sprzęt.

Granice z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Jest ich w sumie 287, prawie połowa na granicy z Czechami. Straż graniczna przypomina, że za przekroczenie granicy w miejscu innym niż wyznaczone grozi mandat w wysokości 500 złotych.

Obywatelom Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz innych nieunijnych państw, które na podstawie umów zawartych z UE korzystają z prawa do swobodnego przemieszczania, by wjechać do Polski wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport. Obywatele państw trzecich muszą spełnić warunki wjazdu określone w przepisach, a także mieć paszport i wizę, jeśli jest wymagana. Listę państw, których obywatele mogą podróżować do Polski bez wiz, udostępnia na stronie polski MSZ.

Kontrola na granicy wewnętrznej Polski była tymczasowo przywracana do tej pory kilkukrotnie - podczas Euro 2012, szczytu klimatycznego w listopadzie 2013, na Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO w 2016 roku. Ostatni raz na przełomie listopada i grudnia 2018 w związku z odbywającym się w Polsce szczytem klimatycznym.
Kontrole na granicy wewnętrznej Unii potrwają do soboty, 16 lutego.

Więcej o: