Nowy sondaż. Wiosna Biedronia pnie się, a Nowoczesna szoruje po dnie

PiS na czele z blisko 40 proc. poparcia, druga PO z ponad 10 punktami procentowymi straty do lidera, a na ostatnim miejscu podium partia Wiosna - tak wynika z sondażu pracowni Estymator dla dorzeczy.pl. Nowoczesna nie uzyskała natomiast nawet pełnego procenta głosów.
Zobacz wideo

Pracownia Estymator przeprowadziła sondaż preferencji partyjnych dla portalu dorzeczy.pl w dniach 5-7 lutego tego roku. Ankietowanych pytano, na jaką partię oddaliby głos, gdyby odbywały się wybory parlamentarne.

W badaniu zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, które wskazało 39,7 proc. ankietowanych. Druga Platforma Obywatelska mogłaby liczyć na 28,2 proc. poparcia, a trzecia w zestawieniu Wiosna Roberta Biedronia na 8,6 proc.

Według wyników sondażu do Sejmu weszłyby jeszcze dwa ugrupowania: Kukiz'15 (7,4 proc.) i PSL (5,9 proc.). Pod progiem znalazło się natomiast SLD (4,6 proc.), KORWiN (inaczej Wolność, 1,2 proc.). Fatalny wynik zanotowała natomiast Nowoczesna, która uzyskała zaledwie 0,9 proc. poparcia.

Gdyby przełożyć wyniki sondażu na miejsca w Sejmie, to PiS miałoby 224 mandaty, PO - 157, Wiosna - 31, Kukiz'15 - 27, PSL - 20, a Mniejszość Niemiecka - 1. Do samodzielnego rządzenia w Sejmie potrzebne jest minimum 231 posłów, więc zgodnie z tym sondażem PiS potrzebowałoby koalicjanta do rządzenia.

Inne sondaże o Wiośnie Biedronia

Tuż po sobotniej konwencji partii Wiosna Roberta Biedronia "Fakty" TVN pokazały sondaż partyjny, w którym to ugrupowanie miało 14 proc. głosów. Z kolei według sondażu IBRiS, obejmującym wybory do Parlamentu Europejskiego, na zlecenie Onetu, Wiosna Biedronia zanotowała 6,4 proc. poparcia.

Zobacz wideo
Więcej o: