Nowy sondaż. Wysokie poparcie dla Wiosny. Partia Roberta Biedronia odbija elektorat PO

Kolejny sondaż z wysokim wynikiem Wiosny Roberta Biedronia. Na nowy byt polityczny zagłosowałoby 16 proc. respondentów - wynika z badania pracowni IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej". Pierwsze nadal jest Prawo i Sprawiedliwość.
Zobacz wideo

Sondaż, którego wyniki publikuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita" przeprowadzony został w dwóch wariantach. W pierwszym Prawo i Sprawiedliwość odnotowuje wynik 37,6 proc. Druga jest Platforma Obywatelska z poparciem na poziomie 27,4 proc. Kolejne trzy ugrupowania, które dostałyby się do Sejmu to: Polskie Stronnictwo Ludowe (6,8), Kukiz'15 (6,4) oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej (6,3 proc.). Poza parlamentem znalazłyby się: Nowoczesna (2,1 proc.), Partia Razem (1 proc.), Ruch Narodowy (0,5 proc.), Teraz! Ryszarda Petru (0,3 proc.) i Zieloni (0,3 proc.). Na komitet inny niż powyższe głos oddałoby 3,4 proc. badanych, z kolei 8 proc. zaznaczyło "nie wiem/trudno powiedzieć".

Nowy sondaż. Wiosna Biedronia dostaje 16,2 proc.

W drugim wariancie pojawia się Wiosna Roberta Biedronia. Ugrupowanie byłego prezydenta Słupska ma w badaniu 16,2 proc. Zwiększa się w tym wariancie dystans między PiS a PO - na partię rządzącą głos oddałoby 37,1 proc. ankietowanych, natomiast na Platformę Obywatelską 21,8 proc.

W Sejmie poza PiS, Wiosną i PO znalazłby się jedynie SLD z wynikiem 5,2 proc. Kolejne lokaty wyglądają następująco: PSL (4,8 proc.), Kukiz'15 (4,7), Partia Razem (0,7 proc.), Nowoczesna (0,6), Ruch Narodowy (0,5 proc.), Zieloni (0,3 proc.). Na inne ugrupowanie zagłosowałby 1 proc., z kolei 7,1 proc. ankietowanych to niezdecydowani. 

Sondaż IBRiS przeprowadzono w dniach 7-8 lutego na grupie 1100 respondentów.

Zobacz inne ostatnio przeprowadzone sondaże: 

Więcej o: