Michał Rachoń, odsunięty po emisji szopki w "Minęła 20", wraca do prowadzenia programów w TVP

Michał Rachoń i Krystian Krawiel, wydawca programu "Minęła 20", po miesięcznej nieobecności wracają do TVP Info. Ich zawieszenie miało związek z emisją ohydnej szopki tuż przed Finałem WOŚP, w której zamieszczono antysemicką symbolikę.
Zobacz wideo

W niedziele minie dokładnie miesiąc od czasu odsunięcia Michała Rachonia od prowadzenia publicystki w TVP Info. Ale jak podaje portal Wirtualnemedia.pl powołując się na serwis Niezalezna.pl, Michał Rachoń znów poprowadzi niedzielne wydanie "Woronicza 17" w TVP Info. Do pracy w TVP Info wraca też wydawca Krystian Krawiel, zawieszony razem z Rachoniem.

Sam Rachoń na Twitterze zaanonsował niedzielną audycję takim wpisem z dołączoną sondą: "A jutro o 9.50 na antenie tvp_info startuje Woronicza17. Który temat Waszym zdaniem powinien otwierać program? Głosujemy i Podajemy Dalej.

  • Jan Olszewski odszedł
  • Tusk ruch 4VI
  • Wiosna Biedronia
  • Konf. Bliskowschodnia"

Michał Rachoń i Krystian Krawiel zostali zawieszeni w pracy po emisji 10 stycznia w programie "Minęła 20" w TVP Info szopki autorstwa Barbary Pieli. Na trzy dni przed Wielkim Finałem WOŚP w animacji zasugerowano, że Hanna Gronkiewicz-Waltz działając w porozumieniu z Jerzym Owsiakiem, wykorzystywała zbiórkę na Orkiestrę do czerpania osobistych korzyści. Samego szefa WOŚP przedstawiono w niej jako kukiełkę, która kręci się wokoło i powtarza "Siema". Jeden z banknotów Owsiaka miał dorobioną gwiazdę Dawida.

Po emisji programu w mediach rozpętała się burza, wskazywano na powielanie antysemickich stereotypów. Następnego dnia szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej oraz p.o. redaktora naczelnego "Wiadomości" zareagował na antysemicką symbolikę w animacji Pieli. Jarosław Olechowski zapowiedział wyciągniecie surowych konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za incydent w ostatnim programie "Minęła 20".

Po wybuchu skandalu autorka animacji zadeklarowała, że wycofuje się z tworzenia kolejnych "plastusiowych" produkcji dla TVP. "Ja mam gdzieś te TV, nie wracam! Sami zniszczyli młot na lewaków" - stwierdziła Piela.

Więcej o: